Розробки уроків - Я досліджую світ 2 клас - Частина 1 - Порощук В. П. 2019

Зміни в живій природі восени
Природа восени

Мета:

· формування предметних компетентностей: розширювати знання учнів про сезонні зміни в природі восени; формувати вміння милуватися барвистими кольорами осінньої пори; розвивати прагнення до дослідження, творчу фантазію, креативність мислення, інтерес до довкілля; виховувати дбайливе ставлення до природи;

· формування ключових компетентностей: спілкування державною (і рідною у разі відмінності) мовами; уміння навчатися впродовж життя; компетентності в природничих науках і технологіях.

Обладнання: комп'ютер, відеоролики.

Тип уроку: урок формування вмінь і навичок.

Форма проведення: урок-екскурсія.

Освітні галузі: природнича, мовно-літературна.

Хід уроку

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

1. Організаційний момент

2. Актуалізація опорних знань

— Яка зараз пора року? (Осінь.)

— Чи все ви знаєте про осінь?

— Чи хотіли б дізнатися більше?

3. Повідомлення теми та мети уроку

— Пропоную здійснити мандрівку на шкільне подвір'я, аби побачити зміни, що сталися в природі.

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Підготовка до проведення екскурсії

Гра «Передбачення»

— Який парк восени?

— Кого ми можемо зустріти в парку?

Робота за підручником (с. 74)

— Розгляньте малюнок. Які зміни в живій природі можна спостерігати восени?

— Сьогодні ми вийдемо на шкільне подвір'я, щоб іще раз зустрітися з природою, поспілкуватися, відчути серцем і душею красу осінньої пори.

• Хто вона, ота красуня

В золотім намисті,

Що без пензля і без барв

Скрізь малює листя?

На деревах листя те

Так блищить, мов золоте. (Осінь.)

Літературна хвилинка

— Послухайте вірш.

Ліс — це царство ніжного світанку,

Сяйво сосен дивних і беріз.

Не роби деревам й квітам ранки,

Не ламай гілок, як входиш в ліс.

Візьми компас і, звичайно, карти,

Щоб не заблукати у пітьмі.

Руйнувати гнізд пташок не варто,

Особливо, як вони малі.

Загаси багаття, не рви трави,

Забери з собою все сміття.

І ліси чарівно й золотаво

Випірнуть з людського забуття.

О. Стасюк

— Про які правила поведінки в лісі (парку) говорить автор?

Інструктаж з техніки безпеки

Учні повинні:

· бути уважними під час екскурсії;

· знати та виконувати правила дорожнього руху;

· знати та виконувати правила поведінки у природі;

· усвідомити правила поведінки на об'єкті екскурсії;

· чітко виконувати вказівки вчителя.

Перехід до місця проведення екскурсії

2. Проведення екскурсії

Фенологічні спостереження

— Яке зараз небо?

— Як, за вашими спостереженнями, змінилася погода?

— Яка зараз температура повітря? (Вимірювання температури повітря за допомогою термометра.)

Дослідження-спостереження

— Як змінилися дерева восени? Чому листочки опадають?

— Які дерева залишилися зеленими? Чому?

— Упізнайте й назвіть осінні квіти.

— Які дари приносить осінь?

Фізкультхвилинка

Робота в групах

— Об'єднайтеся в групи. Виберіть дерево чи кущ, опишіть зміни, які з ним відбулися восени.

Наприклад:

Клен. Листя клена восени пофарбоване у золотаво-червоні, багряно-вишневі, яскраво-жовті, багряні кольори. Листочки відриваються і повільно падають на землю. Вони не можуть нікого залишити байдужим. Таке собі різьблене диво природи. Клен має плід — крилатку.

Дуб. Дуб ще не скинув свого листя, стоїть жовто-червоний. Листя міцне, аж дзвенить на вітрі. Гілки вкриті плодами — жолудями.

Береза. Осінь розфарбувала листочки берези в жовтий колір, ніби вплела в її гілля золоті стрічки, які сплелися на землі у яскравий килим.

Творча вправа

— Викладіть з опалого листя назви осінніх місяців.

