Розробки уроків - Я досліджую світ 2 клас - Частина 1 - Порощук В. П. 2019
Алгоритм проведення спостереження
Природа восени
Мета:
· формування предметних компетентностей: закріплювати вміння складати алгоритм та користуватися ним; розвивати увагу, спостережливість, мислення, уміння працювати за планом; виховувати дисциплінованість, наполегливість;
· формування ключових компетентностей: спілкування державною (і рідною у разі відмінності) мовами; уміння навчатися впродовж життя; компетентності в природничих науках і технологіях.
Обладнання: куб, пам'ятки, картки, мотузки, іграшки, обручі.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Освітні галузі: природнича, мовно-літературна, математична.
Хід уроку
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організаційний момент
2. Актуалізація опорних знань
Метод «Кубування»
Завітав сьогодні в клас
Знову на урок до нас
Кубик, діти, не простий,
Кубик, діти, чарівний.
Він доріжку прокладає
І знання перевіряє.
Завдання написані на гранях куба.
1-ша грань. Які речення бувають за метою висловлювання?
2-га грань. Які речення ми можемо називати командами?
3-тя грань. Як називають того, хто виконує команди?
Назвіть вимоги до команд.
4-та грань. Що таке команда?
5-та грань. Хто такий виконавець?
Що таке «система команд виконавця?»
6-та грань. Наведи приклад команди.
Хто може бути виконавцем?
Висновок. Отже, ми пригадали, що команда — це речення, що спонукає до дії. Це — чіткий і короткий наказ.
— З яким ще поняттям ми ознайомилися попереднього уроку? (Алгоритм.)
3. Повідомлення теми та мети уроку
— Як ви вважаєте, якою буде тема нашого уроку? Чому?
— Сьогодні ми продовжимо вивчення алгоритмів. Навчимося обирати правильний алгоритм для проведення спостереження.
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Вивчення нового матеріалу
Робота за підручником (с. 71)
1) Дослідження-пошук.
— Яку дію виконують першою у виразах з дужками?
— Чи зміниться результат, якщо дії виконати не за правилом?
— Переконайтеся за допомогою обчислень.

2) Робота в групах.
— Чи важливий порядок команд в алгоритмі? Доведіть свою думку в групі.
3) Вправа «Впізнай знак».
— Розгляньте малюнки. Який умовний знак зображено на кнопках пристроїв для вмикання?
4) Вправа «Перевіряємо себе!». Робота в групах.
— Оберіть у групі правильний алгоритм (послідовність дій) для проведення спостереження.
— Хто з учнів помилився? Поясніть.
Учні читають послідовність дій хлопчика і дівчинки, визначають, хто помилився.
Звіт груп.
Висновок. У хлопчика складено правильний алгоритм. Він точно визначив послідовність дій.
Складання алгоритму спостережень
— Учні об'єднуються у дві групи, складають алгоритм спостережень за:
І група — рослинами;
ІІ група — тваринами.
Алгоритм проведення спостереження за рослинами
· Назва (цікаві відомості, пов'язані з назвою);
· класифікація (дерево, кущ, трав'яниста рослина);
· зовнішній вигляд, частини, призначення;
· умови, необхідні для росту, та розвитку;
· середовище життєдіяльності;
· значення у житті людини;
· правила поведінки у природі.
Алгоритм проведення спостереження за живими істотами
· назва (цікаві відомості, пов'язані з назвою);
· зовнішній вигляд, особливості;
· класифікація (комахи, риби, птахи, тварини);
· засіб пересування;
· їжа;
· середовище життєдіяльності;
· взаємозв'язок у природі;
· значення у житті людини;
· правила поведінки у природі.
Рухлива гра «Лебідь, рак і щука»
Два кінці мотузки прив'язують до поясів двох дітей, які стоять спинами одне до одного. Перед кожним на деякій відстані лежить іграшка, що гравці мають дістати, перетягнувши суперника на свою територію.
2. Самостійне застосування учнями знань у стандартних ситуаціях
Робота за підручником (с. 72)
Технологія «Акваріум»
Групи по черзі, а потім увесь клас, обговорюють, які команди виконують зображені пристрої, хто подає їм команди.
Наприкінці обговорення учні мають дійти спільного рішення за 3-5 хв.
Учитель ставить класу запитання:
— Чи погоджуєтесь ви з думкою групи?
Завдання на вибір. Робота в групах
— Складіть на вибір алгоритм:
· поливання кімнатних рослин у класі;
· роботи з будь-яким пристроєм.
Висновок. У повсякденному житті ми користуємося алгоритмами: плануємо справи, вибудовуємо послідовності своїх дій. Пристрої також уміють виконувати команди та алгоритми.
Гра «Кішка і кошенята»
Діти об'єднуються у дві групи — «кішки» та «кошенята».
«Кішки» сидять перед обручем. «Кошенята» почергово пролазять крізь обруч і стрибають на обох ногах. За сигналом учителя «кішки» починають «нявкати» і «кошенята» повертаються на свої місця.
3. Творче перенесення знань і навичок у нові ситуації
Вправа «Знайди помилку»
Учитель дає завдання групам: знайти помилку в алгоритмі.
І група. Алгоритм наповнення відра водою
1. Візьми відро.
2. Постав під кран з водою.
3. Чекай, поки відро наповниться.
4. Відкрий кран.
5. Закрий кран.
ІІ група. Алгоритм відмикання дверей
1. Встав ключ у замок.
2. Поверни.
3. Відчини двері.
4. Зайди до квартири.
5. Зачини двері.
6. Поклади ключ на полицю.
ІІІ група. Алгоритм висаджування кімнатної рослини
1. Візьми вазон.
2. Постав у вазон пагін квітки.
3. Насип пів вазона ґрунту.
4. Полий квітку.
5. Досип ґрунт.
Рубрика «Чи знаєте ви?..»
Діти читають та коментують текст про навігатор.
Фантастичне перетворення «Я — навігатор»
Охочі, виконуючи роль навігатора, коментують свій шлях від школи додому.
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА. РЕФЛЕКСІЯ
Вправа «Не хочу хвалитися, але я...»
Кожен учень доповнює фразу «Не хочу хвалитися, але я...» словами, що стосуються теми уроку. (Наприклад: дізнався (дізналася), що таке алгоритм, що таке план дій, навчився/навчилася дотримувати алгоритму, вмію сам/сама складати алгоритм тощо.)
Вправа «Резюме»
Учитель пропонує учням підбити підсумки своєї діяльності на уроці, створивши резюме з використанням ключових фраз.
· Під час уроку мені вдалося...
· Найважливішим завданням для мене стало...
· Під час роботи в мене виникли почуття...
· Мене зацікавили питання...
· Мені забракло таких знань та вмінь...
· У цих питаннях я б хотів (хотіла) розібратися докладніше...