Розробки уроків - Я досліджую світ 2 клас - Частина 1 - Порощук В. П. 2019

Як здобути козацьке здоров'я
Природа восени

Мета:

· формування предметних компетентностей: ознайомити учнів із поняттям «енергія»; формувати свідоме ставлення до здорового способу життя та систематичних занять фізичними вправами; підвищити розумову та фізичну активність, працездатність; розвивати спритність, рухливість; виховувати бажання зміцнювати своє здоров'я;

· формування ключових компетентностей: спілкування державною (і рідною у разі відмінності) мовами; уміння навчатися впродовж життя; соціальні та громадянські компетентності, екологічна грамотність і здорове життя.

Обладнання: м'яч, обручі, картопля, мотузка, комп'ютер, аудіозапис, плакат, аркуші паперу, фломастери.

Тип уроку: урок формування вмінь і навичок.

Освітні галузі: соціальна і здоров'язбережувальна, мовно-літературна, фізкультурна.

Хід уроку

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

1. Організаційний момент

2. Актуалізація опорних знань

— Навіщо займаються фізкультурою? (Відповіді дітей.)

— Чи впливають заняття фізичними вправами на ваше здоров'я?

3. Повідомлення теми та мети уроку

— З давніх-давен український народ найголовнішою цінністю в житті вважав здоров'я. Вітаючись і прощаючись, люди бажали одне одному: «Здоровенькі були!».

Наші предки-козаки були сильними, спритними, завжди дбали про своє здоров'я. Сьогодні поговоримо, як здобути козацьке здоров'я.

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Вивчення нового матеріалу

Робота за підручником (с. 61)

Учні зачитують повідомлення про здоров'я та силу козаків.

Висновок. Вершиною національного фізичного виховання, самовдосконалення тіла і духу була епоха Запорозької Січі. Запорізькі козаки багато часу проводили на свіжому повітрі, працювали фізично, вели рухливий спосіб життя, мали повноцінне харчування, жили серед природи, що впливала позитивно на духовність, фізичне і психологічне здоров'я.

Вправа «Ланцюжок»

— Що ви вмієте робити?

— Розгляньте малюнки (підручник, с. 61). Що із зображеного ви вмієте робити?

— Доповніть цей перелік дій.

Наприклад. Я вмію... (читати, писати, рахувати, малювати, вирізати, розповідати; кататися на лижах, санчатах, ковзанах, самокаті, скейті; застеляти ліжко, мити посуд, замітати, поливати квіти; шити, в'язати тощо).

Словникова робота

Енергія — це діяльність, сила, міць.

Енергія — це фізична величина, що показує, яку роботу може виконати тіло.

«Мозковий штурм»

— Звідки ви отримуєте енергію? (Діти висловлюють свої міркування.)

Робота за підручником (с. 62). Стратегія «Доповідач — респондент»

Учитель пропонує учням прочитати текст і запам'ятати його.

Двоє учнів виходять до дошки. Один переказує зміст прочитаного, а інший уважно слухає. Потім усе, що було пропущено, показує за допомогою рухів, жестів, міміки. Перший учень намагається доповнити розповідь тим, що ще не було сказано.

Фізкультхвилинка

2. Самостійне застосування учнями знань у стандартних ситуаціях

Вправа «Міркуємо!»

Козацькі змагання

Ми тепер порозважаємось,

В різних іграх позмагаємось.

Два гурти козаків гожих

Вам покажуть, хто що може.

— Пропоную позмагатися!

1) Гра «Гарячий хліб».

— Уявіть, що ви справжні козаки: сильні, спритні, мужні, швидкі, розумні. Щоб ви ще більше сили здобули, ми вам хліба напекли! Пограймо у гру!

Хліб гарячий тримай, впасти не давай!

Діти утворюють коло і швидко передають по черзі «хліб» (м'яч). Хто випускає його, виходить із кола. Перемагає дитина, яка не впустить м'яч із рук.

2) «Повідомлення з вежі».

Гравці повинні передати своїй команді повідомлення, не називаючи його, використовувати лише рухи та жести.

По двоє представників від команди показують пантоміму, яку відгадує решта учасників команди. (Завдання для пантоміми готує ведучий.)

3) Конкурс «Зав'яжи вузлик».

