Розробки уроків - Я досліджую світ 2 клас - Частина 1 - Порощук В. П. 2019
Моделювання дощу в склянці
Природа восени
Мета:
· формування предметних компетентностей: закріплювати знання про властивості води шляхом нескладних дослідів; учити розуміти потребу дбайливого ставлення до води як до природного ресурсу; розвивати логічне мислення, уяву, фантазію, вміння зв'язно, послідовно та зрозуміло виражати свої думки; виховувати дбайливе ставлення до навколишнього середовища;
· формування ключових компетентностей: спілкування державною (і рідною у разі відмінності) мовами; уміння навчатися впродовж життя; компетентності в природничих науках і технологіях.
Обладнання: склянка (або банка), вода, кубики льоду, кубик, чашка з паперовими краплинками, ігрові поля, картки, комп'ютер, відеоролик, макет колодязя, вудки, кухлик, сюжетні малюнки, виноградинка.
Тип уроку: урок застосування знань, умінь і навичок.
Освітні галузі: природнича, мовно-літературна.
Хід уроку
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організаційний момент
Гра-вітання «Добрий дощик»
— Коли ми спостерігаємо за дощиком, бачимо краплинки, що падають з неба. Пограймо у гру «Добрий дощик»! Усі ви — «добрі дощові краплинки».
Ось прийшла «мама Хмара» (вчитель). У мене в руках є чашечка з чарівною водою доброти. «Мама Хмара» буде «бризкати водою» (роздає паперові краплинки з чашечки по черзі на кожну дитину та запитує «краплинок», кому вони допомогли).
Кожна дитина має відповісти, що зробила хорошого.
Наприклад:
Я — добра Краплинка, поливала город.
Я — весела Краплинка, утворила веселку.
Я — цікава Краплинка, політала скрізь на хмарці.
Я — чудова Краплинка, помила машину татові.
2. Актуалізація опорних знань
— Які властивості води ми вже вивчили?
Учні складають «Асоціативний кущ».
3. Повідомлення теми та мети уроку
— Сьогодні ми побуваємо в ролі дослідників — змоделюємо дощ у склянці.
— Чи може бути дощ у склянці? Перевірмо, провівши дослід.
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Виконання завдань під контролем і за допомогою вчителя
Метод «Кубування»
Методика, яка пропонує учням відповісти на 6 запитань різних типів, що стосуються теми («Вода»).
1. Опиши це. (Яка вода на вигляд?)
2. Порівняй це. (На що схожа вода? Від чого відрізняється?)
3. Добери асоціації. (Що спадає на думку, коли бачите воду?)
4. Проаналізуй це. (Де в природі є вода?)
5. Застосуй це. (Де використовують воду?)
6. Аргументи «за» або «проти». (Добре чи погано, що на планеті багато води?)
Дослідження-спостереження
Моделювання дощу в склянці
Діти зачитують у підручнику етапи проведення досліду, учитель демонструє його.
— На стінках склянки будуть утворюватися краплі води — це і є моделювання дощу.
Пояснення вчителя
— Цей експеримент моделює процес формування хмар при охолодженні теплого повітря. Звідки ж у хмарах береться дощ? Пара, піднявшись угору, охолоджується, її частинки притягуються одна до одної, утворюючи скупчення теплого повітря.
У процесі охолодження частинки пари притягуються одна до одної, утворюючи краплі, які дощем випадають на землю.
«Мозковий штурм»
— Яка користь від хмар? (Міркування дітей.)
Висновок. Хмари не дають сонячному промінню випаровувати багато вологи, а знизу не пускають вгору тепло Землі. Вони дають дощ і сніг.
Лото «Кому потрібна вода?»
Мета: закріпити знання дітей про значення води в житті людини, тваринного та рослинного світу.
Матеріал: ігрові поля 20х25 (5 штук), розділені на квадрати (у центрі ігрового поля є зображення, навколо якого розміщено 8 порожніх квадратів); картки розміром 6х6 см, із зображенням тварин, комах, людей, птахів, рослин.
