Розробки уроків - Я досліджую світ 2 клас - Частина 1 - Порощук В. П. 2019
Звідки ми отримуємо інформацію
Вступ
Мета:
· формування предметних компетентностей: ознайомити учнів з поняттям «інформація»; формувати вміння отримувати інформацію, аналізувати її, порівнювати, робити висновки; розвивати вміння виділяти головне, узагальнювати факти; виховувати культуру поведінки в комп'ютерному класі;
· формування ключових компетентностей: спілкування державною (і рідною у разі відмінності) мовами; уміння навчатися впродовж життя; соціальні та громадянські компетентності, інформаційно-цифрова компетентність.
Обладнання: сюжетні малюнки, картки зі словами, комп'ютер, відеоролик, конверти із завданням, макет телевізора.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Освітні галузі: інформатична, мовно-літературна, соціальна і здоров'язбережувальна.
Хід уроку
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організаційний момент
Мініінтерв'ю
— Яким був попередній урок? (Цікавим.)
— З яким настроєм ви прийшли на урок? (Гарним, веселим.)
— Яка має бути атмосфера на уроці? (Робоча.)
2. Повідомлення теми та мети уроку
— Усе, що робить людина, так чи інакше пов'язано з отриманням і використанням інформації. Читаємо книжку, розглядаємо фотографію — ми запам'ятовуємо і накопичуємо інформацію.
— Чи хотіли б ви дізнатися, звідки можна отримати інформацію?
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Вивчення нового матеріалу
«Мозковий штурм»
— Що допомагає людині пізнавати навколишній світ?
Словникова робота
Інформація — це знання, відомості, якими володіє людина, що вона отримує з навколишнього світу.
Робота за підручником (с. 11—12)
1) Робота за малюнками.
— Користуючись малюнками (с. 11), розкажіть, як люди отримують інформацію. Доповніть власними прикладами.
— Навіщо нам потрібна інформація? (Відповіді дітей.)
2) Вправа «Я — вдома».
— Чи можна отримати інформацію, не виходячи з дому? Наведіть приклади. (Наприклад: подивитися у вікно; прочитати книгу; переглянути телепередачу; зателефонувати однокласнику, мамі, бабусі; послухати радіопередачу, переглянути відеоролик на комп'ютері тощо.)
Висновок. Якщо людина отримала повідомлення, яке містить нові для неї відомості, то говорять, що вона отримала інформацію. Інформацію можна отримати, не виходячи з дому.
3) Вправа «Дослідник».
— Сприймати та передавати інформацію може не лише людина.
— Розгляньте малюнки (с. 12). Хто яку інформацію отримав?
— Коли собака отримав інформацію? Поясніть свій вибір.
Стратегія «Асоціативний кущ»
— Якою буває інформація?

Фізкультхвилинка
— Спробуйте діями та словами передати інформацію. На кожне запитання відповідайте хором «Так» чи «Ні» та імітуйте відповідь рухами.
Сорока плаває? — Ні! (Розмахують руками.)
Окунь плаває? — Так! («Пливуть».)
Горобець літає? — Так! (Розмахують руками.)
Щука літає? — Ні! («Пливуть».)
Зозуля плаває? — Ні! (Розмахують руками.)
Карась плаває? — Так! («Пливуть».)
2. Первинне застосування нових знань
Вправа «Колись і тепер»
— Розгляньте малюнки і розкажіть, як люди передавали повідомлення в різні часи.
— Назвіть переваги і недоліки кожного способу.
— Давнім способом передавання повідомлень є жести.
— Коли вам може допомогти жестова мова? Розкажіть.
Вправа «Вилучи зайве»
Учні отримують картки зі словами, вибирають об'єкти, за допомогою яких людина може отримати інформацію.
Наприклад: радіо, каструля, комп'ютер, телефон, лижі, термометр, телевізор, ліхтар, книга, папір, годинник.
Гра «Надай інформацію». Робота в парах
Один учень показує будь-який об'єкт, інший повинен дати про нього якомога більше інформації.
Наприклад: Це — підручник з математики для 2-го класу. Ним ми користуємося у школі на уроках математики та вдома під час підготовки домашніх завдань. Підручник містить числові вирази, рівняння, задачі, логічні вправи.
