Розробки уроків - Я досліджую світ 2 клас - Частина 1 - Порощук В. П. 2019
Корисні звички
Природа восени
Мета:
· формування предметних компетентностей: поглибити знання учнів про корисні та шкідливі звички, їхній вплив на здоров'я; розвивати бажання вести активний спосіб життя, дбати про своє здоров'я; виховувати негативне ставлення до шкідливих звичок, бажання вести здоровий спосіб життя;
· формування ключових компетентностей: спілкування державною (і рідною у разі відмінності) мовами; уміння навчатися впродовж життя; соціальні та громадянські компетентності.
Обладнання: м'яч, тематичні малюнки, пам'ятки.
Тип уроку: урок формування вмінь і навичок.
Освітні галузі: соціальна і здоров'язбережувальна, мовно-літературна, фізкультурна.
Хід уроку
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організаційний момент
2. Актуалізація опорних знань
Зрозуміло, всім відомо,
Що приємно буть здоровим,
Тільки треба знати,
Як здоровим стати!
— Чи знаєте ви, як стати здоровим?
3. Повідомлення теми та мети уроку
— Сьогодні ми поговоримо, як звички впливають на ваше здоров'я.
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Вивчення нового матеріалу
«Мозковий штурм»
— Що таке звичка? (Учні висловлюють свої міркування.)
Інформаційне повідомлення
— Звичка — особлива форма поведінки людини.
Коли людина виконує якісь дії постійно, підсвідомо у неї виникає бажання або необхідність робити їх знову — це і є звичка, зміст якої виявляється у схильності робити ті чи інші дії, що закріпилися внаслідок багаторазового їхнього повторення.
Звичка є важливим аспектом життя людини, стосовно її здоров'я, способу життя. Звички бувають корисними, які зміцнюють здоров'я людини і свідчать про рівень її культури, та шкідливими, що сприяють погіршенню здоров'я людини. Корисні звички підвищують працездатність, сприяють фізичному і психічному розвитку особи, зумовлюють її активне довголіття. Чим раніше вони сформувалися, тим міцніше її здоров'я, тим легше їй уникнути шкідливих звичок.
Шкідливі звички, навпаки, руйнують її волю і здоров'я, знижують працездатність, скорочують тривалість життя.
Робота за підручником (с. 62)
— Як слід дбати про своє здоров'я?
— Розгляньте малюнки. Назвіть корисні звички.
— Доповніть перелік дій, щоб не хворіти.
Дидактична гра «Добре — погано»
Мета: учити розуміти та давати оцінку своїм звичкам; виховувати дбайливе ставлення до власного здоров'я.
Матеріал: тематичні малюнки із зображенням дітей у різних ситуаціях.
Діти роздивляються картинки із зображенням однолітків у різних життєвих ситуаціях, характеризують ці ситуації та певну поведінку героїв із точки зору дбайливого ставлення до власного здоров'я.
Гра «Так чи ні?»
Мета: учити дітей робити самостійний вибір, обґрунтовуючи свою думку.
Учитель ставить запитання, на які учні повинні відповісти тільки одним із двох слів: «так» або «ні».
Орієнтовні запитання:
· Спати потрібно не менше 9 годин на добу? (Так.)
· Харчуватися слід завжди в один і той самий час? (Так.)
· Недоїдання корисне для здоров'я? (Ні.)
· Їсти потрібно швидко, не затримуючи інших? (Ні.)
Руханка «Назви звичку»
Діти утворюють коло, передаючи по черзі м'яч, називають корисну звичку. Якщо учень швидко не назвав звичку, залишає гру.
2. Самостійне застосування учнями знань у стандартних ситуаціях
Гра «Наслідки шкідливих звичок»
Учитель читає першу половину речення, а діти продовжують.
· Якщо я довго сидітиму за комп'ютером, то... (зіпсую свій зір).
· Якщо я не провітрюватиму регулярно свою кімнату, то... (повітря в ній стане важким, у ньому з'являться шкідливі для здоров'я мікроби).
· Якщо я запізно лягатиму спати, то... (не висплюсь і зранку почуватимуся сонним, кволим).
· Якщо я їстиму несвіжу, неякісну їжу, то... (у мене болітиме живіт або я можу отруїтися).
