Розробки уроків - Я досліджую світ 2 клас - Частина 1 - Порощук В. П. 2019
Пам'ять, пам'ятка, пам'ятник
Природа восени
Мета:
· формування предметних компетентностей: ознайомити учнів із поняттями «пам'ять», «пам'ятка», «пам'ятник»; формувати та розвивати в учнів дослідницькі уміння, навички пошуково-дослідницької роботи, естетичні смаки, спостережливість; виховувати почуття любові до історії свого міста/села і всієї України;
· формування ключових компетентностей: спілкування державною (і рідною у разі відмінності) мовами; уміння навчатися впродовж життя; соціальні та громадянські компетентності.
Обладнання: топонімічні словники, комп'ютер, довідкова література, тематичні малюнки, конверти із завданням, фотографії, дзвіночок.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Освітні галузі: соціальна і здоров'язбережувальна, мовно-літературна, громадянська та історична.
Хід уроку
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організаційний момент
2. Актуалізація опорних знань
«Мозковий штурм»
— Навіщо люди зберігають старовинні речі, ставлять пам'ятники? (Щоб знати минуле своєї країни, родини; цікавитися минулим; увіковічнити пам'ять тощо.)
3. Повідомлення теми та мети уроку
— Сьогодні ми будемо вчитися розрізняти поняття пам'ять, пам'ятка, пам'ятник.
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Вивчення нового матеріалу
Словникова робота
Пам'ять — процес запам'ятовування.
Пам'ятник — архітектурна споруда в пам'ять або на честь когось, чогось.
Пам'ятка — предмет матеріальної культури минулого; твір стародавньої писемності тощо.
Робота за підручником (с. 59-60)
1) Робота за малюнками.
— Якому із зображень відповідає слово «минуле», а якому — «тепер»?
2) Топонімічна розминка.
— Прочитайте повідомлення про стародавні міста України. Знайдіть у словниках значення назв даних міст.
Учні працюють з топонімічними словниками.
Острог (огороджене частоколом місто, укріплення) — місто обласного значення в Рівненській області.
Рівне (поселення, розташоване на рівній низинній місцевості) — місто обласного значення в Україні.
Ружин (рушниця) — селище міського типу в Житомирській області.
Ковель (коваль) — місто обласного значення у Волинській області.
Дубно (замок, збудований з дуба) — місто обласного значення у Рівненській області.
Луцьк (лук, вигин річки) — обласний центр Волинської області.
Могилів (засноване Єремієм Могилою) — місто обласного значення у Вінницькій області.
3) «Мозковий штурм».
— Розгляньте малюнки (с. 60). Що об'єднує слова пам'ять, пам'ятка, пам'ятник?
Стратегія «Діаграма Венна»
— Що спільного і відмінного між пам'яткою та пам'ятником?

Розвивальна гра «Прихований дзвіночок»
Для цієї гри потрібен невеликий дзвіночок, який учасники, стоячи в колі чи на лінії, передаватимуть одне одному. Важливо передати дзвіночок так, щоб він не задзвенів. Ведучий повинен визначити, у кого знаходиться дзвіночок. Відповідно, гравець, який видав себе, має замінити учасника в колі.
2. Самостійне застосування учнями знань у стандартних ситуаціях
Дослідження-пошук
— Які є пам'ятки природи та культури у вашому краї?
— Кому встановлюють пам'ятники?
— Про що вони нагадують і розповідають?
Дізнайтеся про це у зручний для себе спосіб.
Учні працюють у групах.
І група. Бесіда з учителем.
ІІ група. Робота з довідковою літературою.
ІІІ група. Пошук у мережі Інтернет.
Презентація роботи груп.
Технологія «Два — чотири — всі разом»
— Що крім людини також має пам'ять?
— Назвіть відомі вам пристрої, що мають пам'ять.
Учні індивідуально обмірковують можливі відповіді. Потім об'єднуються в пари, доповнюючи думки одне одного.
Далі діти в четвірках ухвалюють спільне рішення. Завершується робота обговоренням поставленого завдання з усім класом.
Наприклад. Пристрої, що мають пам'ять, — ... (комп'ютер, зап'ятовувальний пристрій — ПЗП, флеш-пам'ять, твердий диск, дискета, оптичний диск, магнітна стрічка тощо.)
Робота в групах. Вивчення пам'яток історії
— Об'єднайтеся у три групи.
