Розробки уроків - Я досліджую світ 2 клас - Частина 1 - Порощук В. П. 2019
Дослідження «Чи поглинають рослини воду»
Природа восени
Мета:
· формування предметних компетентностей: формувати елементарні знання про умови росту та розвитку рослин; розвивати вміння спостерігати, встановлювати взаємозв'язки між об'єктами живої та неживої природи; виховувати ціннісне ставлення до природи, бажання вивчати її;
· формування ключових компетентностей: спілкування державною (і рідною у разі відмінності) мовами; уміння навчатися впродовж життя; компетентності в природничих науках і технологіях, екологічна грамотність і здорове життя.
Обладнання: чотири білі квітки хризантеми, прозорі окуляри, вода, харчові барвники, банка з водою, грудка землі, апельсин, аркуш білого паперу, прозорий скотч, поліетиленовий пакет (на 4 літри), глечик з водою (1 літр), ножиці.
Тип уроку: урок формування вмінь і навичок.
Форма проведення: урок-дослідження.
Освітні галузі: природнича, мовно-літературна.
Хід уроку
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організаційний момент
Усміхніться всім навколо:
Небу, сонцю, квітам, людям.
І тоді обов'язково
День для вас веселим буде!
2. Актуалізація опорних знань
Перевірка домашнього завдання
Охочі презентують проведений удома експеримент.
(Висновок. На місці предметів залишаються їхні відбитки. Папір під дією яскравого сонця вигорає, а під фігурками залишається чорним.)
«Асоціативний кущ»
— З чим асоціюєте слово вода?
Учні по черзі записують на дошці слова-асоціації.
3. Повідомлення теми та мети уроку
— Сьогодні у нашій дослідницькій лабораторії ми дізнаємося нове про рослини, їхню життєдіяльність.
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Вивчення нового матеріалу
Інформаційне повідомлення
— Водний режим рослини складається з таких процесів:
· поглинання води рослиною;
· переміщення води по рослині;
· виділення води рослиною;
· засвоєння води рослиною.
За нестачі води у рослини порушується обмін речовин.
Функції води в організмі рослини:
· Вода забезпечує потік поживних і мінеральних речовин.
· Проростання насіння залежить від наявності води.
· Вода бере участь у процесі фотосинтезу.
· Водні розчини, що наповнюють клітини, забезпечують рослині пружність, таким чином рослина зберігає свою форму.
· Отже, пропоную перевірити цю інформацію, провівши експеримент.
Експеримент «Чи поглинають рослини воду»
— Використовуючи «кроки» для проведення експерименту (форзац 2), дослідіть у групі, чи поглинають рослини воду. Чи потрібна рослинам вода?
Матеріали: чотири білі квітки хризантеми, прозорі окуляри, вода, харчові барвники.
1. У кожну із чотирьох склянок налийте води до половини об'єму.
2. Додайте до кожної склянки харчовий барвник іншого кольору та занурте у воду стебла хризантеми.
3. Спостерігайте зміни з плином часу! Зробіть висновок.
(Результат можна перевірити наступного уроку, або учитель може заздалегідь підготувати квіти, щоб учні зробили висновок.)
Висновок. Рослини поглинають воду. Ми в цьому переконалися, коли білі квіти хризантеми забарвилися у різні кольори, поглинаючи воду з барвниками.
Довідка
Зазвичай рослина поглинає воду своєю кореневою системою з ґрунту. У цьому беруть участь кореневі волоски.
Листя ж, крізь пори, випаровує воду. Сенс поглинання надлишків води, щоб потім її випарувати, здебільшого зводиться до того, що потік води забезпечує перенесення речовин по тілу рослини.
Якщо випаровування води рослиною перевищує надходження води, то у рослини спостерігається в'янення. Так нерідко буває вдень, коли спекотно. Вночі рослина поповнює нестачу водних запасів, адже випаровування в цей час доби значно знижене.
Дихальна вправа «Як носять воду?»
— Раніше, коли на все село була одна криниця, дівчата мали носити воду у відрах. Вони висіли з двох боків на коромислах, що носили на плечах. Уявіть, що ви несете саме так воду. Ходіть з палицею на плечах, розправивши плечі та випрямивши спину. Будьте дуже уважними, не розлийте воду!
2. Самостійне застосування учнями знань у стандартних ситуаціях
Дослідницька робота
· Експеримент № 1. Чи дихають рослини.
Припущення. Корені рослин не дихають під землею, адже там немає повітря.
