Розробки уроків - Я досліджую світ 2 клас - Частина 1 - Порощук В. П. 2019

Які в осені ознаки. Які осінні місяці
Природа восени

Мета:

· формування предметних компетентностей: розширити та збагатити знання учнів про характерні ознаки осені; закріпити назви осінніх місяців; розвивати увагу, спостережливість, інтерес до довкілля; виховувати любов та дбайливе ставлення до природи;

· формування ключових компетентностей: спілкування державною (і рідною у разі відмінності) мовами; уміння навчатися впродовж життя; компетентності в природничих науках і технологіях.

Обладнання: осінній пейзаж, ілюстрації, картки зі складами, сигнальні картки, LEGO, картки з малюнками, комп'ютер, відеоролики, папір, кольорові олівці.

Тип уроку: урок формування вмінь і навичок.

Освітні галузі: природнича, мовно-літературна.

Хід уроку

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

1. Організаційний момент

2. Актуалізація опорних знань

Робота за картиною

Учитель демонструє учням осінній пейзаж.

— Погляньте, яка гарна картина. Хто цей художник? (Осінь.)

— Чому ви вважаєте, що це — осінь? Я вважаю, що це — зима.

— Якщо ви не згодні зі мною, то доведіть, що цю картину намалювала саме осінь.

(Діти описують картину.)

3. Повідомлення теми та мети уроку

— Ви вже назвали деякі ознаки осені. Продовжимо нашу розмову, аби більше дізнатися про зміни, що відбуваються восени.

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Вивчення нового матеріалу

Робота за підручником (с. 73)

— Відгадайте загадку. За якими ознаками ви впізнали пору року?

Метод «Знаємо — хочемо дізнатися — дізналися»

Учитель з'ясовує в учнів, що вони знають про ознаки осені та що хотіли б ще дізнатися. Потім учитель креслить таблицю на дошці, записує відомості та запитання.

Знаємо

Хочемо дізнатися

Дізналися

· Осінь — пора року після літа.

· Стає холодно.

· Жовтіє, опадає листя.

· Часто дощить.

· Птахи відлітають у теплі краї.

· Які ще є ознаки осені?

· Які є осінні явища природи?

· 23 вересня — день осіннього рівнодення.

· Восени ночі стають довшими.

· Осінні явища природи: дощ, туман, листопад, іній.

· Іній — дрібні кришталики льоду.

(Графу «Дізналися» учитель разом з учнями заповнює наприкінці уроку.)

Продовження роботи за підручником (с. 73)

Метод «Спрямоване читання»

Перед читанням учитель ставить запитання, на які учні знаходять відповіді у тексті.

— Якими були день і ніч улітку?

— Що відбувається 23 вересня?

— Як називають цей день? (День осіннього рівнодення.)

— Якими стають день і ніч?

— Чому Сонце слабше нагріває Землю?

Робота за мнемотаблицею

— Складіть розповідь про ознаки осені, скориставшись таблицею.

Слухання та аналіз казки

Учитель читає скорочений варіант казки В. Сухомлинського «Як починається осінь», демонструє дітям ілюстрації до твору.

В Осені коси заквітчані пшеничними колосками й червоними ягідками калини. Ходить вона лугами, берегами. Де зітхне — там холодом війне.

Любить Осінь ночами сидіти на березі ставка. А вранці над водою підіймається сивий туман і довго не розходиться. Оце й починається Осінь.

Бояться її пташки. Як тільки побачать її ластівки, злітаються і про щось тривожно радяться. А журавлі піднімаються високо в небо й тривожно курличуть.

Любить Осінь заходити у садки. Доторкнеться до яблуні — яблука жовтіють. А дятли радіють, зустрівшись із Осінню: голосно кричать, перелітають із місця на місце, шукають поживи на деревах.

Сьогодні теплий, сонячний день. Низько стоїть сонце — світить, але не дуже гріє.

Запитання для обговорення

· Про яку пору року ця казка?

· Що можна побачити осіннім ранком над водою ставка, річки?

· Як поводяться на початку осені птахи: ластівки, журавлі, дятли?

· Що робить осінь у садках?

· Яка погода? Які дні починають осінь? Як світить сонечко на початку осінньої пори?

Фізкультхвилинка

2. Самостійне застосування учнями знань у стандартних ситуаціях

Мовна вправа «Загублені склади»

На партах учнів — картки зі складами. Завдання: назвати слово-ознаку про осінь на заданий склад.

Наприклад:

СО — сонячна, ДО — дощова, ТЕ — тепла, РА — рання, ЗО — золота, БА — барвиста, ЩЕ — щедра, ХО — холодна, ЧА — чарівна, НЕ — незрівнянна тощо.

Гра «Так чи не так?»

Учитель зачитує твердження, учні сигналізують відповіді: зелена сигнальна картка — «Так»; червона сигнальна картка — «Ні».

· Зараз іще літо? (Ні.) Вже розпочалася осінь? (Так.)

· Зараз рання осінь? (Ні.) Зараз пізня осінь? (Так.)

· Восени ранки холодніші, ніж улітку? (Так.)

· Дні на початку осені дуже спекотні? (Ні.)

· Небо ясне, блакитне? (Ні.) Часто дощить? (Так.)

· На початку осені вранці бувають тумани? (Так.)

· Перелітні пташки починають збиратися до вирію? (Так.)

· Уже багато жовтого листя на деревах? (Так.)

Відгадування загадок

• Коли падаю я з неба,

Люди кажуть: «Так і треба.

Восени тоді вважай

Буде добрий урожай!». (Дощ.)

