Розробки уроків - Я досліджую світ 2 клас - Частина 1 - Порощук В. П. 2019
Виготовлення макета зубної щітки
Природа восени
Мета:
· формування предметних компетентностей: ознайомити учнів із поняттям «макет»; навчити виготовляти макет зубної щітки; розширити знання дітей про зуби, їхнє значення для загального здоров'я; вчити правильно доглядати за зубами; розвивати охайність; виховувати навички особистої гігієни;
· формування ключових компетентностей: спілкування державною (і рідною у разі відмінності) мовами; уміння навчатися впродовж життя; компетентності в природничих науках і технологіях, екологічна грамотність і здорове життя.
Обладнання: комп'ютер, відеоролик, папір, картон, ножиці, клей, фотографії.
Тип уроку: урок застосування знань, умінь і навичок.
Освітні галузі: технологічна, соціальна і здоров'язбережувальна, мовно-літературна, математична.
Хід уроку
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організаційний момент
Станьте, діти, всі рівненько,
Щоб урок пройшов гарненько.
А тепер сідайте рівно
І працюйте всі активно.
Будьте уважними і терплячими,
І результат тоді побачимо.
2. Актуалізація опорних знань
На дошці — фотографії людей, які посміхаються.
— Чи подобаються вам ці фотографії?
— Чим саме?
— Чи хочете мати таку посмішку?
— Що для цього потрібно?
3. Повідомлення теми та мети уроку
— Відгадайте загадку.
• Повен хлівець білих овець. (Зуби.)
— Щоб наші зуби були білими, нам потрібні... (зубна паста та зубна щітка).
— Сьогодні ми пригадаємо правила чищення зубів та виготовимо із паперу зубну щітку.
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Осмислення змісту й послідовності застосування способів виконання дій
Робота за підручником (с. 63)
1) Відгадування загадки про зуби.
2) Читання з коментуванням.
Учні читають текст про правила догляду за зубами, коментуючи зміст.
Технологія «Навчаючи — вчуся»
— Продовжимо нашу розмову про догляд за зубами.
Підготовлені учні ознайомлюють зі своєю інформацією однокласників і одержують інформацію від них.
— Відгадайте загадку.
• Кістяна спинка,
На черевці щетинка,
По брамі стрибала,
Всі крихти виганяла. (Зубна щітка.)
• Зубну щітку придумали ще первісні люди. Це була звичайна паличка з розжованим кінцем. Уже в Стародавньому Єгипті були палички-зубочистки, загострені з одного кінця і розпушені з іншого. Цією природною мітелкою терли зуби. Є й пам'ятник зубній щітці заввишки шість метрів. Він побудований у німецькому місті Крефельд.
• Кожна людина повинна мати власну зубну щітку. Дітям слід придбати спеціальну, дитячу. Вона менша і зручніша. Лікарі вважають, що і для дорослих потрібно використовувати маленьку щіточку, що зможе дістатися найвіддаленіших зубів. Уважають, що найкращою є щітка з увігнутою головкою по формі зубів. Але що можна зробити однією сухою щіткою? Що потрібно покласти на щіточку перед тим, як чистити зуби? (Відповіді дітей.)
• Дуже важливо для здоров'я дбати про свої зуби, а тому запам'ятайте такі правила догляду за ними.
Чисть зуби вранці та ввечері протягом 1-2 хвилин. Зубну щітку і пасту тобі допоможуть дібрати зубний лікар (стоматолог) та батьки.
Почистив зуби — прополощи рот теплою водою. Вимий зубну щітку водою з милом. Постав її щетиною догори.
Щоразу після їди прополіскуй рот теплою водою.
Кожні пів року відвідуй стоматолога.
Літературна хвилинка
Діти слухають аудіозапис вірша «Хвора киця» (https://www.youtube.com/watch?v=0jygHxDHQpA).
— Які поради дав лікар киці?
— Як ви доглядаєте за зубами?
Перегляд відеоролика
— Перегляньте відеоролик «Догляд за зубами» (https://www.youtube.com/watch?v=A2Qcxfqw02I).
