Розробки уроків - Я досліджую світ 2 клас - Частина 1 - Порощук В. П. 2019
Світлопроникні та світлонепроникні тіла
Природа восени
Мета:
· формування предметних компетентностей: ознайомити учнів із поняттям «світлопроникні та світлонепроникні тіла»; учити розрізняти прозорі та непрозорі об'єкти; сприяти опануванню прийомів практичної взаємодії з навколишніми предметами; розвивати спостережливість, увагу, пам'ять; виховувати бажання вивчати природу;
· формування ключових компетентностей: спілкування державною (і рідною у разі відмінності) мовами; уміння навчатися впродовж життя; компетентності в природничих науках і технологіях.
Обладнання: ліхтарики, книга, дощечка, картон, шматочки скла, пластику, склянка, коробка, цеглинки LEGO, малюнки тіней різних предметів, комп'ютер, відеоролик.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Освітні галузі: природнича, мовно-літературна.
Хід уроку
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організаційний момент
Щоб природі другом стати,
Таємниці всі впізнати,
Всі загадки розгадати,
Навчіться спостерігати.
2. Актуалізація опорних знань
— Відгадайте загадку.
• Хто поруч іде, а сліду не залишає? (Тінь.)
— Чи траплялося вам спостерігати за тінню від предметів?
«Мозковий штурм»
— Як утворюється тінь? (Міркування дітей.)
3. Повідомлення теми та мети уроку
— Чи хотіли б ви більше дізнатися про властивості сонячного світла?
— Сьогодні ми дізнаємося, як поширюються сонячні промені, чи всі тіла пропускають сонячне світло.
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Вивчення нового матеріалу
Робота за підручником (с. 82-83)
1) Коментоване читання.
Учні читають текст про властивості сонячного проміння, коментують прочитане.
2) Словникова робота.
Діти зачитують пояснення про причину утворення тіні, знайомляться зі значенням цього слова.
Тінь — це частина простору, куди не потрапляє світло.
Гра «Знайди тінь»
Учні знаходять у класній кімнаті об'єкти, які утворюють тінь.
Вправа «Перевір себе». Робота в парах
— Розгляньте малюнки (підручник, с. 82). Які тіла пропускають світло, а які — ні?
— Поясніть це одне одному, залучаючи власний досвід.
Гра «Хто більше?». Робота в групах
— Назвіть світлопроникні та світлонепроникні тіла.
Наприклад:
І група. Світлопроникні тіла: скло (склянка, вікно, вітрина, ваза, теплиця, акваріум, окуляри), вода, бурштин, алмаз, діамант, оргскло, капрон, тюль тощо.
ІІ група. Світлонепроникні тіла: дерево, камінь, дерев'яний стіл, книга, картина, килим, м'яч, альбом, скрипка тощо.
Дослідження-спостереження
Охочі виконують роль лаборантів.
· Дослід 1.
— Закриємо ввімкненого ліхтарика книгою (дощечкою, картоном, долонею). Чи проникає світло? (Ні.)
Висновок. Книга, дощечка, картон, долоня — світлонепроникні тіла.
· Дослід 2.
— Закриємо увімкненого ліхтарика шматочком скла (склянкою, шматочком прозорого пластику). Чи проникає світло? (Так.)
Висновок. Скло, склянка, прозорий пластик — світлопроникні тіла.
· Дослід 3.
— Погляньте на Сонце через зошит або книжку. Чи бачите ви його?
— Чи проходить сонячне світло крізь непрозорі предмети?
Висновок. Сонячне проміння не проходить крізь непрозорі предмети.
Вправа «Коло думок»
— Чому в наших будинках прозорі вікна, зі скла? (Діти висловлюють свої міркування.)
Фізкультхвилинка
Учитель пускає сонячні «зайчики», учні плескають у долоні, ловлячи їх.
2. Самостійне застосування учнями знань у стандартних ситуаціях
Дослідження-спостереження
· Дослід 4.
— Подивіться в отвір у кришці коробки. Ви бачите, що в ній лежить? (Ні.)
— Чому? (Там темно.)
Учитель кладе у коробку ввімкнений ліхтарик.
