Розробки уроків - Я досліджую світ 2 клас - Частина 1 - Порощук В. П. 2019
Якого я роду, якого народу
Природа восени
Мета:
· формування предметних компетентностей: ознайомити учнів зі славетною епохою козацтва; формувати уявлення дітей про козаків як про сміливих вправних воїнів, які захищали український народ, Україну; розвивати мислення, зв'язне мовлення, пам'ять, увагу; виховувати патріотизм, гордість за героїчне минуле нашого народу;
· формування ключових компетентностей: спілкування державною (і рідною у разі відмінності) мовами; уміння навчатися впродовж життя; соціальні та громадянські компетентності.
Обладнання: тематичні малюнки, фліпчарт, гімнастичні палиці, конверти з малюнками одягу, горщик, ложки, комп'ютер, аудіозапис.
Тип уроку: урок формування вмінь і навичок.
Освітні галузі: громадянська та історична, мовно-літературна, математична.
Хід уроку
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організаційний момент
Другу руку простягни,
Посмішку усім пошли.
Добрий ранок! Добрий день!
Нашу зустріч розпочнем!
2. Актуалізація опорних знань
— Відгадайте загадку.
• Він могутній, наче дуб,
Дуже довгий носить чуб,
Серце він хоробре має,
Україну захищає. (Козак.)
— Що ви знаєте про козаків? (Відповіді дітей.)
— Що означають слова: «Козацького ми роду, славних предків діти»?
— Предки — це люди, які жили до нас, наші родичі та земляки. Отже, наші предки — це козаки — сміливі та вільні люди, які боронили нашу землю від ворогів.
3. Повідомлення теми та мети уроку
— Здогадайтеся, якою буде тема нашого уроку.
— Сьогодні ми поговоримо про наших предків — козаків; дізнаємося, де вони мешкали та чим займалися.
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Вивчення нового матеріалу
Робота за підручником (с. 57)
1) «Асоціативний кущ».
Діти читають вірш Юрка Шкрумеляка «Де Україна?».
— Де автор бачить Україну?

— Доповніть рядки вірша: де ще є Україна?
2) Стратегія «Поміч».
Завдання: прочитати текст про козаків; проаналізувати зміст.
Учитель ознайомлює учнів з маркувальними знаками і пропонує їм під час читання ставити їх олівцем на полях тексту.
Орієнтовні позначки:
«V» — це я знаю;
«+» — нова інформація;
«-» — суперечить тому, що мені відомо;
«?» — незрозуміла інформація.
Після читання учні обговорюють результати в класі, учаться формулювати свої висновки щодо навчального матеріалу.
3) Вибіркове читання.
— Знайдіть у тексті відповіді на запитання.
· Де мешкали козаки?
· Як називалася їхня держава?
· Що першими у світі створили козаки?
4) Словникова робота.
Учні читають у підручнику (с. 57, 58) пояснення слів: пороги, Січ, конституція.
Малюнковий скрайбінг
Учитель зачитує учням повідомлення про козаків, супроводжуючи читання демонструванням тематичних малюнків, які розміщує на фліпчарті (дошці).
У козаків були свої символи. Вони називались клейноди. Розгляньте їх. (Малюнок.)
А ось такий вигляд мали запорізькі козаки. (Розглядання зовнішнього вигляду та одягу.)
На Січі існували дуже суворі правила, яких дотримували всі козаки. Вони працювали на Січі, будували церкви, будинки, що мали назву курені. (Малюнок.)
Козаки займалися господарством, мисливством, розводили худобу, але більшість їхнього часу минала в походах і боях. (Малюнки.)
— Діти, як ви вважаєте, якою була у козаків зброя? (Малюнки.)
— Козаки їздили на конях. А також були в них і кораблі, що називались чайками. (Малюнок.)
Козацьке товариство обирало собі мудрого і досвідченого гетьмана. (Малюнок.) Символом його влади була булава. (Малюнок.)