Хто більше зробить вузликів на мотузці за 30 секунд? (Звучить музика.)

4) Конкурс «Фотооко».

Гравці мають запам'ятати якомога більше слів і записати їх у тому порядку, що і на плакаті (честь, слава, козак, воля, пороги, степ, острів, отаман, вороги).

5) Конкурс «Як козаки картоплю збирали».

Учасник від кожної команди біжить до «городу» (обруч, у якому лежить картопля), бере картоплину (м'ячика) й кидає її у відро, що стоїть на певній відстані, потім повертається до своєї команди, передаючи естафету наступному учасникові. Далі те саме виконують усі члени команди.

3. Творче перенесення знань і навичок у нові ситуації

Гра «Додай слово»

— Козаки дбали про своє здоров'я, знали багато прислів'їв і приказок про нього. Пригадаймо їх!

· Весела думка — половина... (здоров'я).

· У здоровому тілі — здоровий... (дух).

· Здоров'я за гроші... (не купиш).

· Здоров'я — найдорожчий... (скарб).

· Без здоров'я нема... (щастя).

· Все можна купити, тільки... (здоров'я) — ні.

· Вартість здоров'я знає лише той, хто його... (втратив).

· Рухайся більше — проживеш... (довше).

Творчі змагання

1) «Вишиванка».

Команди дівчаток шикуються у дві шеренги. Вони беруть по одному фломастеру (різних кольорів). На плакатах — ескізи сорочок. Завдання дівчаток: намалювати орнамент — «вишити сорочку». Перша учасниця біжить, розфарбовує одним кольором і повертається, далі — наступні учасниці. Перемагає команда, яка першою і краще «вишиє сорочку».

2) «Веселий козак».

Завдання: на альбомних аркушах із заплющеними очима намалювати портрет одного з козаків, учасників конкурсу.

Кулінарна вікторина

— Назвіть традиційні козацькі страви.

· Густий суп із пшона. (Куліш.)

· Відокремлений від м'яса підшкірний свинячий жир, що вживають сирим, смаженим, солоним. (Сало.)

· Солодкий напій із сушених фруктів та ягід. (Узвар.)

· Біла булка особливої форми, випечена з крученого й переплетеного тіста. (Калач.)

· Зварені в цукровому сиропі або в медові ягоди чи фрукти. (Варення.)

· Тонкий коржик із рідкого тіста, спечений на сковорідці. (Млинець.)

· Невеличкий варений виріб, зліплений із тіста й начинений сиром, картоплею, капустою. (Вареник.)

· Суп, зварений на основі риби. (Уха, рибна юшка.)

Хвилинка-цікавинка

— Учені визначили 7 продуктів, що забезпечать організм енергією найбільше.

Чи здогадалися, які це продукти? (Відповіді дітей.)

√ Лосось (позитивно впливає на роботу мозку).

√ Мигдаль (містить велику кількість вітаміну Е).

√ Зелений чай (підвищує загальний тонус організму, позбавляє втоми).

√ Авокадо (містить корисні жири, знижує рівень холестерину в крові).

√ Овочі (захищають організм від хронічних захворювань).

√ Чорний шоколад (підтримує здоровий стан кровоносних судин).

√ Ягоди (забезпечують постійне утворення енергії).

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА. РЕФЛЕКСІЯ

Метод «Шість капелюхів, що мислять»

Білий капелюх. Що вирізняло козаків?

Червоний капелюх. Чи сподобалися вам козацькі забави?

Чорний капелюх. Чи важко поповнювати енергію?

Жовтий капелюх. Чи добре, що козаки вели рухливий спосіб життя?

Зелений капелюх. Як ще можна поповнити наш організм енергією?

Синій капелюх. Як здобути козацьке здоров'я?

Гра «Тільки одна хвилина»

Кожен з учасників повинен за хвилину виголосити «промову» на задану тему: «Харчування — енергія для життя», «Загартовування козаків», «Рухливий спосіб життя козаків». Гравцям дозволено фантазувати, головне — щоб вони не відхилялися від теми, не роздумували довго і не повторювалися.

Учасники можуть самі придумувати теми або витягувати картки з темами. Після кожного імпровізованого виступу інші учасники можуть прокоментувати його. Переможцем стає той, хто виголосить, на думку ведучого або журі, кращу промову.