Грудочку твердої землі вкинути у банку з водою. Спостерігати появу бульбашок.
— Звідки вони взялися? (Із землі.)
Висновок. Корені рослин дихають, адже у ґрунті є повітря.
— Рослини, як і всі живі істоти, дихають повітрям. Якщо ґрунт твердий, то в ньому мало повітря, кореням майже нічим дихати. Необхідно рятувати рослину від загибелі, розпушуючи землю.
· Експеримент № 2. Поплавок з апельсина.
Припущення. Апельсин тоне у воді.
— Візьміть звичайний апельсин і занурте його у воду. Виміряйте рівень, на якому він буде триматися на воді. Вийнявши фрукт, почистіть його від шкірки і покладіть назад на поверхню води. Що з ним сталося?
Висновок. Почищений апельсин потонув. Цілий апельсин тримається на воді.
Пояснюється це тим, що у шкірці є маленькі отвори з повітрям, що тримають апельсин на плаву. Без них фрукт тоне.
Робота за підручником (с. 68)
Учні зачитують висновок про експеримент як один зі способів дослідження природи.
Гра «Листячко, квіти, плоди»
Мета: учити дітей активно використовувати знання про рослини; виховувати такі якості, як взаємодопомога, доброзичливість, витримку (щоб не зривали незрілі плоди).
Матеріал: вирізані та наклеєні на фланель чи замшевий папір листя, плоди, квіти.
Ігрове завдання: виростити плоди або квітку.
Правила гри: добирати плоди до листя, квіток або навпаки.
Варіант І. На демонстраційній дошці викладіть дві гілки: на одній плоди, квіти і листя однієї рослини, а на іншій — плоди і листя різних рослин, наприклад, листя аґрусу та плоди вишні. Чи дозріють ці плоди, розквітнуть квіти і навпаки?
Охочі виправляють помилку — до листків добирають потрібні плоди, квіти.
Варіант II. На гілці з листям є різні плоди, квіти. Лише одні з них розміщені правильно.
Завдання. Замінити помилково вирощені плоди, квіти правильними.
Рухлива гра «Перенеси квіти»
Мета: удосконалювати вміння ходити в одному напрямку; учити переходити від ходьби до бігу. Дітям дають завдання перенести по одній квітці на відстань 3-4 м. Щоразу можна брати із собою лише одну квітку. Учитель пояснює гравцям, що з квіткою можна тільки йти, без квітки — бігти.
(Перед початком гри кожній дитині слід показати місце, куди потрібно перенести квітку.)
3. Творче перенесення знань і навичок у нові ситуації
Творчий експеримент. Чому кактуси не висихають у пустелі?
Матеріали: аркуш білого паперу, прозорий скотч, поліетиленовий пакет (на 4 літри), глечик з водою (1 літр), ножиці.
· Складіть аркуш паперу, як віяло. Складка віяла повинна бути близько 2,5 см завширшки.
· З'єднайте кінці віяла так, щоб утворився циліндр. Скріпіть кінці скотчем.
· Покладіть у циліндр поліетиленовий пакет. Загніть відкритий кінець пакета зовні.
· Стисніть свій циліндр так, щоб він став вузьким. Поставте його на стіл відкритою стороною пакета угору.
· Налийте в пакет води.
· Повільно налийте у циліндр воду.
· Спостерігайте за циліндром, після того, як наллєте води.
Висновок. Поверхня кактусів виглядає так само, як цей циліндр. Це дає їм змогу поглинати воду під час дощових періодів, як наш циліндр. Потім, коли дощів немає, кактус використовує цю воду.
Рубрика «Чи знаєте ви?..»
Діти читають про запропонований експеримент (підручник, с. 68).
(Можна провести його у класі або вдома разом з дорослими.)
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА. РЕФЛЕКСІЯ
Технологія «Ромашка Блума»
«Ромашка Блума» — квітка з шести пелюсток — шість типів запитань.
Перша пелюстка (проста). Як ми дізналися, чи поглинають рослини воду?
Друга пелюстка (уточнювальна). Чи допоміг експеримент отримати відповідь на завдання уроку?
Третя пелюстка (пояснювальна). Чому потрібно поливати рослини?
Четверта пелюстка (творча). Чи хотіли б ви придумати свій експеримент?
П'ята пелюстка (оцінювальна). Чи добре, що люди проводять експерименти?
Шоста пелюстка (практична). Які ще експерименти можна провести з рослинами?