Розробки уроків - Я досліджую світ 2 клас - Частина 1 - Порощук В. П. 2019
Чи зустрічається світло з тінню
Природа восени
Мета:
· формування предметних компетентностей: дати поняття про виникнення світла і тіні; формувати знання про джерела світла на Землі; закріпити правила поведінки під час пожежі; розвивати прагнення до пошуково-пізнавальної діяльності; виховувати інтерес до природних явищ, бажання вивчати довкілля;
· формування ключових компетентностей: спілкування державною (і рідною у разі відмінності) мовами; уміння навчатися впродовж життя; компетентності в природничих науках і технологіях.
Обладнання: дзеркало, предметні малюнки, іграшкові телефони.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Освітні галузі: природнича, мовно-літературна.
Хід уроку
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організаційний момент
Раз, два, три, чотири, п'ять,
Вийшло сонечко гулять.
Ходить синім небосхилом,
Усміхається нам мило.
Шле землі воно тепло,
Щоб усе росло й цвіло.
2. Актуалізація опорних знань
— Відгадайте загадку.
• Вдень у небі гуляє,
А ввечері на землю сідає. (Сонце.)
— Що ви знаєте про Сонце, його значення для життя на Землі?
— Чи однаково світить і гріє Сонце у різні частини доби?
3. Повідомлення теми та мети уроку
— Як ви вважаєте, якою буде тема нашого уроку? Чому?
— Сьогодні ми більше дізнаємося про Сонце як джерело світла на Землі.
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Вивчення нового матеріалу
Робота за підручником (с. 80)
— Прочитайте, про що йдеться у загадці. (Про сонячний промінь.)
Літературна хвилинка
— Послухайте казку.
СОНЯЧНІ ЗАЙЧИКИ
Тікав Зайчик лісом від Лисички, вибіг на галявину, заховався під Кущиком, вушка піджав, тремтить бідненький. Кущик питає його:
— Чого ти злякався, Зайчику?
— Мене Лисичка хоче з'їсти.
— Не бійся, я тебе сховаю.
Вибігає на галявину Лисичка та й питає у Кущика:
— Кущику, Кущику, ти не бачив тут Зайчика?
— Так їх тут дуже багато, — відповідає Кущик. — Он, дивись, побіг один.
Лисичка глянула на галявинку, а там під кожною травинкою, під кожною квіточкою ховався Зайчик. Зраділа Лисичка, стриб за одним, стриб за другим — упіймати не може. Так стрибала вона цілий день, аж до вечора. Втомилась та й пішла додому ні з чим.
— Ну, вуханчику, кажи «дякую» Сонечку. Ох і погралося воно з Лисичкою, — усміхнувся Кущик. — А до чого тут Сонечко? — запитав Зайчик.
— То ж були Сонячні зайчики! Так Сонечко врятувало Зайчика від Лисички.
В. Сметанкін
— Чому Лисичка не змогла зловити жодного Зайчика?
— А чи змогли б ви зловити? Перевірмо!
Дослідження-спостереження
Учитель за допомогою люстерка демонструє, як сонячний «зайчик» стрибає по стелі, стіні, дошці, партах тощо. Охочі намагаються його впіймати.
— Як ми утворили сонячного «зайчика»? Що нам допомогло це зробити? (Сонце, сонячний промінець.)
Малюнковий скрайбінг
— Відгадайте загадку.
• Хоч ніхто мене не сіє,
Але кожен розуміє:
Дочекаюся світанку —
Й зійду в небі спозаранку. (Сонце.)
— Що дає нам сонце? (Світло, тепло.)
— Які ще є джерела світла?
Діти називають, учитель розміщує малюнки на дошці. (Зорі, Місяць, свічка, ліхтарик, багаття, електрична лампочка тощо.)
Робота за підручником (с. 80)
1) Технологія «Акваріум».
Учитель пропонує одній із груп сісти в центрі класу. Подає команду розпочати обговорення питання «Кому потрібне сонячне світло?».
Наприкінці обговорення учні мають дійти спільного рішення за 3-5 хв.
Учитель ставить класу запитання:
· Чи погоджуєтесь ви з думкою групи?
2) Робота за малюнками.
— За малюнками розкажіть, які є джерела світла.
— Розрізняють природні та штучні джерела світла. Наведіть приклади.
Наприклад:
|
Природні |
Штучні |
|
Сонце |
вогнище |
|
Місяць |
електрична лампочка |
|
зорі |
ліхтарик |
|
Полярне сяйво |
свічка |
|
світлячки |
лазер |
Висновок. Сонце — головне джерело світла й тепла на Землі. Світло — необхідна умова життя рослин, тварин і людини.
Фізкультхвилинка
Лісові мешканці запрошують вас відпочити.
Один, два, три, чотири — ми у гай ходили,
Зайчика зустріли.
Зайчик прудко так стрибає,
Пташка весело літає,
Швидко лис десь пробіжить,
Їжачок в кущах сидить.
Раз, два, три — йшли качата до води,
На «чотири» — дружно сіли,
Лапками затріпотіли.
На «п'ять» — дружно встали,
І назад почеберяли.
Ми на ґанку спозаранку,
Робимо зарядку.
Похитали головою,
«Раз» — притупнули ногою,
Руки вгору, руки вниз.
