Розробки уроків - Я досліджую світ 2 клас - Частина 1 - Порощук В. П. 2019

Для чого потрібний план дій. Алгоритм
Природа восени

Мета:

· формування предметних компетентностей: ознайомити учнів із поняттями «план дій», «алгоритм»; повторити види речень за метою висловлювання; учити складати алгоритм; розвивати логічне мислення, увагу; виховувати дисциплінованість;

· формування ключових компетентностей: спілкування державною (і рідною у разі відмінності) мовами; уміння навчатися впродовж життя; соціальні та громадянські компетентності.

Обладнання: малюнки, мнемотаблиці.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Освітні галузі: соціальна і здоров'язбережувальна, мовно-літературна.

Хід уроку

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

1. Організаційний момент

2. Актуалізація опорних знань

— Чим схожі та чим відрізняються ці речення?

Петрик любить читати.

Петрику, ти любиш читати?

Петрику, читай!

— Останнє речення є спонукальним.

Пропоную утворити коло і звернутися одне до одного, використовуючи спонукальне речення.

Наприклад:

Передай другові посмішку.

Підійди до вищого за тебе зростом.

3. Повідомлення теми та мети уроку

— Сьогодні повторимо, коли ми вживаємо спонукальні речення, ознайомимося із поняттям «алгоритм».

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Вивчення нового матеріалу

Робота за малюнками

— Озвучте команди, що виконують люди. Наведені команди спонукають до дії. Назвіть ці дії.

· Малюнки у підручнику (с. 69).

· Сюжетні малюнки.

Словничок

— Повторіть, яке речення називають спонукальним (підручник, с. 69).

— Наведіть приклади речень, що містять наказ, вимогу, заклик, прохання тощо.

Висновок. Усі команди є спонукальними реченнями.

Робота в групі. Вправа «Міркуємо!»

— У групі виберіть з-поміж поданих речень ті, що є командами (підручник, с. 69).

— Для кого їх призначено? Хто їх віддає?

Вправа «Якщо ..., то ..., інакше ...». Наприклад:

· ЯКЩО хочеш їсти, ТО приготуй канапку, ІНАКШЕ будеш голодний.

· ЯКЩО хочеш іти гуляти, ТО склади свої речі, ІНАКШЕ прогулянку доведеться відкласти.

· ЯКЩО уроки вивчені, ТО йди гуляти, ІНАКШЕ вчи уроки.

Графічний диктант

— На аркуші у клітинку виконайте такі команди ... (підручник, с. 70, учитель диктує завдання).

— Яку геометричну фігуру ви накреслили? (Прямокутник.)

Творче завдання

— Припустіть, що ви поміняли місцями команди. Чи вийде у вас така сама команда? Які варіанти можливі. Змоделюйте у зошиті.

Висновок. Ви щойно виконали заданий алгоритм, а потім змінили його. У житті ми часто виконуємо певні алгоритми дій.

Пальчикова гімнастика «Місток»

2. Самостійне застосування учнями знань у стандартних ситуаціях

Словникова робота

Алгоритм — набір інструкцій, які описують порядок дій виконавця, аби досягти результату.

— Прочитайте у підручнику (с. 70) пояснення слова «алгоритм».

Робота в парах

— Поміркуйте в парі. Що у природі відбувається у певній послідовності? (Малюнки, підручник, с. 70).

— Доповніть власними прикладами.

Вправа «Складаємо алгоритм»

· Алгоритм «Посади дерево».

— Перегляньмо приклад алгоритму.

1) Викопай ямку.

2) Поклади у ямку добрива.

3) Полий водою.

4) Опусти в ямку коріння рослини.

5) Засип землею ямку.

6) Полий водою.

· Алгоритм складання розповіді «Пори року» (за мнемотаблицею).

Охочі складають розповідь, використовуючи алгоритм.

Рухлива гра «Чотири стихії»

За сигналом («Вода!», «Земля!», «Повітря!», «Сонце!») діти виконують різні рухи.

«Вода!» — знаходять свою пару.

«Земля!» — присідають.

«Повітря!» — піднімають руки вгору і кружляють.

«Сонце!» — утворюють коло.

3. Творче перенесення знань і навичок у нові ситуації

Блок-схема

— Алгоритм може бути не тільки у вигляді плану дій, але й у вигляді блок-схеми.

— Складіть алгоритм переходу вулиці на пішохідному переході без світлофора.

Музична хвилинка

— Пригадайте та проспівайте розспівку, що є алгоритмом переходу дороги.

Дуже-дуже обережно

Через вулицю іди:

Глянь наліво, глянь — направо,

Пам'ятай про це завжди.

Гра «Допоможи Півникові»

— Ось ми завітали в гості до героя казки. Погляньте на малюнок — здогадались, як називається казка? («Колосок».)

— Пригадаймо: наприкінці казки працьовитий Півник напік смачних пиріжків. Але сьогодні він не зміг упоратися із цим завданням, бо не знає, з якої дії почати роботу, адже всі вони переплуталися. Допоможімо Півникові! Наше завдання: відтворити події казки, розставивши за порядком команди.

Відповідь:

1. Знайти колосок.

2. Обмолотити. 

3. Намолотити борошна.

4. Замісити тісто.

5. Витопити піч.

6. Спекти пиріжків.

— Ми допомогли Півникові встановити команди відповідно до порядку їхнього виконання, тобто відновили послідовність команд. Тепер Півник знає, яку команду за якою потрібно виконувати, щоб отримати результат — напекти пиріжків.

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА. РЕФЛЕКСІЯ

Бліцопитування

Перший учень ставить коротке питання другому. Другий — третьому, і так до останнього учня. Час на відповідь — кілька секунд.

Сенкан

Алгоритм.

Чіткий, правильний.

Допомагає, впорядковує, вибудовує.

Ми користуємося алгоритмами у повсякденному житті.

Інструкція.