Розробки уроків - Я досліджую світ 2 клас - Частина 1 - Порощук В. П. 2019

Як поводитися в колективі
Вступ

Мета:

· формування предметних компетентностей: ознайомити учнів з правилами поведінки в шкільному закладі та класному колективі; формувати вміння ввічливо спілкуватися з однолітками та дорослими; розвивати вміння оцінювати свої вчинки; виховувати дружні стосунки в класі, доброзичливе ставлення до молодших учнів школи;

· формування ключових компетентностей: спілкування державною (і рідною у разі відмінності) мовами; уміння навчатися впродовж життя; соціальні та громадянські компетентності.

Обладнання: сюжетні малюнки, комп'ютер, мультфільми, м'яч.

Тип уроку: урок формування вмінь і навичок.

Освітні галузі: мовно-літературна, соціальна і здоров'язбережувальна, громадянська та історична.

Хід уроку

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

1. Організаційний момент

Я іду до класу вранці.

Ой, як радісно мені!

Бо є в мене однодумці —

Однокласники мої!

2. Актуалізація опорних знань

1) Робота над загадкою.

— Відгадайте загадку А. Костецького.

• Що зробити, аби торт видавався удвічі смачнішим?

Що зробити, щоб удвічі кожен день для вас побільшав?

І щоб радості, і щастя вам було аж ніде діти?

А немає тут секрету, треба... (з другом поділитись).

2) Гра «Карусель».

Учні розраховуються на «перший — другий». Перші номери утворюють внутрішнє коло, що рухається проти годинникової стрілки. Другі номери утворюють зовнішнє коло, що не рухається. За сигналом учителя всі учасники внутрішнього кола пересуваються на одного учня та опиняються перед новим партнером. Мета: пройти все коло, виконуючи поставлене завдання.

— Об'єднайтеся в пари.

— Який настрій у вас? Зобразіть його на обличчі. Посміхніться до себе, посміхніться до мене, поділіться гарним настроєм з товаришем.

— Я дуже хотіла б, щоб такий настрій у нас усіх був до кінця уроку.

3) Гра «Що спільного? Чим відрізняємось?».

Учасники внутрішнього кола шукають спільні ознаки, тобто чим вони схожі зі своїм співрозмовником, а учасники зовнішнього кола визначають, чим вони відрізняються.

Після закінчення гри вчитель запитує:

— Діти, що дає нам ця гра?

Можливі відповіді:

· вміння спілкуватися;

· дізнатися, чим ми схожі та чим відрізняємося;

· краще пізнати одне одного;

· міцніше подружитися.

3. Повідомлення теми та мети уроку

— Чи здогадалися ви, якою буде тема нашого уроку?

— Сьогодні ми обговоримо правила поведінки та спілкування у колективі.

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Вивчення нового матеріалу

Робота за підручником

1) Інформаційне повідомлення.

Учні зачитують повідомлення про школу та правила спілкування у ній.

Спілкування — це процес передавання інформації у будь-якій формі від однієї особи до іншої.

— Прочитайте у словничку (підручник, с. 8) значення слова «спілкування».

2) Робота в парах.

— Обговоріть у парі, що таке правила поведінки.

— Навіщо вони потрібні?

— Що станеться, якщо ними нехтувати?

3) Вправа «Спільне — відмінне».

— Що спільного й відмінного у правилах поведінки на уроці та на перерві?

ПОВЕДІНКА НА УРОКАХ

Коли учитель входить у клас, учні підводяться вітаючись.

Під час уроку не можна шуміти, відволікатися самому та відволікати інших товаришів від занять розмовами, іграми та іншими справами, що не стосуються уроку.

Якщо під час занять учневі необхідно вийти з класу, то він повинен попросити дозволу в учителя, піднявши руку.

Якщо учень хоче поставити запитання вчителеві або відповісти на запитання вчителя, він піднімає руку.

Під час уроку учень має право ставити запитання вчителеві, якщо не зрозумів матеріал під час пояснення.

Учень має право в коректній формі обстоювати свої думки і свої переконання під час обговорення різних спірних і неоднозначних питань.

ПОВЕДІНКА УЧНІВ НА ПЕРЕРВАХ

Під час перерви учень зобов'язаний:

підтримувати чистоту і порядок на своєму робочому місці;

дотримувати вимог чергового учня чи вчителя.

Час перерви — особистий час кожного учня. Він може його проводити відповідно до свого бажання, проте не повинен заважати іншим.

Під час перерви учні можуть вільно рухатися школою, окрім тих місць, де їм заборонено знаходитися з метою безпеки (горище, підвал, кухня, фізична і хімічна лабораторії, майстерня, спортзала).

Під час перерв заборонено бігати сходами, поблизу вікон та в інших місцях, не пристосованих для ігор.

Під час перерв заборонено штовхати одне одного, кидатися предметами і застосовувати фізичну силу.

Категорично заборонено самовільно відчиняти вікна, сидіти на підвіконнях чи виглядати у відчинені вікна.

На перервах школярі можуть звернутися до свого класного керівника, чергового вчителя, дирекції школи за допомогою, якщо проти них скоюють протиправні дії.

4) Метод «Прес».

— Які правила поведінки з'явилися порівняно недавно?

— Доведіть, що правила поведінки важливо виконувати. Починайте так... (Діти використовують підказку в підручнику, с. 8.)

Гра «Міркуй і називай!»

Учитель називає слова (вади, характеристики поганих взаємостосунків у колективі тощо). Завдання учнів — добирати антоніми.

