Розробки уроків - Я досліджую світ 2 клас - Частина 1 - Порощук В. П. 2019

Моделювання дощу в склянці
Природа восени

Мета:

· формування предметних компетентностей: поглибити та систематизувати знання про погоду та її елементи; формувати практичні вміння характеризувати різні типи погоди, пояснювати її вплив на здоров'я людей; розвивати навички, уміння проводити спостереження за погодою; формувати знання про безпечну поведінку в умовах несприятливих погодних процесів та явищ; виховувати пізнавальний інтерес;

· формування ключових компетентностей: спілкування державною (і рідною у разі відмінності) мовами; уміння навчатися впродовж життя; компетентності в природничих науках і технологіях.

Обладнання: картки-доміно, комп'ютер, презентація, пелюстки.

Тип уроку: урок формування вмінь і навичок.

Освітні галузі: природнича, мовно-літературна.

Хід уроку

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

1. Організаційний момент

2. Актуалізація опорних знань

— Що таке погода?

— Що спричиняє зміни погоди?

3. Повідомлення теми та мети уроку

— Усі ми, вирушаючи до школи, на роботу, цікавимося, якою буде погода. Виглядаємо у вікно, є опади чи немає, дивимось на термометр — холодно чи тепло, намагаємось передбачити, який буде день. Отже, погода може змінюватись за короткий проміжок часу. Та найпростіше ввімкнути радіо, телевізор чи комп'ютер і послухати ... (прогноз погоди).

— Сьогодні ми дізнаємося, навіщо складають прогноз погоди та як рослини і тварини передбачають погоду.

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Вивчення нового матеріалу

«Мозковий штурм»

— Пригадайте терміни і поняття, пов'язані з темою, що ми вивчаємо, і, відповідно до початкових літер, назвіть їх.

П — повітря, посуха.

О — опади.

Г — гроза, грім.

О — ожеледиця, осінь.

Д — дощ.

А — атмосфера.

Робота за підручником (с. 88-89)

1) Вправа «Мікрофон».

Охочі відповідають на запитання:

· Навіщо людям передбачати погоду?

· Людям яких професій потрібна інформація про погоду? (Моряк, лісник, водій, пілот, агроном тощо.)

2) Словникова робота.

Прогноз — це припущення про майбутні зміни погоди.

3) Читання з коментуванням.

— Учні читають текст про прогноз погоди, коментуючи його зміст.

Технологія «Сітка Елвермана»

— Організуйте дискусію в класі, обговоріть проблему. (Кожен учень робить свій висновок щодо поставленої учителем проблеми.)

Так

Проблема

Ні


Чи можна обійтися без прогнозу погоди?


Вправа «Дослідник»

Діти відповідають на запитання:

· Як за будь-якої погоди мати гарний настрій та бути здоровим?

Руханка «Погода в Занзібарі»

Утворити коло, повернутися праворуч і йти, наслідуючи рухи ведучого.

— У Занзібарі гріє сонечко (гладити по плечах того, хто йде попереду), дме легкий вітерець (провести пальцями по спині). Та ось хмарки закрили сонце, почав накрапати дощик (стукати пальцями), здійнявся вітер (терти спину), почалася злива (енергійно стукати пальцями по спині), град (постукувати кулаками). Але що це? Буря вщухає (усе в зворотному порядку). Злива поступається місцем дрібному дощик, буря перетворюється на дрібненький вітерець. У Занзібарі знову сонечко.

Можна продовжити гру, розвернувши учасників на 180°, і запропонувати тим, хто стояв позаду: «А в Україні холодно. Коли виходиш на вулицю, мороз хапає за щоки (щипати за щоки), за вуха (масажувати вуха), забирається під куртку (щипати спину), мерзнуть ноги (тупотіти ногами). Та коли заходиш у дім, стає тепліше, пощипують вуха, щоки (терти вуха, щоки). Поступово зігріваєшся, розслаблюєшся (гладити по плечах, спині)».

2. Самостійне застосування учнями знань у стандартних ситуаціях

Вправа «Чомучка»

· Чому прогноз погоди передають кілька разів на день по радіо та телебаченню?

· Чому погода змінюється?

· Чому сьогодні головними помічниками у складанні прогнозів погоди стали космічні супутники?

· Чому за холодної погоди люди частіше хворіють?

· Чому зміни погоди можуть вплинути на самопочуття людей?

