Розробки уроків - Я досліджую світ 2 клас - Частина 1 - Порощук В. П. 2019
Права та обов'язки дітей
Природа восени
Мета:
· формування предметних компетентностей: закріплювати поняття «права», «обов'язки», поглибити знання учнів про свої права та обов'язки; розвивати комунікативні навички, уміння аналізувати ситуації, що характеризують порушення прав дитини, зіставляти добрі та погані вчинки; виховувати почуття власної гідності, впевненості у собі, колективізм;
· формування ключових компетентностей: спілкування державною (і рідною у разі відмінності) мовами; уміння навчатися впродовж життя; соціальні та громадянські компетентності.
Обладнання: карта України, «чоловічки», тлумачні словники, кубик з ілюстраціями, червоні та зелені кружечки, різнокольорові пелюстки, картки, жетони, капелюх, кольорові олівці, кольоровий папір, ножиці, клей, пластилін, паперова капустина.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Форма проведення: урок-тренінг.
Освітні галузі: громадянська та історична, соціальна і здоров'язбережувальна, мовно-літературна.
Хід уроку
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Вправа «Знайомство»
«Моє ім'я»
Учні по черзі називають своє повне ім'я і те, як вони люблять, щоб їх називали.
Висновок. Кожна дитина має право на особисте ім'я і на те, щоб бути громадянином певної країни. Ми — громадяни України.
2. Вправа «Очікування»
— Чого ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?
Учитель роздає дітям картки із зображенням «чоловічків», яких вони прикріплюють на карті України.
3. Повторення правил тренінгу
· Цінування часу (говорити коротко).
· Увічливість.
· Позитивність.
· Говорити від свого імені.
· Правило добровільної активності.
· Правило «підведеної руки».
· Зворотний зв'язок.
4. Повідомлення теми уроку
— Чи здогадалися ви, про що говоритимемо?
— Сьогодні у нас урок-тренінг, присвячений правам та обов'язкам дитини. Отже, маємо з'ясувати, що саме означають ці слова.
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Словникова робота
— На ваших партах лежать тлумачні словники. Знайдіть у них та прочитайте значення слів: «права», «обов'язки».
Права (людини) — забезпечені законом можливості мати, користуватися й розпоряджатися соціальними благами та свободами.
Обов'язки — те, чого слід беззастережно дотримувати.
2. Вправа «Діалог»
— Обговоріть у парі, як ви розумієте права дітей. (Охочі висловлюють свої міркування.)
3. Робота за підручником (с. 58)
— Розгляньте малюнки. Що на них зображено? (Схематично зображено права дітей.)
Учні по черзі називають, на що кожна дитина має право. Коментують свої висловлювання.
4. Технологія «Два — чотири — всі разом»
— Які права ще у вас є?
Учні індивідуально обмірковують можливі відповіді. Потім об'єднуються в пари, доповнюючи думки одне одного.
Далі діти в четвірках ухвалюють спільне рішення. Завершується робота обговоренням поставленого завдання з усім класом.
Наприклад. Кожна дитина має право на... (життя, ім'я, рівність у своїх правах, громадянство, сім'ю, власну думку, захист від фізичного та психологічного насилля, вільне спілкування; особлива турбота — дітям-інвалідам, дітям-сиротам тощо).
5. «Мозковий штурм»
— Хто може допомогти у захисті ваших прав? (Учні висловлюють свої ідеї.)
6. Дидактична гра «Права дитини»
Мета: закріпити знання дітей про права на любов і піклування, відпочинок і дозвілля, повноцінне харчування, освіту та медичну допомогу.
Матеріал: кубик з ілюстраціями прав дитини.
Діти утворюють коло. За сигналом учителя починають передавати кубик в руки одне одному. На слово — «Стоп!», дитина, яка тримає кубик, розглядає картинку і розповідає про право дитини, що на ній зображено.
Гра триває до тих пір, поки всі ілюстрації будуть розглянуті.
Дихальна вправа «Виросту великим»
В. п.— стоячи прямо, ноги разом. Руки спочатку піднімати в сторони, потім угору. На вдиху діти піднімаються на носочки і потягуються. На видиху руки опускають, стаючи на ступні, говорять: «Ух».
7. Дидактична гра «Склади квітку»
Мета: закріпити знання дітей про права дитини; виховувати негативне ставлення до проявів агресії, жорстокості, бажання бути справедливим.
