Розробки уроків - Я досліджую світ 2 клас - Частина 1 - Порощук В. П. 2019

Створення презентації шкали часу «Мої обов'язки»
Природа восени

Мета:

· формування предметних компетентностей: продовжити роботу над формуванням понять «права» та «обов'язки»; учити учнів виконувати свої обов'язки в родині та в школі; працювати над створенням презентації; розвивати мислення, увагу; виховувати відповідальність, дисциплінованість;

· формування ключових компетентностей: спілкування державною (і рідною у разі відмінності) мовами; уміння навчатися впродовж життя; соціальні та громадянські компетентності.

Обладнання: комп'ютер, відеоролик, фішки, кошик, папір, ножиці, клей, комп'ютер.

Тип уроку: урок застосування знань, умінь і навичок.

Освітні галузі: соціальна і здоров'язбережувальна, технологічна, мовно-літературна.

Хід уроку

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

1. Організаційний момент

Вже дзвінок сигнал нам дав:

Працювати час настав!

Тож і ви часу не гайте,

Працювати починайте.

2. Актуалізація опорних знань

— Які права дитини ви знаєте?

— Чи є у дітей обов'язки?

3. Повідомлення теми та мети уроку

— Сьогодні ми будемо закріплювати знання вами прав та обов'язків, створимо презентацію шкали часу «Мої обов'язки».

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Осмислення змісту й послідовності застосування способів виконання дій

Робота за підручником (с. 59)

Учні зачитують текст, аналізують зміст.

— Про які обов'язки ви дізналися з тексту?

— Доповніть цей список.

Перегляд відеоролика

— Пригадайте, про які права та обов'язки ми говорили попереднього уроку.

— Пропоную переглянути відеоролик «Права і обов'язки дітей» (https://www.youtube.com/watch?v=zRR0XiriGp4).

Пантоміма «Домашні обов'язки»

Учні об'єднуються у кілька груп. Учитель розподіляє між учнями картки (сюжетні малюнки) та пропонує по черзі показати пантоміму. Решта мають відгадати, яку хатню роботу виконують діти й дорослі, зображені на малюнку.

Запитання для обговорення:

— Що відчувають старші або молодші члени родини, яким допомагають діти?

— Чи допомагаєте ви так само?

— Що з цих хатніх справ ви вже вмієте робити?

— Чого хотіли б навчитися?

Висновок. Допомагаючи виконувати хатню роботу, ви приносите користь усій вашій родині.

Рухлива гра «Кольорова кімната»

Усі діти утворюють коло, а один учасник — ведучий — стає в його центр. Він називає будь-який колір. Решта гравців у колі розбігаються кімнатою. Вони мають якнайшвидше знайти в кімнаті предмет такого самого кольору, що загадав ведучий. Перемагає той учасник, який найшвидше знайде предмет потрібного кольору. Він стає ведучим у наступному турі.

2. Організація самостійної практичної діяльності учнів

Дослідження-спостереження

— Простежте, як змінилися ваші обов'язки, коли ви підросли. (Учні обговорюють завдання в групах.)

Підготовка робочих місць

— Щоб створити презентацію шкали часу «Мої обов'язки», вам необхідно підготувати матеріали на вибір (малюнки, ножиці, клей, кольорові олівці).

Самостійна робота учнів

Учитель пропонує учням дістати по черзі з кошика фішки, аби об'єднатися в групи.

Ті, хто дістали фішку із зображенням олівця, створюють колаж шкали часу; хто дістав фішку із малюнком комп'ютерної мишки, готують слайд-шоу (з допомогою учителя).

Учитель пропонує дітям картки-підказки про обов'язки дітей певного віку. Учні добирають малюнки, виконують завдання.

Обов'язки дитини по дому (3 роки):

· збирати іграшки;

· чистити зуби, умиватися, зачісуватися;

· самостійно роздягатися, з невеликою допомогою одягатися;

· складати книжки, журнали на полицю.