• Вкриває землю й океан,

А називається... (туман).

• Золоті метелики з дерева летять,

Крильцями своїми сумно шарудять. (Листопад.)

• Рано-вранці увесь світ

Вбрався в білий оксамит.

А як вітер нападе,

Оксамит цей пропаде. (Іній.)

— Як можна назвати відгадки? (Явища природи.)

Продовження роботи за підручником (с. 74-76)

1) Читання тексту.

— Прочитайте текст про осінні явища природи.

— Чи доводилося вам за ними спостерігати?

2) Вправа «Міркуємо!».

— Розгляньте малюнки. Чому алгоритм проведення спостережень саме такий?

— Як пов'язані жива і нежива природа? (Міркування дітей.)

Висновок. Зміни у неживій природі спричиняють зміни у живій природі.

3) Словникова робота.

Діти читають у підручнику значення слова «іній» (с. 75) та слова «листопад» (с. 77).

4) Вправа «Знайди пару».

— За ознаками на малюнках (с. 76) і в текстах віршів назвіть осінні місяці.

— Якому місяцю відповідає кожен малюнок?

5) Дослідження-пошук «Місяці осені».

— Дослідіть. Як утворилися назви місяців?

Вересень — цвіте верес.

Жовтень — жовтіє листя на деревах.

Листопад — падає з дерев листя.

— Які слова можна вписати у подані схеми? (Ве/ре/сень; жов/тень; ли/сто/пад.)

Метод «Шість цеглинок». Робота з LEGO

1) Гра «Збери осінній листок».

Діти об'єднуються або міняються кольорами, домовляються, складають осінній листок.

2) Гра «Місяці осені».

— Складіть із цеглинок букву, з якої починається назва місяця.

І група — перший місяць осені (В);

ІІ група — другий місяць осені (Ж);

ІІІ група — третій місяць осені (Л).

Коли діти працюють з LEGO, звучить мелодія М. Парцхаладзе «Осінній дощик» (https://youtu.be/mw4_TJd2OzY).

— Яку роботу виконує кожен з місяців?

Музична фізкульхвилинка

Діти виконують рухи під танок «Золотий листопад» (https://youtu.be/djIvqf5jFaw).

3. Творче перенесення знань і навичок у нові ситуації

Логічна гра «Знайди і виправ помилку»

Учитель читає речення, учні знаходять у них невідповідності та коригують їхній зміст.

· Почався другий осінній місяць — листопад. (Жовтень.)

· У цю пору листочки на деревах починають виростати. (Опадати.)

· Листя на деревах різнобарвне: чорне, біле, синє. (Жовте, червоне, оранжеве.)

· Щодня стає дедалі тепліше. (Холодніше.)

· Птахи відлітають на північ. (Південь.)

· Услід за осінньою порою настане суворе та морозне літо. (Зима.)

Творчий диктант «Осінь»

Діти читають відеозагадки про осінні дари (https://youtu.be/VEwtG9LBtR0), записують відгадки.

(Осінь, дощ, хмарка, каштан, капуста, помідор, цибуля, гарбуз, сливи, груші.)

Гра «Вершки — корінці»

Діти об'єднуються в групи. Кожна група отримує набір карток із зображенням овочів.

I група обирає овочі, вершки яких уживають в їжу, тобто листя, зелень;

II група — овочі, корінці яких уживають в їжу;

III група — овочі, у яких їдять і зелень, і корінці.

Групи презентують свої роботи.

Робота над прислів'ями

Діти називають прислів'я про осінь, пояснюють їхній зміст.

· Осінь сумна, а весело жити.

· Осінь іде і за собою дощ веде.

· Восени і горобець багатий.

· Як вересніє, то й дощик сіє.

· Серпень страву готує, а вересень її до столу подає.

· Вересневий час — сім погод у нас: сіє, гріє, віє, туманіє, холодніє, гуде, ще й з гори йде.

· У вересні й горобець ситий.

· Жовтень ходить по краю, та виганяє птиць із гаю.

· Як листопад дерев не обтрусить — довга зима бути мусить.

Робота в групах. Складання казки

— Складіть казку «Три сини осені». Розкажіть або намалюйте, яким ви бачите кожного сина.

I група. «Вересень — найстарший син осені».

II група. «Жовтень — середній син осені».

III група. «Листопад — наймолодший син осені».

Гра «Загадування бажань»

Діти утворюють коло, уявляють, що тут здійснюються всі бажання. Кожна дитина по черзі загадує свої бажання (реальні або фантастичні).

· Якби я був(ла) зайчиком, восени я б...

· Якби я був(ла) білочкою, восени я б...

· Якби я був(ла) їжачком, восени я б...

· Якби я був(ла) ведмедем, восени я б...

· Якби я був(ла) парасолькою, восени я б...

· Якби я був(ла) дощиком, восени я б...

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА. РЕФЛЕКСІЯ

Метод «Знаємо — хочемо дізнатися — дізналися»

Учитель разом з учнями заповнює графу «Про що дізналися?».

Зворотний зв'язок

— Назвіть причину осіннього похолодання. (Коли Сонце влітку піднімалося високо, дні були довші, Земля краще обігрівалася промінням сонця. Тепер Сонце опускається низько, тому на Землю потрапляє менше тепла.)

— Які ознаки осені ви ще помітили? (У повітрі літає насіння клена, берези, акації.)

— Чи змінюється стан неба?

— Як змінилося забарвлення дерев, кущів? (Листя пожовкло, побагровіло, починає опадати на землю.)

— Якими є ознаки кожного з осінніх місяців?