Матеріал: червоні та зелені кружечки; різнокольорові пелюстки, на яких наклеєно картинки із зображенням прав дитини або порушення їх.
I група. Навколо зеленого кружечка викласти пелюстки, на яких наклеєно картинки із зображенням дотримання прав дитини.
II група. Навколо червоного кружечка викласти пелюстки із зображеннями порушення прав дитини.
Діти по черзі вибирають пелюстку, розглядають її, пояснюють: право дитини захищається чи порушується.
Гра завершується, коли обидві квітки будуть складені. (Можна провести у вигляді змагання. Виграє група, яка першою правильно складе квітку.)
8. Вправа «Підкажи слово»
Дітям пропонують закінчити речення.
· Якщо мене вдарить хлопчик Дмитрик, то я...
· Якщо я побачу, що Надійка плаче, то я...
· Коли мені погано, я...
· Я ходжу до школи, бо маю право на...
· Я відвідую гурток хореографії, тому що маю право на...
· Я посварився з другом і хочу...
· Коли я хворію, то маю право на...
9. Робота в групах. Технологія «Синтез думок»
Діти обговорюють у групах, які обов'язки вони мають. Передають свої узагальнення в інші групи по колу. Порівнюють думки груп із власними варіантами та обговорюють у загальному колі.
— Об'єднайтеся у кілька груп. Напишіть якомога більше своїх щоденних обов'язків. (Діти виконують завдання.)
— Прочитайте, що ви написали, та підкресліть ті обов'язки, що відрізняються.
Висновок. Кожен має певні щоденні обов'язки. Деякі хатні обов'язки дітей різняться.
10. Малюнковий скрайбінг
Учитель пропонує учням вибрати малюнок. Прикріплюючи його на дошку, кожен говорить: «Наш обов'язок... (називає зображене)».
Наприклад:
Наш обов'язок... (шанувати членів своєї родини, дбати про своє здоров'я, дотримувати правил особистої гігієни, допомагати меншим та старшим, виконувати правила культури поведінки, правила для учнів, дбати про хатніх тварин, берегти та охороняти природу тощо).
11. Десять НЕ МОЖНА Сухомлинського
Не можна байдикувати, коли всі працюють.
Не можна сміятися над старістю.
Не можна вступати в суперечки з дорослими.
Не можна виявляти невдоволення через те, що в тебе немає певної речі.
Не можна допускати, щоб мама чи тато давали тобі те, чого вони не дають собі.
Не можна робити те, що засуджують старші.
Не можна залишати літню людину самотньою, якщо у неї немає нікого, крім тебе.
Не можна збиратися в дорогу, не запитавши дозволу старших.
Не можна сідати обідати, не запросивши старшого.
Не можна чекати, доки з тобою привітається старший, ти маєш привітатися першим.
Динамічна вправа «Відкриємо серце одне одному»
Кожен гравець отримує жетон у формі сердечка, на якому він пише своє ім'я. Ведучий іде з капелюхом по колу. Гравці голосно називають свої імена й опускають сердечко у капелюх. Завдання гравців: витягнути з капелюха сердечко, прочитати ім'я і віддати його господареві, сказавши побажання.
12. Гра «Продовж речення»
Учні вибирають картку, на якій записано одне із прав дитини, і продовжують речення: «Я маю право..., але я не повинен/повинна...».
Наприклад:
«Я маю право... (на житло), але я не повинен/повинна... (псувати його, ламати речі)».
«Я маю право... (гратися), але я не повинен/повинна... (заважати гратися іншим)».
«Я маю право... (на повноцінне харчування), але я не повинен/повинна... (забирати їжу в інших людей)».
«Я маю право... (на освіту), але не повинен/повинна... (заважати іншим навчатися)».
13. Творча вправа «Мої права»
— Виконайте завдання за вибором.
· Створіть малюнок «Мої права».
· Виконайте аплікацію «Хатинка моєї мрії».
· Виготовте з пластиліну композицію «Мій відпочинок».
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА. РЕФЛЕКСІЯ
Вправа «Гаряча капустина»
Учні утворюють коло. Під музику передають одне одному «гарячу капустину». Коли музика зупиняється, той, у кого в руках «капустина», розгортає один листок і дає відповідь на запитання, що на ньому написане.
Вправа «Я — вільний!»
Знайте, що усі ви рівні
Від народження в правах,
І людина — змалку вільна,
Наче в небі синім птах.
(Діти вільно рухаються класною кімнатою, імітуючи політ птахів.)