Обов'язки дитини по дому (4 роки):

· допомагати розстеляти і прибирати ліжко;

· протирати пил;

· прикрашати що-небудь (їжу, кімнату тощо);

· допомагати прибирати в саду, в будинку;

· допомагати мити посуд.

Обов'язки дитини по дому (5 років):

· розстеляти і прибирати свою постіль;

· допомагати прибирати квартиру;

· годувати свого хатнього улюбленця і прибирати за ним;

· самостійно зав'язувати шнурки і прибирати одяг;

· готувати бутерброди.

Обов'язки дитини по дому (6 років):

· прибирати пилососом;

· поливати квіти;

· вигулювати хатніх улюбленців (якщо вони є);

· виносити сміття;

· збирати речі в школу;

· чистити овочі;

· накривати на стіл.

Обов'язки дитини по дому (7 років):

· мити собаку / кішку;

· самостійно прокидатися вранці та лягати ввечері спати (використовуючи будильник);

· наводити лад у шафах і на полицях;

· самостійно наповнювати собі ванну;

· доглядати за молодшими братами і сестрами.

Підбиття підсумків практичної роботи

1) Естетичне оформлення роботи.

2) Презентація виробів.

Висновок. Обов'язки в родині існували здавна. Виконуючи їх, ви робите приємно своїм рідним. У родині, де кожен дбає про інших, усі почуваються щасливими.

Фізкультхвилинка

3. Перенесення знань і способів дій у нові ситуації

Комунікативна гра: «Це чудово!»

Мета: усвідомлення відповідальності перед своїми близькими, осмислення дієвого піклування.

Учні утворюють коло. Учитель дає зразок мовлення: «Мене звати Ольга Іванівна. Я люблю частувати свою родину смачним борщем». Діти роблять жест схвалення (великий палець піднято вгору, решту стиснуто в кулак) і хором промовляють: «Це чудово». Кожен учень неодмінно повідомляє щось, пов'язане з його піклуванням про свою сім'ю, отримує схвалення дітей.

Робота з цеглинками LEGO. Гра «Всі ми — різні»

Учитель розкладає у різних місцях кімнати чотири цеглинки LEGO (червоний, зелений, жовтий, синій); звертається до дітей.

— За моїм сигналом виконайте завдання.

· Шикуйтесь у колону за зростом — від найнижчого до найвищого.

· Біля синього кубика нехай зберуться ті діти, які вважають себе спокійними і врівноваженими, біля жовтого — рухливі та жваві.

· Біля червоного кубика мають стати ті діти, які люблять танцювати; біля синього — співати; жовтого — декламувати вірші; зеленого — грати на музичних інструментах.

Висновок. Є багато ознак, за якими люди подібні чи відрізняються. Не існує цілковито однакових людей, але права у всіх людей однакові.

Вправа «Долонька»

— Візьміть аркуш паперу, обведіть свою долоньку. Оця маленька долонька може принести вашим батькам велику радість. Напишіть на кожному пальчикові, що ви можете зробити для своїх батьків. (Прибрати у кімнаті, помити посуд, вигуляти хатнього улюбленця, почистити своє взуття тощо.)

Учитель пропонує охочим назвати одну справу із записаних на долоньці, що вони зроблять сьогодні.

Гра «Кого вам було шкода»

Мета: виховувати почуття співпереживання, доброту.

Правила гри: запропонувати дітям пригадати, кого їм було шкода і чому. Згадати випадки прояву жалісності до дітей зі свого класу.

— Як проявляється жалісність?

— Чим відрізняються жалісність і допомога?

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА. РЕФЛЕКСІЯ

Гра «Веселий м'ячик»

— Гру розпочинають лічилкою.

Ти котись, веселий м'ячик,

Швидше, швидше по руках.

У кого лишився м'ячик,

Той розказує права.

Учень, у якого в руках м'яч, називає певне право чи обов'язок.

Рефлексія

— Що таке обов'язок?

— Чим обов'язок відрізняється від права?

— Які обов'язки ви виконуєте вдома?

— Які обов'язки ви виконуєте у школі?

— Які обов'язки вам приємно виконувати?

— Навіщо потрібні обов'язки?