І група. ВЕРЕСЕНЬ.

ІІ група. ЖОВТЕНЬ.

ІІІ група. ЛИСТОПАД.

Гра «Живе — неживе»

Учні об'єднуються у дві команди, призначають ведучого, який швидко називає різні об'єкти. Якщо він називає об'єкт живої природи, діти піднімають руки, якщо неживої — присідають. Той, хто припустився помилки, залишає гру. Перемагає команда, у якій залишиться більше учасників.

Мовна вправа «Азбука осені»

Учитель називає букву, а діти придумують слово чи словосполучення, яке стосується осені.

Наприклад:

Д — дощ, Л — листопад, Х — холод, У — урожай, В — відлітають птахи, В — вітер, Ч — чорне поле, К — короткі дні, Т — туман тощо.

Складання казки. Робота в парах

— Складіть казку «Про що шепоче опале листя».

Охочі розповідають свої казки.

Гра «Наповни кошик»

— Наступного уроку ми будемо виготовляти аплікацію з опалого листя. Назбирайте листочків, щоб підготувати їх для майбутньої роботи.

— Як потрібно готувати листя? (Покласти між сторінками книги і притиснути вантажем.)

3. Повернення до класу

Робота за мнемотаблицею

Учні повторюють ознаки осені, переглядаючи відео — створення мнемотаблиці «Жовтень» до вірша Леоніда Куліша-Зіньківа «Жовтень» (https://youtu.be/D_0ZIBxryCs).

Висновок. Осінь, як і інші пори року, має свої природні явища. До них належать: зменшення тривалості світлового дня, зміна забарвлення листя, листопад, туман, дощ, іній, перший сніг.

Робота за підручником (с. 75)

— За діаграмою з'ясуйте, де ростуть найвищі сосни.

— Яка висота сосен в Україні? (40 м.)

— Яка різниця у висоті між найвищим і найнижчим деревами? (64 м.)

Довідкове бюро

Сосна є однією з найцінніших хвойних порід у нашій країні. Досягаючи 35-40 м заввишки, належить до дерев першої величини. Окружність стовбура досягає 1 м. Він покритий червонувато-бурою, з борозенками, корою.

Хвоя сосни має сизо-зелений колір. Вона досить щільна, часто стирчить, вигнута, зібрана в пучки по 2 голки. Завдовжки 4-7 см. Хвоїнки загострені, трохи сплюснуті, мають тонку поздовжню смугу. Живе хвоя 3 роки. Восени, частіше у вересні, частина хвої опадає. Перед цим хвоїнки набувають жовтого кольору, від чого крона виглядає строкатою.

Шишки розташовані поодиноко або по 2-3 штуки на опущених униз ніжках. Незріла шишка має конічну форму і темно-зелений колір. Іноді може бути буруватий відтінок. Соснові шишки дозрівають на другий рік. Дозрілі шишки стають коричневого або бурого кольору. Завдовжки 3-6 см, завширшки 2-3 см.

Середня тривалість життя сосен становить близько 200 років.

Вправа «Добери вислів»

— Доберіть порівняння.

Осінь, як... (золотокоса дівчинка);

листочки клена, як... (зірочки, метелики);

листочки верби, як... (рибки, човники);

туман, неначе... (молоко, серпанок);

хмарки, ніби... (пух, кучугури снігу, вовна).

Творча вправа

— Зафіксуйте зображення осінніх квітів, які ростуть поблизу школи, вашої домівки.

Учні малюють осінні квіти під мелодію пісні «Наша осінь щедра, наша осінь мила!..» (https:// youtu.be/lh_p_59Y258).

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА. РЕФЛЕКСІЯ

Вправа «Незакінчене речення»

· За календарем осінь настає... (1 вересня).

· Під час екскурсії ми помітили ознаки осені...

· Осінь буває... (рання, золота, пізня).

· Ми зібрали листя з таких дерев: ...

· Ми побачили птахів: ...

· Під час екскурсії ми чули звуки...

Робота у Щоденнику вражень

Теми на вибір:

· Мене вражає краса осені.

· Осінь я уявляю так...