Розробки уроків - Я досліджую світ 2 клас - Частина 1 - Порощук В. П. 2019
Які властивості має повітря
Природа восени
Мета:
· формування предметних компетентностей: розширити й поглибити знання дітей про значення та властивості повітря; розвивати спостережливість, допитливість; виховувати дбайливе ставлення до природи;
· формування ключових компетентностей: спілкування державною (і рідною у разі відмінності) мовами; уміння навчатися впродовж життя; компетентності в природничих науках і технологіях.
Обладнання: колба, скляна посудина, вода, клаптик тканини, склянки, термометр, комп'ютер, презентація, папір, половинки горіха, миска з водою, Щоденники вражень.
Тип уроку: урок формування вмінь і навичок.
Освітні галузі: природнича, мовно-літературна, інформатична.
Хід уроку
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організаційний момент
Знову наш шкільний дзвінок
Кличе всіх нас на урок.
Тож швиденько ти сідай,
Новинки-цікавинки для себе відкривай.
2. Актуалізація опорних знань
Вправа «Пригадай!»
— Пригадайте, які властивості має повітря. (Повітря рухається, займає увесь простір, воно прозоре, безбарвне, не має смаку, без запаху.)
3. Повідомлення теми та мети уроку
— Це ще не всі властивості повітря. Чи хотіли б дізнатися більше про нього?
— Сьогодні продовжимо ознайомлюватися із властивостями повітря.
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Вивчення нового матеріалу
Інформаційне повідомлення
Діти зачитують повідомлення (підручник, с. 85) про значення повітря для Землі. (Захищає від перенагрівання та переохолодження.)
Робота в парах
— Розгляньте малюнки (підручник, с. 85). Які досліди доводять, що повітря існує (рухи віялом), займає будь-який простір (наповнена кулька), має масу (порожня і наповнена повітрям кулька), рухається (вітрячок)?
Дослідження-спостереження
Учні проводять досліди, користуючись алгоритмом (підручник, форзац 1).
Проводимо досліди
Мета — гіпотеза — ресурси — дослід — фіксування результатів — висновок.
· Дослід 1.
— Спробуйте закрити ніс і рот. Що ви відчуваєте? (Брак повітря.)
— Яке значення має повітря для організмів?
Висновок. Живі організми не можуть жити без повітря.
· Дослід 2.
— Спробуйте прочинити зовнішні двері, коли надворі холодно. Що ви відчуваєте?
(Діти читають пояснення у підручнику, с. 85).
Висновок. Повітря рухається. Тепле повітря вийде, а його місце займе холодне.
· Дослід 3.
Обладнання: колба, скляна посудина, вода, клаптик тканини.
Учні проводять дослід, користуючись поясненням у підручнику (с. 86).
Висновок. Під час нагрівання повітря розширюється, а під час охолодження — стискається. Тепле повітря легше від холодного. Воно піднімається вгору, а холодне опускається вниз.
· Дослід 4.
Візьмімо 2 склянки з гарячою водою. Виміряймо температуру в обох склянках. Одну склянку накриймо більшою. А іншу — залишимо відкритою. Через деякий час виміряймо температуру води в обох склянках.
Висновок. У накритій склянці вода залишилася гарячою, тому що між склянками було повітря. Повітря погано проводить тепло.
Дихальні вправи
ПОВІТРЯНА КУЛЯ ПІДНІМАЄТЬСЯ ВГОРУ
Ти, як кулька, полети.
Зверху Землю бачиш ти.
В. п.— основна стійка, одну руку покласти між ключицями, сконцентрувати увагу на них і на плечах.
1 — підняти плечі та ключиці (вдих);
2 — опустити плечі та ключиці (видих).
ВІТЕР
Раптом вітер ось подув,
Слізки з ваших щічок здув.
В. п.— основна стійка, повний видих носом, втягуючи живіт і грудну клітку.
1 — зробити повний вдих;
2 — затримати дихання на 3-4 с;
3 — крізь стиснуті зуби з силою випустити повітря декількома переривчастими видихами.
2. Самостійне застосування учнями знань у стандартних ситуаціях
Словникова робота
Учні зачитують визначення у підручнику (с. 86)
Вітер — це рух повітря.
Буря — природне явище із сильним вітром, грозою, дощем або снігом.
Буревій (ураган) — це вітер руйнівної сили та високої швидкості.
Робота за підручником (с. 86-87)
1) Робота над текстом.
— Які із цих природних явищ вам доводилося спостерігати?
— Прочитайте текст про користь та шкоду вітру, обговоріть його зміст.
2) Технологія «Навчаючи — вчуся».
— Що «вміє робити» вітер? Розгляньте малюнки у підручнику (с. 86).
Підготовлені учні ознайомлюють зі своєю інформацією однокласників і одержують інформацію від них.
• Вітрильник — судно, що використовує вітрило та силу вітру для руху. Перші вітрильні судна з'явилися ще кілька тисячоліть тому.
Вітрило — рушій вітрильного судна — шмат матерії, на сучасних суднах — синтетичної, що кріпиться до рангоуту, дає змогу перетворювати енергію вітру в рух судна. Вітрила поділяють на прямі й косі.
Використання косих вітрил дає змогу судну рухатися круто до вітру.
• Вентилятор — обертальна лопаткова машина.
Вентилятори мають лопатки, які примушують повітря переміщатися. Їх застосовують, зокрема, для провітрювання приміщень, очищення повітря в приміщеннях та на шахтах.