«Два» — присіли, піднялись.
Гарно всі ми відпочили,
Й до роботи приступили.
Піднесли всі руки — раз!
На носках стоїть весь клас.
Два! — присіли, знову встали.
Головою похитали.
Нахил вправо, нахил вліво,
Повторили знову вміло.
«Раз, два» — всі пірнають,
«Три, чотири» — виринають
«П'ять, шість» — на воді,
Кріпнуть крильця молоді.
«Сім, вісім» — повторили,
І за парти тихо сіли.
2. Самостійне застосування учнями знань у стандартних ситуаціях
Вправа «Корисний — шкідливий». Обговорення у загальному колі
— Яким джерелом світла є вогнище?
— Чим вогонь корисний, а чим — небезпечний?
— Чого він «боїться»?
— Як з ним «товаришувати»?
Технологія «Навчаючи — вчуся»
Підготовлені учні ознайомлюють зі своєю інформацією однокласників і одержують інформацію від них.
• Вогонь — друг! Колись у давнину люди не вміли користуватись вогнем. Холодною зимою вони не могли зігрітись, а їжу споживали сирою. Та коли люди навчились приборкувати цю природну силу, то вони отримали відразу і світло вночі, і тепло взимку, і смачну їжу.
• Без вогню неможливе життя на землі. Він потрібен всюди: вдома, в школі, на заводах і фабриках. Навіть польоти реактивних лайнерів і космічних кораблів стали можливими лише тоді, коли людина освоїла й уміло почала використовувати могутню силу вогню.
• Вогонь — ворог. Вогонь може стати і жорстоким ворогом, якщо з ним необережно поводитись, він виходить з-під контролю людини, може знищити міста і села, будинки, ліси, урожаї, — все, що зустрінеться на його шляху. Часто у вогні пожеж гинуть люди.
• Щороку в світі трапляється близько 5 млн пожеж. В Україні щодня трапляється близько 120 пожеж. Приблизно кожна шоста-восьма пожежа в нашій країні виникає через пустощі дітей, їхнє невміле, необережне поводження з вогнем. Кожен п'ятий, що загинув під час пожежі — неповнолітній. За цією статистикою — трагедії багатьох людей, збитки державі у мільйони гривень. Пожежа — це лихо, яке завдає шкоди.
Вправа «Міркуємо!»
— Чому в разі пожежі не можна ховатися в шафі, під ліжком та в інших схованках?
— За яким номером телефону викличете пожежників?
Гра «Виклик пожежників»
Діти в парах складають діалог.
Наприклад:
— Алло! Пожежна служба! Що у вас сталося?
— У нас пожежа.
— Назвіть свою адресу.
— Вулиця Миру, 38.
— Назвіть себе!
— Олексієнко Володимир, мій номер телефону — 097 ...
Робота в групах. Складання правил поводження з вогнем
— За малюнком (підручник, с. 81) передбачте наслідки такого відпочинку в лісі.
— Як можна запобігти пожежі?
— Для уникнення пожежі в лісі складіть правила поводження з вогнем.
1. На території лісового фонду багаття розкладати дозволено на спеціально обладнаних ділянках зон і місць відпочинку.
2. Перш ніж розкласти вогонь на галявині, у визначеному для цього місці знімають дернину і відносять її вбік. На галявині виривають суху траву.
3. Викопайте неглибоку ямку і в ній розкладіть багаття. Бажано це робити біля річки чи якоїсь водойми.
4. Багаття не повинно бути занадто великим: полум'я може пошкодити розташовані поблизу дерева та кущі, а також може виникнути пожежа.
5. Коли потреба у вогні зникає, його гасять, заливаючи водою або закидаючи землею, а дернину кладуть на місце.
Висновок. Природу важливо оберігати від вогню.
Рухлива гра «День і ніч»
Мета: розвивати зорові відчуття; формувати уявлення про світло й темряву.
— Пограймо в гру «День і ніч»! Коли я вмикаю світло — «настане день». У цей час ви будете ходити, бігати, танцювати, грати. А коли я вимкну світло й стане темно — «настане ніч», тоді ви сядете за парти і будете «спати».
Завдання виконати кілька разів.
3. Творче перенесення знань і навичок у нові ситуації
Вправа «Віднови текст». Робота в парах
Учні в парах доповнюють текст словами. Причиною пожежі можуть бути:
· пустощі з ... (вогнем);
· іскри ... (бенгальського) вогню;
· саморобні ... (обігрівальні) прилади;
· одяг, що сушиться біля ввімкнених ... (електричних чи газових) приладів;
· несправна ... (штепсельна) вилка, ... (розетка).
Робота над прислів'ями. Робота в групах
— Обговоріть у групах зміст поданих прислів'їв (підручник, с. 80).
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА. РЕФЛЕКСІЯ
Метод «Шість капелюхів, що мислять»
Білий капелюх. Яке значення Сонця для життя на Землі?
Червоний капелюх. Що спонукало людей створювати штучні джерела світла?
Чорний капелюх. Коли вогонь — ворог?
Жовтий капелюх. Чи полегшують винаходи нових джерел світла життя людей?
Зелений капелюх. Що нового ви хотіли б створити для людства?
Синій капелюх. Як люди використовують різні джерела світла?