Чи дотримуєте ви показаних правил?
Офтальмотренаж «Переглядалки»
Хто кого перегляне? Дивитися на сусіда і не кліпати якомога довше. Якщо кліпнув — заплющити очі та відпочити кілька секунд.
2. Організація самостійної практичної діяльності учнів
Підготовка робочих місць
— Перш ніж узятися за виготовлення виробу, варто підготувати все необхідне для роботи: папір, картон, ножиці, клей.
Вступний інструктаж
Повторення правил користування ножицями та клеєм.
Послідовність виконання роботи (підручник, с. 63)
1. Відміряйте від аркуша картону смужку завдовжки 15 см та завширшки 2 см. Виріжте смужку.
2. Повторіть дії. (Вийде дві однакові смужки.)
3. Із картону (або паперу) виріжте ще одну смужку завдовжки 3 см та завширшки 2 см.
4. Наріжте «щетину» завдовжки 1 см.
5. На край довшої смужки наклейте коротшу так, щоб «щетина» виходила за край ручки щітки.
6. Зі зворотного боку наклейте другу довшу смужку, щоб утворилася ручка щітки.
Самостійна робота учнів
— Користуючись малюнком у підручнику (с. 63), виготовте макет зубної щітки.
Словничок
Макет — це зменшена модель справжнього об'єкта.
Пальчикова гімнастика «Кулак — долоня ребро»
Стиснути пальці в кулак, простягнути руку долонею догори, поставити долоню на ребро. (Повторити кілька разів.)
3. Перенесення знань у змінені або нові ситуації
Підбиття підсумків практичної роботи
Презентація виробів.
Моделювання правил чищення зубів
— Розгляньте малюнок-схему в підручнику (с. 63).
— За поданою схемою змоделюйте правила чищення зубів.
Охочі демонструють правила чищення зубів, користуючись схемою у підручнику та плакатом.

Робота в групах. Складання інструкції «Бережіть зуби»
На основі вивченого, почутого учні у групах складають інструкцію, як берегти зуби.
1. Регулярно чистити зуби.
2. Не зловживати солодощами.
3. Не гризти твердих предметів.
4. Не їсти гарячого після холодного і навпаки.
Зачитування висновку в підручнику (с. 64)
Діти зачитують висновок, добираючи слова до рими.
Математична розминка
— Поміркуйте і розв'яжіть задачі (підручник, с. 63).
— Прочитайте рубрику «Чи знаєте ви?..», складіть задачі за її змістом.
Наприклад:
· У слона 6 зубів, а у собаки — 42. У скільки разів менше зубів у слона?
· У собаки 42 зуби, а у кота — 30. На скільки більше зубів у собаки?
· У свині — 44 зуби, а у собаки 42. У кого більше зубів і на скільки?
Хвилинка-цікавинка
Троє українців презентували та запускають масове виробництво одноразових зубних щіток з паперу.
Ідея виникла декілька років тому. Працювали довго, бо ні в кого з команди не було профільних знань, лише бажання поліпшити екологію.
Щетина виготовлена з нейлонових ниток, основа — з переробленого паперу, а покриття — з кукурудзяного крохмалю. Щітка з цих матеріалів не гнеться, не має жодного присмаку. І головне — швидко розкладається та не шкодить природі. Стартап увійшов у п'ятірку екоідей світу на міжнародному конкурсі в Німеччині.
Підрахували, що одна щітка коштуватиме три гривні. Про масове виробництво домовилися у Китаї, вже готуються укладати договір з великою корпорацією, що постачає одноразові щітки в сорок країн світу.
Творча вправа
І варіант. Намалювати фрукти, що зміцнюють зуби (морква, яблуко...).
ІІ варіант. Намалювати їжу, що руйнує зуби (цукерки, горіхи...).
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА. РЕФЛЕКСІЯ
Прийом «Одним словом»
Учні за допомогою одного слова висловлюють свої враження від уроку.
Наприклад:
Сподобалося, цікаво, нудно, весело, складно тощо.