• Багато рослин мають пристосування для поширення насіння вітром.
В одних рослин плоди і насіння дуже легкі (орхідеї), в інших — розвиваються волоски (тополя біла), парашутики (кульбаба), крилатки (клен). У степових і напівпустельних рослин (верблюжа колючка, курай), яких називають «перекотиполем», висохлі кущі мають кулеподібну форму, які легко перекочуються вітром, розсіваючи при цьому насіння.
• Вітер є джерелом енергії.
Сучасні вітрогенератори працюють на енергії вітру. Це є одним із найдавніших відомих способів використання енергії із навколишнього середовища. Останнім часом енергію вітру дедалі більше використовують для одержання електроенергії. Створюють вітряки великої потужності та встановлюють на місцевості, де дмуть часті й сильні вітри.
Практична робота
— Зробіть вітрильник із паперу та половинки горіха, наберіть води в мисочку, опустіть туди «човен», подуйте на вітрило (зробіть штучний вітер), кораблик почне рухатися за вітром.
· Дослід 1.
— Як рухатиметься вітрильник, якщо вітер змінюватиме силу?
Учитель пропонує дітям дути по-різному: вітер поступово набирає силу, вітер одразу дуже сильний — порив вітру, вітер дуже сильний (кілька дітей можуть дути на одні вітрила), вітер дме збоку тощо. Як рухається кораблик?
Висновок. Що сильніший вітер, то швидше рухаються човни. Щоб човен рухався швидше, слід поставити більше вітрил. Що більше вітрило, то швидше може рухатися судно.
· Дослід 2.
— Поміркуйте, як можна створити штучний вітер, перевірте, який спосіб найефективніший. Як перевірити ефективність? (Співвідношення швидкості руху вітрильника та нашої втоми...)
Висновок. Рух вітрильника залежить від сили вітру.
· Дослід 3.
— Як рухатиметься вітрильник, якщо його навантажити (він стане важчим)? Влаштуйте перегони двох корабликів — навантаженого і без вантажу (вітер має бути однаковим!).
Висновок. Вітрильник із вантажем рухається повільніше при однаковому вітрі.
Робота в групах
— Об'єднайтеся в групи. Розгляньте малюнки (підручник, с. 87). Обговоріть у групах, що забруднює повітря.
Звіт груп.
Висновок. Повітря потребує охорони. Найбрудніше — повітря над великими містами.
Фізкультхвилинка
|
Добре те, що сонце світить. Добре те, що віє вітер. Добре те, що цей ось ліс Разом з нами ріс і ріс. Хай живуть у ньому в мирі Всі птахи і різні звірі. |
(Піднімають руки вгору.) (Зображують хитання дерев.) (Присідають.) (Стають навшпиньки, потягуючись угору, як дерева.) (Крокують.) (Плескають у долоні.) |
3. Творче перенесення знань і навичок у нові ситуації
Метод «Шість цеглинок». Моделювання складу повітря
— Перед вами — цеглинки LEGO. Спробуйте зобразити склад повітря.
Азот (жовтий) — його в повітрі найбільше.
Кисень (блакитний) — він найголовніший, коли ми дихаємо, то легенями ми виловлюємо його з повітря.
Вуглекислий газ (зелений) — він дуже важливий для рослин. Його ми видихаємо.
Ба більше, в повітрі є інертні гази (оранжевий), водяна пара (синій) і пил (червоний).
Спочатку вчитель демонструє, потім учні самостійно створюють модель.
Психологічне розвантаження
— Уявіть, що ви — молекули повітря. Спробуйте зобразити рухами та емоціями:
· чисте повітря;
· повітря над заводом;
· повітря в задушливій кімнаті;
· повітря в повітряній кульці.
Вправа «Мікрофон»
Учень у ролі журналіста ставить запитання учням на вибір.
— Яке повітря вранці, коли ви йдете до школи?
— Яке повітря увечері?
Робота за підручником (с. 87)
Учні зачитують висновок про властивості повітря.
Перегляд презентації
— Щоб підсумувати нашу роботу, повторити властивості повітря, перегляньмо презентацію «Повітря» (https://youtu.be/1HR1RMKq1EM)
Гра «Так — ні»
· Повітря належить до неживої природи. (Так.)
· Без повітря людина проживе кілька годин. (Ні.)
· Повітря — газоподібне тіло. (Так.)
· Повітря немає навколо нас. (Ні.)
· Повітря заповнює всі порожнини. (Так.)
· Повітря погано проводить тепло. (Так.)
· Живі організми можуть жити без повітря. (Ні.)
Вправа «Поміркуй!»
— Коли краще зберігається тепло в кімнаті: якщо вікно засклене товстим склом чи коли воно з подвійними рамами? (Учні висловлюють свої міркування.)
Висновок. Тепло краще зберігається в кімнаті, коли вікно з подвійними рамами. Повітря погано проводить тепло.
Рубрика «Чи знаєте ви...»
Учні зачитують повідомлення (підручник, с. 87) про те, як повітря допомагає рибам виринати з води.
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА. РЕФЛЕКСІЯ
Метод «Рюкзак»
Кожен учень стисло дає відповідь на запитання: «Які з набутих на уроці знань і умінь, він візьме із собою для використання?».
Робота в Щоденниках вражень
· Мене здивувало...
· Мене зацікавило...