Наприклад: неохайність — акуратність, недбалість — старанність, розгубленість — зібраність, зарозумілість — скромність, неувага — уважність, байдужість — чуйність, неправдивість — чесність, сварка — дружба, взаємна неприязнь — взаємодопомога.

Названі дітьми слова в процесі гри вчитель записує на дошці.

Руханка «Усі — дехто — один — ніхто»

— Підведіться ті, в кого карі очі.

Учні з карими очима мають підвестися, а потім знову сісти на місце. Продовжте: «Підведіться ті, хто вранці прокинувся у гарному настрої»; «Підведіться ті, в кого є друзі»; «Підведіться ті, хто любить кавун»; «Підведіться ті, хто йде до школи з однокласниками»; «Підведіться ті, хто полюбляє мультики»; «Підведіться ті, хто бачив кенгуру»; «Підведіться ті, хто говорить китайською» тощо.

2. Самостійне застосування учнями знань у стандартних ситуаціях

Обговорення у загальному колі

— Пригадаймо правила роботи на уроці.

(Учитель демонструє малюнок — учні пригадують відповідне правило.)

· Відповідати швидко, вчасно.

· Уважно слухати того, хто говорить. Коли один говорить, решта — мовчать.

· Ставитися до інших так, як ти хочеш, щоб ставилися до тебе.

· Не критикувати однокласника, щоб він не казав на занятті. Кожен має право на власну думку, правильна вона чи хибна.

· Правило «підведеної руки». Якщо вчитель підвів руку — всім потрібно заспокоїтись. Повна тиша. Перегляд та обговорення мультфільмів.

(Продемонструвати, як допомагають дружба і злагодженість у роботі.)

1) Перегляд відео «Ріпка».

Запитання для обговорення:

· Хто посадив ріпку?

· Хто допомагав її витягнути?

· Що було головною умовою успіху?

· Чи трапляються подібні ситуації у вашому класі? Наведіть приклади таких ситуацій.

· Як ви розумієте вислів: «Один за всіх і всі за одного»?

2) Перегляд відео «Лебідь, Щука і Рак».

Запитання для обговорення:

· Що хотіли зробити Лебідь, Щука і Рак?

· Куди кожен з них тягнув віз?

· Чи трапляються подібні ситуації у вашому класі?

· Як їх ліпше розв'язувати: кричати, сперечатися, наполягати на своєму чи радитися, домовлятися і діяти разом?

— Які роботи в класі ви виконуєте разом? (Чергування, екскурсії, підготовка до виступу.)

— Що потрібно для того, аби робота була успішною? (Діяти разом.)

Висновок. Взаємодія — це коли ви щось робите разом і допомагаєте одне одному.

Робота за підручником (с. 9)

1) Робота в парах.

— Пригадайте, про що нове і цікаве ви дізналися під час літніх канікул. Розкажіть про це одне одному.

2) Робота за схемою.

— Як правильно спілкуватися у класі? У школі?

— З ким і навіщо ви спілкуєтеся?

— Дати відповіді вам допоможе схема (підручник, с. 9).

Комунікативна гра «Як тебе звуть?»

Обладнання: м'яч.

Обирають ведучого. Решта утворюють коло. Ведучий по черзі кидає м'яч гравцям, а ті повинні швидко дати відповідь на дуже просте питання: «Як тебе звуть?». Складність полягає в тому, що потрібно називати не своє загальновідоме ім'я, а якесь прізвисько. Наприклад, хлопчик, який любить математику, може на питання: «Як тебе звуть?» відповісти: «Математик». Він же може відповісти: «Лицар», «Герой», «Музикант» і т. ін. Головна умова — щоб прізвисько відповідало якостям характеру. Дівчинка може відповісти: «Золотоволоска», «Поетеса», «Синьоока», «Гімнастка» і т. ін. Якщо гравець вчасно не зміг відповісти або не встиг швидко перекинути м'яч, він залишає гру. Переможцем стає той, хто протримається найдовше.

3. Творче перенесення знань і навичок у нові ситуації

Поетична хвилинка

— Які правила спілкування пропонує нам Леся Вознюк?

ПРАВИЛА НАШОГО КЛАСУ

Не правуйся кулаками, а хорошими словами.

До усіх привітним будь, про образи ти забудь.

Слабших в класі захисти, скромним, чесним будь завжди. Як усім допомагаєш, то багато друзів маєш.

Висновок. Тепле і привітне слово прикрасить будь-яку розмову.

Робота за підручником (с. 10)

1) Вправа «Спілкуйтеся правильно».

— Ознайомтеся з правилами спілкування у класі.

— Чи дотримують ваші однокласники цих правил?

— Розробіть власне правило.

2) Рубрика «Чи знаєте ви?..».

Учні ознайомлюються з «мовою» звірів.

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА. РЕФЛЕКСІЯ

Рефлексія

— Зачитайте висновки.

· Взаємодіяти — це щось робити разом і допомагати одне одному.

· Взаємодія і злагодженість — запорука успіху.

· У дружному класі вчитися легше і приємніше.

Робота в центрі творчості

Оформлення міні-листівок із побажаннями сусіду по парті.

Вправа «Кошик для сміття»

— Які риси характеру ускладнюють відносини в колективі?

Наприклад, пихатість, нещирість, жадібність, зверхність, брехливість, злість, недовіра, підозрілість тощо.

— Тепер запишіть на окремих аркушах риси, які ускладнюють ваше життя, найдужче їх зібгайте і викиньте у кошик для сміття.

(Учні викидають папірці у кошик для сміття.)

Вправа «Прощання»

Учитель пропонує дітям утворити коло, узятись за руки і разом сказати: «Ми — дружний клас, ми — молодці!».