Розробки уроків - Я досліджую світ 2 клас - Частина 1 - Порощук В. П. 2019
Як термометр знає, тепло чи холодно
Природа восени
Мета:
· формування предметних компетентностей: формувати в учнів уявлення про термометр; навчити користуватись різними видами термометрів, вимірювати та записувати температуру; розвивати спостережливість, мислення, потребу в пізнанні природи; виховувати інтерес до вивчення навколишнього світу;
· формування ключових компетентностей: спілкування державною (і рідною у разі відмінності) мовами; уміння навчатися впродовж життя; компетентності в природничих науках і технологіях.
Обладнання: комп'ютер, відеоролик, презентація, різні види термометрів, склянки з водою, м'яч, малюнки одягу.
Тип уроку: урок формування вмінь і навичок.
Освітні галузі: природнича, мовно-літературна, математична.
Хід уроку
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організаційний момент
2. Актуалізація опорних знань
— Відгадайте загадку.
• Скляна трубочка тоненька,
Рідина в ній червоненька.
Як тепло — вгору стрибає,
А як холод — униз спадає.
Є шкала й цифри малі.
Як же зветься це? Скажи мені! (Термометр.)
«Мозковий штурм»
— Чи користувалися ви термометром?
— Як саме?
— Які термометри є у вас удома?
— Як їх використовують у ваших родинах?
3. Повідомлення теми та мети уроку
— Сьогодні ми дізнаємося, яку будову має термометр та де його використовують.
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Вивчення нового матеріалу
Словникова робота
— Слово «термометр» складається із двох слів, що перекладаються, як «тепло» і «вимірюю».
Термометр — прилад для вимірювання температури через перетворення тепла в показники або в сигнали.
Робота за підручником (с. 91-92)
1) Робота в парах.
Учні в парах читають текст, обговорюють його зміст.
— Коли температура повітря найвища? А коли — найнижча?
— Чим вимірюють температуру?
2) Ознайомлення з будовою термометра.
— Розгляньмо термометри — і дізнаємось, як вони влаштовані.
Основні частини термометра — скляна трубка, наповнена спиртом або ртуттю, і шкала (пластинка з поділками).
Кожна поділка на шкалі означає один градус. Усередині шкали ви бачите нуль. Це межа між градусами тепла і градусами морозу. Кінець стовпчика рідини в трубці термометра вказує на число градусів — температуру.
Числа, розміщені вище від «нуля», показують градуси тепла, а нижче — холоду. Коли надворі тепло, рідина у трубці піднімається вище «нуля», а коли холодно — опускається до поділки «нуль» і нижче.
Інформаційна хвилинка
• Винахідником термометра часто називають Галілео Галілея, хоча у його власних творах немає опису цього приладу, але його учні засвідчили, що вже 1597 року він створив термоскоп. Термоскоп виглядав як невелика порожниста скляна кулька з припаяною до неї скляною прозорою трубкою. Недоліком приладу було те, що за ним можна було зробити висновок тільки про відносний ступінь нагрівання чи охолодження тіла, оскільки шкали у нього ще не було.
• Градус Цельсія названий на честь шведського вченого Андерса Цельсія (астронома, геолога, метеоролога), який 1742 року запропонував нову шкалу для вимірювання температури. За нуль градусів за шкалою Цельсія прийнято точку плавлення льоду (та замерзання води), а за 100 градусів — точку кипіння води.
Перегляд відеоролика
— Перегляньмо відеорозповідь про винайдення термометра (2.45-5.45 хв) (https://youtu.be/Y-Gfdaub1u4).
Стратегія «Синтез думок». Робота в групах
Групи передають свої узагальнення в інші групи по колу, які додають своє та підкреслюють те, з чим не погоджуються.
Експерти складають звіт і виносять на загальне обговорення.
— Чи можна назвати термометр помічником?
(Так. За його допомогою можна визначити, яка температура повітря, як потрібно одягатись, ідучи в школу. Також термометр допомагає дізнатися, чи часом не захворіла людина. Коли купають маленьку дитину, обов'язково вимірюють температуру води.)
Фізкультхвилинка
2. Самостійне застосування учнями знань у стандартних ситуаціях
Практична робота
1) Види термометрів.
Учні розглядають види термометрів у підручнику (с. 94), потім учитель демонструє різні термометри, учні — називають їхнє призначення.
2) Вимірювання температури повітря.
Учні визначають температуру повітря у класі за кімнатним термометром.
3) Вимірювання температури води.
— Виміряйте температуру води у склянках.
· Дослід 1.
— Опустіть термометр у склянку з теплою водою. Що відбувається зі стовпчиком рідини в трубці термометра?
· Дослід 2.
— Перенесіть термометр у склянку з холодною водою. Подивіться, що тепер відбувається зі стовпчиком рідини в трубці.
— Що ви помітили? Чому рівень води під час нагрівання підвищився, а під час охолодження знизився?
Висновок. Під час нагрівання рідина розширюється, а під час охолодження — стискається.
4) Визначення температури за показниками термометра.
— Розгляньте малюнки термометрів (підручник, с. 94), назвіть їхні показники.
Гра «Так чи ні?»
· Температуру вимірюють лінійкою?
· Термометр — іграшка?
· Термометр — прилад для вимірювання температури?
· У термометрах використовують спирт і ртуть?
· Ртуть — смачна і корисна для здоров'я рідина?
Гра «М'ячик по колу»
У грі використовують м'яч середнього розміру.
Учні утворюють коло. Руки — з відкритими долонями на рівні талії.
Завдання: кидати м'яч одне одному, називаючи покази термометра. Якщо температура повітря в межах норми для певної місцевості, діти ловлять м'яч. Якщо дуже висока чи дуже низька — дають йому вільно падати. Хто припустився помилки — залишає гру.
3. Творче перенесення знань і навичок у нові ситуації
Гра «Одягни ляльку». Робота в групах
Завдання: вибрати одяг, відповідно до погодних умов.
I група. Одягнути ляльку на прогулянку, якщо на вулиці температура -7 °С.
II група. Одягнути ляльку на прогулянку, якщо на вулиці температура +17 °С.
III група. Одягнути ляльку на прогулянку, якщо на вулиці температура + 7 °С.
Логічні задачі
· Термометр показує +10 °С. Скільки градусів покажуть два такі термометри?
· Вранці покази термометра +12 °С, вдень температура підвищилася на 13 °С. Яка температура повітря була вчора?
Диференційовані завдання для роботи в групах
І група
· Чому в термометрах використовують ртуть?
· Як поводитись зі ртуттю? Чому?
ІІ група
· Хто винайшов термометр?
· Яка будова термометра?
ІІІ група
· Чим схожі всі термометри?
· Чим вони відрізняються?
Звіт груп.
Перегляд презентації
Учні переглядають презентацію «Термометр» (https://osvita.ua/school/lessons_summary/initial/28736/), виконуючи завдання з коментуванням.
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА. РЕФЛЕКСІЯ
Зворотний зв'язок
— За допомогою якого приладу можна виміряти температуру?
— Про які термометри ви прочитали?
— Яким знаком позначають градуси тепла?
— Яким знаком позначають градуси холоду?
— Яка властивість води робить можливим використання термометра?
— Яка пора року має найнижчу температуру? найвищу?
Робота за підручником (с. 96)
Учні зачитують та аналізують висновок до теми уроку.