— Подивіться в отвір у кришці коробки. Ви бачите, що в ній лежить? (Так.)
— Чому? (Там є світло.)
Висновок. Об'єкти видно, коли є джерело світла.
· Дослід 5.
— Посвітіть ліхтариком на цеглини LEGO з різних боків. Що ви помітили? (Утворюється тінь.)
Висновок. Від непрозорого предмета, освітленого з протилежного боку, утворюється тінь.
· Дослід 6.
— Посвітіть на цеглинку LEGO під різним кутом, опускаючи чи піднімаючи ліхтарик. Що ви помітили?
Висновок. Тінь довша, коли ми опускаємо ліхтарика, коротша — коли піднімаємо.
Вправа «Додай слово»
— Вставте пропущені слова в реченнях. Користуйтеся довідкою та малюнками (підручник, с. 83).
Висновок. Непрозорі предмети, розташовані на шляху світла, утворюють тінь. Довжина тіні залежить від висоти джерела світла.
Розвивальна гра «Тіні»
Обладнання: малюнки тіней різних предметів.
Діти отримують завдання розпізнати предмет за його тінню або виявити однакові предмети за їхніми тінями. Така гра дуже цікава дітям і сприяє розвитку їхнього творчого потенціалу.
Орієнтовні завдання
· Знайти дві однакові тіні.
· Знайти правильну тінь кожного зображення.
· Які тіні належать сурмачеві?
Пальчикова гімнастика «Акварель»
Намалювати можна нею
Будинки, хмари і поля.
Зелену затишну алею,
Високі гори і моря.
(Рука — це «пензлик», пальці — «волосинки». Плавними рухами «розфарбовувати» знизу догори, справа наліво. Пальці мають бути м'якими й пружними.
Уявити, що ви малюєте будинки, хмари, поля, алею, гори і моря, про які йдеться у віршику.)
3. Творчі вправи
Вправа «Міркуємо!»
— Розгляньте малюнки (підручник, с. 83). Чи всі тіні художник зобразив правильно? Де міститься джерело світла (попереду чи позаду дітей)?
Вправа на увагу
— Яка відмінність між малюнками (підручник, с. 83)? (Міркування дітей.)
(На першому малюнку ми бачимо тінь від об'єкта. На другому — тінь та півтінь.)
— За якої умови це можливо? (Міркування дітей.)
Тінь — це область простору за непрозорим предметом, куди не потрапляє світло.
Півтінь — це область простору, куди світло потрапляє частково (не від усіх точок джерела).)
Перегляд відеоролика
— Щоб краще уявити, як утворюються тінь та напівтінь, перегляньмо відео «Демонстрація утворення тіні та напівтіні» (https://youtu.be/29U7j0ci5mA).
Вправа «Впізнай тінь»
— Розгляньте світлини (підручник, с. 84). Визначте, від чого падають зображені тіні.
Рубрика «Чи знаєте ви...»
Діти зачитують та обговорюють повідомлення про тіньовитривалі рослини (підручник, с. 83).
Довідка
Тіньовитривалі рослини зростають переважно в тінистих місцях, куди потрапляє мала кількість прямих сонячних променів. Тіньовитривалість рослин залежить від багатьох факторів, зокрема, від родючості ґрунтів, достатньої кількості води та інших факторів.
У тіньовитривалих рослин переважають більш широкі, м'які та тонкі листки для максимального уловлювання розсіяного сонячного світла.
Основна частина сільськогосподарських культур належить до світлолюбних рослин, тому їх вирощують на відкритих просторах. Тільки деяка частина рослин тіньовитривалі (наприклад, щавель, салат, ревінь, огірок, кабачок, спаржа, редис, ріпа, смородина, ожина).
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
Технологія «Незакінчене речення»
· Я запам'ятав/запам'ятала, що...
· Я зрозумів/зрозуміла, що...
· Мені на уроці...
· Уважаю, що...
Рефлексія «Мене найбільше вразило...»
Запитайте, що найбільше вразило учнів. Запропонуйте їм описати свої враження усно або зобразити їх письмово (за допомогою букв, слів, піктограм).