Розробки уроків - Я досліджую світ 2 клас - Частина 1 - Порощук В. П. 2019

Театр тіней
Природа восени

Мета:

· формування предметних компетентностей: ознайомити учнів із поняттям «театр тіней»; учити виготовляти фігурки для тіньового театру з картону та паперу; формувати навички практичної та творчої діяльності; розвивати зорово-моторну координацію, творче мислення; виховувати інтерес до театральної діяльності;

· формування ключових компетентностей: спілкування державною (і рідною у разі відмінності) мовами; уміння навчатися впродовж життя; компетентності в природничих науках і технологіях.

Обладнання: комп'ютер, мультфільм, ширма, настільна лампа, тематичні картки, папка, наповнена гелем, картон, прості олівці, ножиці, клей, палички для барбекю, кольоровий папір, порожні сірникові коробки, картинки із зображенням тварин і тіней цих тварин.

Тип уроку: урок творчого застосування знань і вмінь.

Освітні галузі: соціальна і здоров'язбережувальна, мовно-літературна, мистецька.

Хід уроку

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

1. Організаційний момент

2. Актуалізація опорних знань

«Мозковий штурм»

— Чи можна використати тінь? Як саме? (Діти висловлюють свої ідеї.)

— Чи знаєте ви щось про театр тіней?

3. Повідомлення теми та мети уроку

— Існує багато видів театру — драматичний, ляльковий, тіньовий, пальчиковий тощо.

— Пропоную вам улаштувати театр тіней у нашому класі?

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Усвідомлення учнями змісту роботи та послідовності дій

Довідкове бюро

Театр тіней — мистецтво, що зародилося десь у древніх цивілізаціях Індії та Китаю більше 1700 років тому.

Легенда розповідає, нібито самі боги, гуляючи по Землі, побачили у вікні майстерні симпатичні ляльки і вирішили погратися з ними. Фігурки, немов живі, закружляли у танці, пурхали, ніби метелики, відкидаючи на стіни химерні тіні.

Цей чарівний танок потайки підгледів майстер. Дуже захотілося йому повторити дивовижний танець. Чоловік прикріпив тоненькі нитки до ляльок і подарував їм нове життя.

Театр тіней використовує великий напівпрозорий екран і кольорові плоскі маріонетки, якими керують на тонких паличках.

Перегляд мультфільму

— Герої із мультфільму «Фіксики» допоможуть нам краще зрозуміти, що таке театр тіней.

— Перегляньмо серію «Театр тіней» (https://youtu.be/RBvPR5OdRe4).

Підготовчі вправи «Тіні на стіні»

Мета: розвивати зорові відчуття, формувати уявлення про світло й темряву. Учитель використовує ширму і настільну лампу.

1) «Дерево».

Підняти пряму руку вгору, розчепірити пальці; поворушити пальцями й помахати рукою зі сторони в сторону («подув вітер, і дерево захиталося»).

2) «Собака».

Прямі пальці з'єднати разом. Рухаючи й розводячи середній і підмізинний пальці (або мізинець), показати, як «гавкає собачка».

3) «Птах».

Випрямити долоні рук і схрестити їх у зап'ясті — це «птах з розправленими крилами». Рухаючи руками вгору й вниз, показати, як летить птах.

Вправа-гра «Упізнай тінь»

— Ви спостерігали за утворенням тіні. А чи можна упізнати предмет за його тінню? Пропоную спробувати.

Учитель показує картки, де серед різних тіней потрібно обрати ту, що належить певному об'єкту.

Корекційна гра «Театр тіней»

— Чи звертали ви увагу на те, як яскравої сонячної днини за вами невідступно слідує власна тінь, повторюючи, копіюючи всі ваші рухи? Гуляєте ви, чи бігаєте, чи стрибаєте — вона весь час з вами. А якщо ви з кимось ідете або граєте, то ваша тінь, наче подружившись з тінню вашого супутника, знов-таки все повторює, але не розмовляючи, не промовляючи жодного звука. Вона все робить безшумно. Уявімо, що ми — наші тіні. Погуляймо кімнатою, подивімося одне на одного, спробуймо одне з одним поспілкуватися, а потім разом що-небудь побудуймо з уявних кубиків. Але як? Будемо рухатися тихо, не видаючи жодного звука. Отже, почали!

(Разом з учителем діти мовчки рухаються кімнатою, дивляться одне на одного, вітаються за руку. Потім за зразком учителя будують з уявних кубиків вежу. Успіх гри залежить від фантазії вчителя.)

2. Самостійне виконання учнями завдань під керівництвом учителя

Вправа «Майструємо!»

— Виготовте з картону силуети звірят або казкових героїв.

Матеріали: картон, прості олівці, ножиці, клей, палички для барбекю.

