Розробки уроків - Я досліджую світ 2 клас - Частина 1 - Порощук В. П. 2019
Виготовлення аплікації з опалого листя «Осінній пейзаж»
Природа восени
Мета:
· формування предметних компетентностей: закріплювати вміння учнів виготовляти аплікацію з природних матеріалів; спонукати творити красу власноруч; розвивати творчу уяву, естетичне сприймання навколишньої природи, акуратність; виховувати естетичні смаки, бажання передавати красу природи у своїх роботах;
· формування ключових компетентностей: спілкування державною (і рідною у разі відмінності) мовами; уміння навчатися впродовж життя; компетентності в природничих науках і технологіях.
Обладнання: картон світлого кольору, сухе листя, кольорові олівці, прості олівці, ножиці, клей, матеріали для оздоблення, кошик з овочами та фруктами, зразки аплікацій, комп'ютер, відеоролики, макет дерева, предметні малюнки.
Тип уроку: урок застосування знань, умінь і навичок.
Освітні галузі: мовно-літературна, технологічна, мистецька.
Хід уроку
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організаційний момент
Вправа «Вітання»
Гра «Доброго ранку, гарного дня!»
— Мені дуже хочеться побажати доброго ранку всім і кожному з вас. Пограймо в гру «Доброго ранку, гарного дня!». Я промовлятиму слова «Доброго ранку, гарного дня» і називатиму когось із нашого класу. Ті, кого я назву, у відповідь помахають мені рукою.
— Доброго ранку, гарного дня всім дівчаткам!
— Доброго ранку, гарного дня всім хлопчикам!
— Доброго ранку, гарного дня тим, хто встиг уже посміхнутися!
— Доброго ранку, гарного дня тим, хто має гарний настрій!
— Доброго ранку, гарного дня тим, кому сумно!
— Доброго ранку, гарного дня тим, кому цікаво, що ми будемо робити!
2. Повідомлення теми та мети уроку
— На екскурсії ви назбирали осінніх листочків. Вам було завдання посушити їх.
— Що, на вашу думку, ми будемо робити на уроці? (Відповіді дітей.)
— Вам необхідно виготовити аплікацію «Осінній пейзаж» із сухого листя.
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Осмислення змісту й послідовності застосування способів виконання дій
Словникова робота
— Чи знаєте ви, що означає слово «пейзаж»?
Пейзаж — жанр в образотворчому мистецтві, у якому об'єктом зображення є природа.
Аплікація — виріб, створений за допомогою накладання одного матеріалу на інший та подальшого їхнього закріплення.
Правила техніки безпеки «Робота з природними матеріалами»
1. Для з'єднання деталей з природних матеріалів (зокрема, засушені стебла, насіння, листочки, гілочки, квітки) дозволено використовувати пластилін чи клей.
2. Заборонено куштувати природні матеріали.
3. Не можна розкладати інструменти на столі. Їх слід зберігати у спеціальних коробках, пакетах, підставках, пристосуваннях.
4. Після використання інструментів їх слід повернути до місця зберігання
Аналіз зразка, вибір інструментів
— Розгляньте аплікації з природних матеріалів.
— Які деталі з чого зроблені?
— Розгляньте уважно зразок композиції.
— Як ви вважаєте, якими інструментами будемо користуватися?
Вправа «Перевір себе!»
— Ви заздалегідь готували листя для аплікації. Його потрібно було належним чином висушити.
— Перевірте, чи правильно ви це зробили, прочитавши статтю у підручнику (с. 78).
Технологія «Акваріум»
— Чому не варто сушити листя праскою?
Учитель пропонує одній із груп сісти в центрі класу. Подає команду розпочати обговорення проблеми.
Наприкінці обговорення учні мають дійти спільного рішення за 3-5 хв.
Учитель ставить класу запитання:
· Чи погоджуєтесь ви з думкою групи?
Музична фізкультхвилинка
Учні переглядають відео, виконують рухи під мелодію «Човники — листочки» (https://youtu.be/XS47BuRsfFw).
