Розробки уроків - Я досліджую світ 2 клас - Частина 1 - Порощук В. П. 2019

Що таке погода і як її передбачити
Природа восени

Мета:

· формування предметних компетентностей: ознайомити учнів із поняттям «погода», складовими елементами погоди; учити спостерігати за погодою свого краю; розвивати вміння аналізувати, порівнювати, робити висновки, встановлювати причинно-наслідкові зв'язки між явищами природи; виховувати розуміння важливості для людей знань про погоду та її зміни;

· формування ключових компетентностей: спілкування державною (і рідною у разі відмінності) мовами; уміння навчатися впродовж життя; компетентності в природничих науках і технологіях.

Обладнання: таблиця, картки, карта області.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Освітні галузі: природнича, мовно-літературна.

Хід уроку

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

1. Організаційний момент

Усміхніться всім навколо:

Небу, сонцю, квітам, людям,

І тоді обов'язково

День тобі веселим буде!

2. Актуалізація опорних знань

Фенологічні спостереження

— Чи звернули ви увагу, яка сьогодні погода?

Проблемне запитання

— Чи замислювалися ви над такими запитаннями:

· Чи потрібно сьогодні брати парасольку?

· Чи надягати зранку шапку?

· Яку куртку потрібно надягати, виходячи на прогулянку?

3. Повідомлення теми та мети уроку

— Більшість із нас перед тим, як зранку піти з дому, обов'язково цікавиться погодою на день.

— Сьогодні на уроці ми з'ясуємо, що таке погода та як її передбачити.

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Вивчення нового матеріалу

Розповідь учителя

— Люди спостерігають за погодою, ведуть календарі спостережень, аналізують поведінку тварин, стан рослин. На їхній основі складають описи погоди і прогнози на майбутнє.

Погода повсякчас змінюється, тому так важливо вміти її передбачати.

Для нас погода може бути гарною або поганою, але для спеціаліста поняття «погода» містить: температуру повітря, швидкість, силу і напрям вітру, хмарність та опади.

Усі ці показники можуть змінюватися у часі та у просторі. Це означає, якщо в одній місцевості сухо, тепло і сонячно, то за кілька десятків кілометрів від неї може бути холодно і волого.

Синоптики на метеостанції проводять спостереження за всіма явищами природи: швидкістю та напрямком вітру, хмарністю, температурою повітря, атмосферним тиском, і визначають стан погоди на завтрашній день, на наступний тиждень, навіть на декілька місяців уперед.

«Асоціативний кущ»

— Доберіть асоціації до слова «погода».

Робота за підручником (с. 88)

1) Словникова робота.

Діти зачитують значення слів «погода», «синоптик».

2) Читання в парах — узагальнення в парах.

Учні читають та обговорюють текст у парах. Спочатку частину тексту читає один учень, а другий ставить йому запитання або переказує прочитаний текст. Потім вони міняються ролями.

Розгадування кросворда

— Відгадайте загадки, розгадайте кросворд. Запишіть відгадки у клітинки та прочитайте ключове слово.

1. Ой, зима все посріблила,

Світ весь ковдрою накрила.

Засипає поле й сад

Сильний білий... (снігопад).

2. Що сходить без насіння? (Сонце.)

3. У річці купалася, у хмарі ховалася,

Від блискавки-грому полинула додолу.

На землю спустилася — на сто крапель розбилася. (Гроза.)

4. Хто малюнки на вікні уночі зробив мені? (Мороз.)

5. Мене просять і чекають,

А як прийду — утікають. (Дощ.)

6. То чорні, то сині по небу ходили,

А як набив їх вітер — сльози розпустили. (Хмари.)

Висновок. Усі слова відгадки характеризують погоду.

Руханка «Вітер»

Школярі уявляють, як вітер колише дерева, піднімають руки вгору, нахиляють тулуб праворуч і ліворуч, імітуючи шум вітру.

2. Самостійне застосування учнями знань у стандартних ситуаціях

Технологія «Акваріум»

Учитель пропонує одній із груп сісти в центрі класу. Подає команду розпочати обговорення питання «Чим займаються люди в різні пори року? Чи впливає погода на їхнє заняття?».

Наприкінці обговорення учні мають дійти спільного рішення за 3-5 хв.

Учитель ставить класу запитання:

· Чи погоджуєтесь ви з думкою групи?

«Мозковий штурм»

— Як ви розумієте народну мудрість?

В осінній час сім погод у нас: сіє, віє, туманіє, шумить, гуде, мете і зверху йде.

Робота за таблицею «Показники погоди»

— Розгляньте таблицю, запам'ятайте, за якими показниками визначають погоду.

Вправа «Впізнай знак»

— Розгляньте умовні позначення (підручник, с. 88).

— Якій погоді відповідає кожен умовний знак? (Діти встановлюють відповідність: знак — підпис.)

Рольова гра «Синоптик»

— Опишіть погоду своєї місцевості. Використайте умовні позначення.

Охочі виконують роль синоптика.

Руханка «Град»

Учні утворюють коло. Ведучий пропонує їм пригадати, як іде дощ, а за ним — град, і почати разом із ним повільно тупотіти ногами, імітуючи падіння градин. Поступово темп тупотіння стає дуже швидким, а потім сповільнюється до повного припинення.

3. Творче перенесення знань і навичок у нові ситуації

Гра «Знайди пару»

Небо

хмарне

Повітря

тане

Сонячні промені

підвищується

Температура повітря

прозоре

Сніг

прогрівають землю

Дослідження-спостереження

— Дослідіть народні прикмети.

· Про сонце. Захід сонця червоний і незахмарений — буде ясно і вітряно.

· Про температуру повітря. Температура повітря у другій половині дня різко падає — будуть заморозки.

· Про хмарність. Дрібні «баранці» вкрили все небо — буде дощ.

· Про опади. Якщо від крапель дощу на воді утворюються бульбашки — на довгу негоду.

· Про вітер. Вітер посилився — погода погіршиться.

Інтерактивна гра «Склади прогноз на завтра»

— Уявіть, що ви — ведучі телестудії та вам потрібно повідомити прогноз погоди на завтра.

(На розрізних картках — умовні позначки погоди, на дошці — карта області. Завдання: скласти прогноз погоди і красиво його повідомити.)

I група — літній день;

II група — зимовий день;

III група — осінній день.

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА. РЕФЛЕКСІЯ

Тестування

— Позначте галочкою у таблиці правильні відповіді.

1. Погода — це те, що буває щодня.

2. Погода — це стан природи в певному місці в певний час.

3. Хмари — це об'єкти неживої природи.

4. Хмари — це природне явище.

5. Хмари складаються з водяної пари.

6. Хмари складаються з водяної пари, крапель і крижин.

7. Погоду можна замовити по телефону.

8. Погоду можна передбачити.

9. Погода залежить від настрою.

10. Погода залежить від висоти Сонця над горизонтом.

Взаємоперевірка

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10


+


+


+


+


+