(Учитель роздає учням заздалегідь роздруковані картинки із силуетами тварин чи казкових героїв.)

Послідовність виконання роботи

1. Виріжте силуети звірят (казкових героїв).

2. Наклейте посередині зі зворотного боку паличку для барбекю.

3. Почекайте, поки клей висохне.

4. Персонажі для гри готові.

Рольова гра «Театр»

Розіграйте «театр тіней».

(Учитель використовує ширму і настільну лампу.)

Учні об'єднуються у групи, готують свою виставу, демонструють глядачам.

Виготовлення гри «Знайди пару»

Мета: розвивати логіку, мислення і зорову пам'ять.

Матеріали: кольоровий папір, ножиці, клей, порожні сірникові коробки, картинки із зображенням тварин і тіней цих тварин.

Послідовність виконання роботи

1. Обклеюємо порожні сірникові коробки кольоровим папером.

2. Роздруковуємо картинки із зображенням тварин та їхніх тіней.

3. Вирізаємо картинки по контуру і приклеюємо їх на вже готові сірникові коробки.

4. Гра готова!

Хід гри: запропонувати дітям знайти кожній тварині свою тінь і з'єднати коробочки.

(Можна проводити у вигляді змагання на швидкість.)

3. Творчі вправи

Гра «Знайди тінь»

Матеріал: папка, наповнена гелем, у якій розміщено площинні зображення тварин, іграшок тощо; тло із зображенням тіні.

Ігрове завдання. Дітям пропонують знайти та накласти фігури на відповідні тіні (шести-восьми фігур) або знайти тінь зображення із кількох схожих.

Дидактична гра «Тіні казкових героїв»

І група

— Розкладіть малюнки героїв казки «Колобок» на їхні тіні.

— На яку геометричну фігуру схожий Колобок? (На круг.)

ІІ група

— Розкладіть малюнки героїв казки «Рукавичка» на їхні тіні.

— На яку геометричну фігуру схожа рукавичка? (На прямокутник.)

— Які ще геометричні фігури ви знаєте? (Овал, квадрат, трикутник.)

(Дітям роздають площинні геометричні фігури, потрібно назвати фігуру та її колір.)

Літературна хвилинка

— Послухайте казку «Про дівчинку Олесю та її тінь». Проаналізуйте причину зміни довжини тіні в різні частини дня.

Одного сонячного літнього ранку допитлива дівчинка Олеся вийшла на подвір'я, посміхнулась пухнастому котикові, довговухим кроликам та дзвінкоголосим пташкам у саду. Сонечко лагідно торкнулося її плеча, і раптом Олеся побачила біля себе темний та прозорий силует іншої дівчинки, дуже схожої на неї. Ця кумедна істота так само рухалася, тільки чомусь була дуже довгою і незграбною. Її руки нагадували Олесі макаронну локшину, а ноги — ходулі артистів львівського цирку. Це була Олесина тінь. Дівчинка не злякалася незнайомки, а навпаки, вирішила погратися з нею. Разом вони гуляли в саду, стрибали через скакалку, грали у м'яча. Тим часом сонце піднімалось дедалі вище. Було дуже весело, тільки Олеся помічала, що дівчинка-тінь постійно зменшується, ніби тане, як морозиво, коли ним не встигають ласувати.

У полудень Олесина бабуся попросила онучку принести кроликам свіжої травички, а пухнастому котикові налити молока. Маленька помічниця залюбки впоралася з роботою. Сонечко похвалило її та піднялося ще вище. А Олесина тінь стала зовсім короткою.

Олеся ніяк не могла зрозуміти, чому так трапилось.

— А ви як вважаєте, діти? (Міркування дітей.)

Хвилинка відпочинку

— Перегляньмо виступ театру тіней «Верба» (https://youtu.be/ATN1t6J9kvE). Що допомогло артистам передати зміст композиції?

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА. РЕФЛЕКСІЯ

Вправа «Кубик запитань»

Учитель розпочинає гру: кидає кубик у центр кола і, відповідно до комбінації, що випала на верхній грані кубика, читає запитання й дає відповідь на нього, а потім називає ім'я дитини, яка продовжує гру.

Гра триває доти, поки всі діти не кинуть кубик і дадуть відповідь на одне запитання.

1 — Чому ти любиш бавитися?

2 — Яка твоя улюблена гра? Чому?

3 — Чим ти любиш займатися у вільний час?

4 — У які ігри ти любиш гратися сам (сама), а в які — з друзями?

5 — Який сюжет ти можеш запропонувати для театру тіней?

6 — Яку роль ти хотів би зіграти у театрі тіней?

Технологія «Незакінчене речення»

· Сьогодні я дізнався(лася)...

· Було цікаво...

· Я зрозумів(ла), що...

· Тепер я знаю...