· Якщо я зловживатиму солодощами, то... (в мене будуть хворі зуби).
· Якщо я питиму занадто холодні напої, то... (застуджу горло, захворію).
· Якщо я мало рухатимусь, то... (ростиму кволим, не буду спритним, витривалим).
· Якщо я ходитиму зсутулившись, то... (моя постава формуватиметься неправильно).
Ситуативні вправи
— Проаналізуйте ситуацію, поясніть розв'язання проблеми.
Ситуація 1
Ти з однокласником гуляєш у дворі, до вас підходить старший брат твого товариша. У нього в руках невідомий предмет. Він пропонує добре роздивитися та розібрати його.
Ситуація 2
Твій друг заліз на яблуню, зірвав кілька яблук і запропонував пригоститися. Але він не помив яблук, а тільки протер рукавом.
Ситуація 3
Сусідський хлопчина пропонує тобі влаштувати змагання: хто з'їсть більше цукерок.
Ситуація 4
Ваш клас вирушив на екскурсію до лісу. Ви побачили джерело й захотіли напитися з нього.
Висновок. Завжди ухвалюйте правильні рішення, щоб вами пишалися батьки і вчителі, аби ви завжди почувалися здоровими, енергійними та впевненими.
Гра «Корисно — шкідливо»
— Якщо я назву корисну звичку — плесніть у долоні, якщо шкідливу — сидіть тихо.
· Доглядати за одягом, взуттям.
· Допізна дивитися телевізор.
· Вітатися під час зустрічі.
· Брати до рота і гризти предмети.
· Виконувати ранкову зарядку.
· Мити руки перед уживанням їжі.
· Гризти нігті.
· Дотримувати режиму дня.
· Допомагати слабшим.
· Щоденно чистити зуби.
Вправа для постави «Дотягнутися до хмарки»
Потрібно витягнути руки вперед, ніби щось потрібно дістати. Потім розслабити їх і опустити на видиху. Після цього руки підняти вгору і намагатися подумки дотягнутися до хмаринки, знову опустити їх.
Дихальна вправа «Виросту великим»
В. п.— стоячи прямо, ноги разом. Руки спочатку піднімати в сторони, потім угору. На вдиху діти піднімаються на носочки і потягуються. На видиху руки опускають, стаючи на ступні, говорять: «Ух!».
3. Творче перенесення знань і навичок у нові ситуації
Літературна хвилинка
— Послухайте вірш.
ГАРНІ ЗВИЧКИ, ГАРНІ МРІЇ
У Тетянки гарні звички!
Є порядок на поличках,
Ліжко вміє прибирати,
Кицю любить шанувати,
Підмете підлогу в хаті,
Випре слинявчик братів,
Вчасно квіти напуває,
Зранку радо всіх вітає,
В школу завжди йде охоче —
Стати вчителькою хоче!
— Які гарні звички має Тетянка?
Вправа «Реклама»
— Прорекламуйте свою улюблену корисну звичку так, щоб вашим однокласникам теж захотілося мати таку звичку.
Наприклад:
· Я щодня вранці та увечері чищу зуби, тому жодного разу не довелося звертатися до стоматолога.
· Я захоплююся грою у футбол, тому маю кілька кубків за результативність у грі.
· Я ніколи не сутулюся, тому маю гарну поставу.
· Я завжди вчасно лягаю спати, тому постійно маю бадьорий настрій зранку.
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА. РЕФЛЕКСІЯ
Метод «Прес»
— Наведіть приклади корисних звичок.
Учитель роздає учням пам'ятки, у яких зазначено чотири етапи методу «Прес».
Я вважаю, що...
... тому що ...
..., наприклад, ...
Отже, ... таким чином ...
Гра «Мікрофон»
— Які звички обговорювали на уроці?
— Які важливі рішення ви ухвалили для себе щодо шкідливих звичок у своєму житті?
— Яка форма роботи на уроці вам найбільше сподобалась?
— Що б ви порадили одноліткам, які мають шкідливі звички?
— Послухайте мою пораду.
Поки ви ще невеличкі —
Виробляйте добрі звички,
Щоб здоров'я зберегти
І щасливими рости.
Є погані звички й гарні,
Хай погані йдуть від нас!
А хороші звички, славні,
Набувайте, в добрий час!