Учитель роздає групам конверти із завданням.
— Розгляньте фотографії пам'яток історії. Обговоріть, що зображено на кожній з фотографій.
Висновок. Про минуле людства ми можемо дізнатися з пам'яток історії. До пам'яток історії належать визначні місця, пов'язані із життям та діяльністю відомих осіб, з важливими історичними подіями.
Перегляд відеоролика
— Ви неодноразово бували біля пам'ятника Тарасу Шевченку. Чи замислювалися ви над тим, скільки є таких пам'ятників?
— Перегляньмо відеоролик «Гордість України» (https://www.youtube.com/watch?v=gKn-XC-rTdM&t=11s).
— Що цікавого дізналися з розповіді?
1384 — такою є кількість пам'ятників, що встановили українському поетові в усьому світі. А це рекордний показник для діяча культури.
Більшість монументів Шевченку розташовані на території України — 1256, зате майже півтори сотні розмістились у 35 країнах світу.
В Україні найбільше пам'ятників Т. Шевченку в Івано-Франківській області (201).
Висновок. Тарасу Шевченку встановили найбільшу кількість пам'ятників у світі.
Ігри для розвитку пам'яті
1) «Картинки».
Для гри учитель готує фотографії (історичні пам'ятки, пам'ятники).
Учитель демонструє фото обмежений час. Діти повинні запам'ятати, що на ньому зображено. Охочі з пам'яті відтворюють усе, що вони побачили.
2) «Слова».
Діти грають групами по черзі. Перший гравець називає слово (наприклад, музей), наступний учень повторює його і додає своє слово (наприклад, парк). Далі гравці називають усі перераховані раніше слова і додають своє слово. (Наприклад, музей, парк, статуя тощо.)
Гра триває до того часу, поки один з гравців не зможе відтворити всі раніше названі слова.
Перемагає група, яка назвала найбільше слів.
Народна гра «Гречка»
Усі діти стають попарно, однією рукою беруться за руки, вільною рукою тримають одну ногу. Залишаючись на одній нозі, починають скакати (2-3 хв), приспівуючи:
Ой, гук, гречки,
Чорні овечки,
А я гречки намелю,
Гречаників напечу.
3. Творче перенесення знань і навичок у нові ситуації
Робота з прислів'ями
— До мовних пам'яток належать приказки, прислів'я, що народ складав у давнину.
— Прочитайте прислів'я (підручник, с. 60), поясніть їхнє значення.
Хвилинка-цікавинка
— Чи чули ви про апетитні пам'ятники? Їх в Україні — п'ять.
Пам'ятник херсонському кавуну. Цей монумент зустрічає гостей Херсонської області. Кавун чималенький: сама ягода заввишки приблизно 3,5-4 метри, плюс півтора метри — постамент.
Пам'ятник ніжинському огірку. Щоб ушанувати пам'ять овоча, який приніс місту Ніжин та околицям багато економічних переваг, та його селекціонерів — тих, хто його вирощував та продавав, 2005 року відкрили пам'ятник огірку.
Пам'ятник житомирському морозиву. У Житомирі знаходиться штаб-квартира компанії «Рудь» та її головний локомотив — Житомирський маслозавод. 2013 року на Новому Бульварі міста було урочисто відкрито пам'ятник морозиву.
Пам'ятник полтавській галушці. Монумент зображує не одну галушку, а цілих сімнадцять! Галушки лежать у мисці поруч із величезною ложкою, під мискою з ложкою — не менш монументальний рушник на столі-постаменті. Монумент полтавській галушці розташований на Соборному майдані міста Полтава.
Пам'ятник бердянському бичку. Бердянськ — портове і курортне місто на узбережжі Азовського моря, у Запорізькій області. Скульптура зображує бичка-кругляка, що є найпоширенішим видом свого роду бичкових у нашому регіоні.
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА. РЕФЛЕКСІЯ
Вправа «Рефлексивний екран»
Учні по колу висловлюються одним реченням.
· Сьогодні я дізнався / дізналася...
· Я виконував / виконувала завдання...
· Тепер я зможу...
· У мене вийшло...
· Мене здивувало...
· Я спробую...
· Було цікаво...
· Було складно...
· Я зрозумів / зрозуміла...
· Я відчув / відчула, що...
· Я навчився / навчилася...
· Мені захотілося...