Це — кімнатна рослина — пеларгонія. Вона має округле листя та червоні квіти. Ця рослина прикрашає нашу класну кімнату, очищає повітря. Духмяні листки пеларгонії містять ефірну олію, що використовують у медицині, парфумерії.
Вправа «Інтерв'ю»
Ведучий бере інтерв'ю в учнів, ставлячи запитання: «Який спосіб передавання повідомлень найзручніший для тебе в різних ситуаціях? Чому?».
Комунікативна гра «Вимкнений звук»
Обладнання: макет телевізора з отвором замість екрана.
Ведучий по черзі пропонує дітям сісти на стілець «у телевізор». Потім просить дитину розповісти будь-яку історію, наприклад, про те, як вона йшла сьогодні до школи. Через кілька хвилин ведучий дає команду, за якою дитина замовкає. Ведучий говорить дітям: «У нашому телевізорі вимкнувся звук. Спробуємо зрозуміти, про що нам розповідає ... (ім'я дитини)». Діти «озвучують» розповідь дитини. Якщо оповідача зрозуміли неправильно, слід повторити ще раз. Потім можна замінити оповідача.
Робота в парах. Вправа-гра «Розібрані малюнки»
Учитель роздає учням конверти із завданням: користуючись малюнком, скласти аналогічне зображення із частин.
Вправа для збереження зору «Дублери»
· Повертати голову врізнобіч. Очима повторювати рухи голови.
· Витягнути руки перед собою. Сконцентрувати зір на кінчиках пальців, потім, на вдиху, підняти руки вгору. Продовжувати дивитися на пальці, не піднімаючи голови. Опускаючи руки, видихнути.
3. Творче перенесення знань і навичок у нові ситуації
Робота з анаграмою
— Складіть якомога більше слів із букв слова «інформація».
Інформація — форма, роман, норма, німфа, мафія, фон, ціна, ярмо, міна, міра, міф, фірма, яма, ...
Комунікативна гра «Автобус»
Двоє дітей — у центрі кола.
Учитель пояснює ситуацію: «Ви їдете в автобусі та раптом помічаєте в зустрічному автобусі людину, яку давно розшукуєте. Потрібно домовитися з нею про місце і час зустрічі. Маєте одну хвилину, доки автобуси стоять біля світлофора». Після невербального (без слів) спілкування, діти діляться інформацією про те, як вони порозумілися.
Обговорення:
— Чи легко було зрозуміти партнера?
— Чи легко передати інформацію без слів?
— Що допомагало, а що — заважало зрозуміти партнера?
— Як вам удалося порозумітися?
Вправа «Дивовижний лист»
Під час придумування змісту листа діти мають можливість та час правильно і точно сформулювати свої думки. Але в цій грі учасники «писатимуть» незвичайні листи: не людині, а предмету, стосовно якого відчувають сильні емоції. Можна написати улюбленому одягу або страві, що страшенно не любиш. Потрібно «написати» такий лист, щоб цей одяг або страва прочитали його з цікавістю і викрикнули: «Ну, хто б міг подумати!».
Якщо є достатньо часу на проведення цієї гри, діти можуть придумати і лист-відповідь від свого улюбленого або несимпатичного предмета.
Вправа-гра «Склади пазл»
Діти по черзі складають пазл «Людина та інформація» (https://sites.google.com/site/saitkvadr/materiali/2-klas/urok-02).
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА. РЕФЛЕКСІЯ
Технологія «Ромашка Блума»
«Ромашка Блума» — квітка з шести пелюсток — шість типів запитань.
Перша пелюстка (проста). Звідки ми отримуємо інформацію?
Друга пелюстка (уточнювальна). Чи варто часто ставити запитання?
Третя пелюстка (пояснювальна). Чому ми постійно цікавимося новою інформацією?
Четверта пелюстка (творча). Чи сприяє інформація розвитку творчих здібностей?
П'ята пелюстка (оцінювальна). Чи вся інформація є корисною?
Шоста пелюстка (практична). Яка інформація допомагає пізнавати світ?
Технологія «Незакінчене речення»
· Сьогоднішній урок навчив мене...
· Я буду стежити за...
· Найцікавішим завданням на сьогоднішньому уроці було...