I варіант
Ведучий роздає учасникам гри ігрові поля — картки розміром 20х25, на яких зображено: «Хто живе у воді?»; «Хто живе біля води?»; «Хто п'є воду?»; «Що поливають водою?»; «Що росте у воді?». Картки, розміром 6х6 см, із зображенням тварин, комах, людей, птахів, рослин — у ведучого. Він перемішує їх, і, виймаючи по одній, демонструє дітям, уточнюючи запитанням: «Хто це? Кому потрібна ця картка?». Гравець називає, що або кого зображено на картці, чому він вибрав її. (Наприклад: «Це кішка. Вона п'є воду»). Якщо відповідь правильна, ведучий віддає картку гравцеві. Він викладає картинку на своєму ігровому полі.
Гра триває до тих пір, поки всі учасники гри не доберуть картки до ігрових полів. Виграє той, хто першим заповнить своє ігрове поле картками.
II варіант. «Плутанина»
Ведучий пропонує гравцям картки з неправильно заповненими полями. Вони повинні виправити помилку.
Пальчикова гімнастика
2. Застосування знань і вмінь у стандартних ситуаціях
Дидактична гра «Вода потрібна всім»
Діти добирають слова-дії для закінчення речень.
· Вода потрібна людям, щоб... (пити, вмиватися, митися, готувати їсти; мити овочі, фрукти, різні речі; прати одяг тощо).
· Вода потрібна рослинам, аби... (рости, жити).
· Вода потрібна тваринам, щоб... (пити, купатися).
Комунікативна гра «Хто береже воду?»
Діти розглядають пари сюжетних малюнків й обирають, де персонажі чинять правильно.
Дія 1. Закриваю кран, коли вода не потрібна.
— Що ви бачите на малюнках?
— Чому небезпечно залишати кран відкритим, якщо ніхто не користується водою?
— Як правильно вчинити, коли вода вже не потрібна?
— Чим відрізняється поведінка дітей на малюнках?
— Чи намагаєтеся ви берегти воду? Як саме?
— Як ви будете поводитися з водою? Почніть відповідь зі слів: «Тепер я буду...».
Дія 2. Роблю тоненьку цівку, використовуючи воду.
— Що ви бачите на малюнках?
— На якому малюнку ми бачимо, що воду використовують економно? Чому?
— Чого вчать нас ці зображення?
— Як ви будете поводитися з водою? Почніть відповідь зі слів: «Тепер я буду...».
Обговорення в загальному колі
Учні обговорюють та складають правила ощадливого використання води.
· Закручуйте кран, коли чистите зуби, витираєте руки.
· Не мийте посуд під проточною водою, а лише споліскуйте.
· Вчасно ремонтуйте крани, щоб вода не витікала даремно.
· Приймайте душ замість ванни.
Народна гра «Криничка»
Учні грають по черзі парами. Перед учасниками гри ставлять макет колодязя, на дні якого — кухлик, дають по вудочці. Потрібно зачепити кухлик на гачок й витягнути з «колодязя». Хто першим це зробить — той переможець.
3. Творчі вправи
Розгадування кросворда
Учні вписують відповіді у клітинки кросворда, читають ключове слово (КРИНИЦЯ).
— Чи пов'язане ключове слово з водою?

1. Як називали людину, яка в давнину копала криниці? (Копач.)
2. За допомогою чого раніше шукали джерело для криниці? (Верба.)
3. Як називається рослина, яку садили біля криниці, щоб вода була солодкою? (Калина.)
4. Що клали навколо криниці замість дерев'яних колод? (Каміння.)
5. Глиняний посуд з ручкою для води. (Кухлик.)
6. Чим раніше була криниця? (Джерельце.)
7. Одна деревина з колодязного зрубу. (Цямрина.)
Дослідження-спостереження
Діти переглядають відеоролик, де проводять дослід «Підводний човен із виноградинки» (https:// youtu.be/70uqze2EG9o), проводять аналогічний дослід у класі.
Висновок. Бульбашки повітря підняли виноградинку на поверхню води.
Робота з фразеологізмами
Учні пояснюють значення висловів.
· Не товчи воду в ступі.
· Водою не розлити.
· Буря в стакані води.
· Закипів, мов чайник.
· Як водою змило.
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА. РЕФЛЕКСІЯ
Метод «Рюкзак»
— Які з набутих на уроці знань і умінь ви візьмете із собою для використання на інших уроках, для виконання домашнього завдання?