2. Організація самостійної практичної діяльності учнів
Підготовка робочих місць
— Перш, ніж узятися за виготовлення виробу, варто підготувати все необхідне для роботи: сухе листя, кольорові олівці, прості олівці, ножиці, клей і основи, на яких будуть розміщені ваші майбутні роботи.
Гра «Що в кошику?»
— Щоб роботи були цікавими, оригінальними, пропоную обмінятися листками. Пригадаймо, які подарунки несе нам осінь, пограймо в гру «Що в кошику?».
Учні на дотик визначають овочі та фрукти і називають їх. За кожну відповідь одержують осінні листочки — подарунки.
Гра «Впізнай листок»
— У вас на партах — листя для аплікації.
— Чи знаєте, з яких воно дерев?
— Розгляньте зразки листя у підручнику (с. 78). Які з них є на ваших партах? Охочі називають, листя яких дерев вони підготували.
Підготовча робота
— Аплікація — це найдавніший вид мистецтва, тому що її виникнення належить до тих часів, коли з'явилися перші голки і шви на одязі зі шкір тварин. Саме тоді почали прикрашати одяг, взуття, предмети побуту, житло. Ця традиція існує у багатьох народів до нашого часу.
Аплікації бувають різні.
Симетрична аплікація — це наклеєні на фон зображення предметів, що мають симетричну будову.
Силуетна аплікація — наклеєне на певний фон зображення предметів по створюваному силуету.
Перегляньте зразки.

Практична робота
— Виготовте із сухого листя за зразком чи власним задумом аплікацію «Осінній пейзаж».
— Для аплікації використовуйте листя різних дерев. Щоб досягти бажаного результату, форму листя можна змінювати за допомогою ножиць.
Послідовність виконання роботи
1. На картоні намалюйте ескіз пейзажу.
2. Підготуйте листя. Розкладіть його на картоні, уточніть місце розташування кожного листка.
3. Нанесіть клей на картон та приклейте листя.
4. Виконайте оздоблення аплікації за бажанням.
5. Дочекайтесь, поки клей висохне.
6. Придумайте назву для своєї аплікації.
Самостійна робота учнів.
Учитель, за потреби, допомагає у розміщенні аплікації.
Діти працюють, слухаючи пісню «Осінь-диво» (https://youtu.be/OWlBZhH-RfE).
Гра-хоровод (за вибором учителя)
Підбиття підсумків практичної роботи
1) Естетичне оформлення роботи.
2) Презентація виробів.
— Прикрасьте аплікацією класну кімнату або подаруйте її рідним.
3. Творчі вправи
Створення панно
— Пропоную створити осіннє панно із ваших робіт. Розмістіть свої аплікації так, щоб вийшло панно «Осінній пейзаж».
Технологія «Крісло автора»
— Осінь у кожної людини своя. Для когось вона дощова й похмура, для когось — яскрава й гарна, ще для когось — врожайна й щедра. Якою є осінь для вас?
Охочі діляться своїми міркуваннями.
Дидактична гра «Що можна побачити на осінньому дереві»
Під макетом дерева — різні предметні картинки. Дітям слід відібрати тільки відповідні, прикріпити їх дерева.
Мовна вправа «Осінній комплімент»
Учні класу об'єднуються у дві групи. Учні першої групи називають слово, яке відповідає на питання хто? або що?. Діти другої групи добирають до них слова, що відповідають на питання який? яка? яке? які? (Осінь — золота, дощ — дрібний, листок — жовтий тощо.)
Рубрика «Чи знаєте ви...»
Діти зачитують (підручник, с. 79) і пояснюють прикмети, пов'язані з осінню.
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА. РЕФЛЕКСІЯ
Технологія «Мікрофон»
— Чи сподобалось вам наше заняття?
— Про що цікаве ви дізналися?
— Що сподобалося найбільше?
— З ким ви поділитесь враженнями про це?
— Чи справдилися ваші очікування?