Перегляд презентації

Учні переглядають презентацію «Вплив погоди на здоров'я людини» (https://naurok.com.ua/prezentaciya-na-temu-vpliv-pogodi-na-zdorov-ya-lyudini-16866.html), обговорюючи зміст.

Гра-доміно «Прогноз погоди»

За допомогою лічилки обирають ведучого.

Діти беруть по кілька карток із умовними позначеннями погоди. Решта карток лежать на середині столу — це «Базар». Ведучий робить перший хід — кладе одну з карток на стіл. Решта гравців підкладають картки одну за одною, відповідно до символу, зображеному на картці. Якщо у гравця немає потрібної картки, то він йде на «Базар». Умова: брати картки по одній. Якщо з першого разу не дісталася потрібна — гравець пропускає хід. Виграє той, у кого першого закінчаться картки; програє, відповідно, гравець, у якого залишилася більша кількість карток.

Комунікативна гра «Сумна пора»

Діти, зважаючи на спостереження та навідні запитання, розповідають про пізню осінь.

— Чому сумним виглядає небо? (Небо похмуре, сіре, низьке, темне, сумне.)

— Чому сумними виглядають дерева та кущі? (Дерева та кущі темні, без яскравих барв, без листя.)

— Земля також виглядає засмученою? (Так, вона тьмяна, мокра; осінній дощ поналивав калюж.)

— Який повіває вітер? (Сердитий, потужний, пронизливий, неприємний.)

— Яка погода переважає цієї пори? (Холодна, сира, незатишна, хмарна, дощова.)

Руханка «Буря на морі»

Діти утворюють коло, зображуючи бурхливе хвилювання моря. Частина дітей зображує рибок, які ховаються на морське дно; чайок, які швидко махають крилами і ховаються на березі.

3. Творче перенесення знань і навичок у нові ситуації

Робота за підручником (с. 90)

— Що означає бути щасливим? Розкажіть за малюнками. Доповніть власними думками.

Технологія «Крісло автора»

Охочі складають розповідь.

· Коли я почуваюся щасливим/щасливою?

Вікторина «Народні прикмети»

— Передбачати погоду можна за поведінкою рослин, тварин. Пропоную вашій увазі прикмети, у яких необхідно дописати пропущені слова.

I група. Назви тварин.

... (Ґава) купається до негоди.

... (Кроти) виходять з-під землі — гарної погоди не чекай.

... (Журавлі) курличуть до дощу.

· Коли... (кажани) після заходу сонця невпинно літають — чекай на ясну погоду.

... (Ластівки) літають високо — на суху погоду.

... (Горобці) перелітають зграйками з місця на місце — перед сильним вітром.

... (Мухи) прокинулися рано і дзижчать сильно — на гарну погоду, тепло.

II група. Назви рослин.

... (Ялинка) перед дощем піднімає гілки.

Якщо рано вранці... (нагідки) розтуляють пелюстки — чекай на ясну погоду.

З листя... (верби) рясно капає волога — перед негодою.

Якщо немає... (горобини), то немає і гречки.

Якщо на... (сосні) багато шишок — рік буде добрий.

Рубрика «Чи знаєте ви...»

Учні зачитують відомості про народні прикмети (підручник, с. 91).

Робота над прислів'ям

— Знайдіть у «хмаринці слів» ліворуч прислів'я (підручник, с. 90). (Де тепло, там і добро.)

Вправа «Хмарка слів»

— Створіть власну «хмарку слів» праворуч (с. 90) на тему «Погода».

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА

Технологія «Ромашка Блума»

«Ромашка Блума» — квітка з шести пелюсток — шість типів запитань.

Перша пелюстка (проста). Що таке прогноз?

Друга пелюстка (уточнювальна). Чи допомагає прогноз погоди планувати свої дії?

Третя пелюстка (пояснювальна). Чому потрібно, виходячи з дому, прослухати прогноз погоди?

Четверта пелюстка (творча). Що змінилося б, якби люди не вміли передбачати погоду?

П'ята пелюстка (оцінювальна). Чи добре, що люди для складання прогнозу погоди використовують сучасну техніку?

Шоста пелюстка (практична). Які прикмети допомагають вам передбачати погоду?

Домашнє завдання

— Разом з дорослими дослідіть, чи є у вас удома рослини або тварини, за поведінкою яких можна передбачати погоду.