— Козаки не лише працювали та воювали, вони вміли і розважатися: співали гарні пісні, жартували і, звісно, танцювали. Дуже цікавим є козацький гопак. (Малюнок.) Танець — гопак — це спеціальні спортивні вправи, які допомагали козаку в бою. Козак, як вихор, міг вистрибнути із шаблею в руках. У козаків було справжнє вишколене військо.
Комплекс ЗРВ з палицями
· Вправа «Козаки потягуються».
В. п.— стійка ноги нарізно, палиця перед грудьми, діти підводяться на носках, випрямляють руки з палицею над головою, набувають в. п.
· Вправа «Козак козаку підморгує».
В. п.— стійка ноги нарізно, палиця за спиною, діти виконують повороти тулуба праворуч — ліворуч.
· Вправа «Козаки пливуть на човнах».
В. п.— сидячи, стійка ноги нарізно, нахили вперед.
· Вправа «Козаки забавляються».
В. п.— сидячи, ноги зігнуті в колінах, ступні на підлозі, тримаючи палицю в руках, діти «переносять» ноги через палицю.
· Вправа «Козаки скачуть верхи».
Утримуючи гімнастичну палицю між ногами, діти повільно біжать по колу, дотримуючи дистанції.
2. Самостійне застосування учнями знань у стандартних ситуаціях
Вікторина
— Дайте відповіді на запитання.
· Що означає слово «козак»? (Вільна людина.)
· На якому острові було збудовано Запорозька Січ? (Хортиця.)
· Як називалось місце, де жили козаки? (Курінь.)
· Як називалися козацькі штани? (Шаровари.)
· Як називається зачіска козаків? (Оселедець.)
· Як називають козацьких ватажків? (Гетьман, отаман.)
· Символ влади гетьмана? (Булава.)
· Яку зброю носили козаки? (Шаблі, пістолі.)
· Як називались козацькі човни? (Чайки.)
Вправа «Вивчаємо символи»
— Відшукайте в тексті Державного Гімну України слова про козацький рід. («І покажем, що ми, браття, козацького роду».)
— Заспівайте разом Державний Гімн України.
(Перед виконанням Гімну учні повторюють правила поведінки під час звучання державної пісні.)
Вправа-гра «Одягни козака»
Діти об'єднуються у кілька груп. Учитель роздає групам конверти з малюнками різних видів одягу.
— Пропоную вам дібрати одяг для козака. (Діти вибирають малюнки з одягом для козаків.)
Рухлива гра «Схопи ложку»
У горщику — ложок на 1-2 менше, ніж дітей, які стають навколо нього. Учитель умикає жваву музику. Поки вона звучить, діти біжать по колу. Коли вона стихне, потрібно підбігти до горщика та схопити ложку. Діти, яким забракло ложки, залишають гру. Потім ще кілька ложок забирають, і гра триває. Завершується гра, коли залишаються один чи двоє переможців.
3. Творче перенесення знань і навичок у нові ситуації
Робота з прислів'ями
— Які прислів'я про козаків ви знаєте? Поясніть їхній зміст.
· Козацькому роду нема переводу.
· Козак — чесна людина, найдорожча йому Батьківщина.
· Хліб та вода — то козацька їда.
· Береженого Бог береже, а козака — шабля.
· Не журись, козаче, нехай ворог плаче.
· Не той козак, що боїться собак.
· Степ та воля — козацька доля.
· Терпи, козаче, отаманом будеш!
Козацька мирилка
— Вивчіть напам'ять козацьку мирилку.
Я козак і ти козак,
Я вояк і ти вояк,
Щоб в бою стояти мужньо
Ми повинні бути дружні.
Ми хоробрі вояки —
Побратими-козаки.
Козацькі задачі
· Йшов у Запорозьку Січ козак, а назустріч йому маленькі українці: Петрик, Іванко, Оленка. Скільки людей ішло в Запорозьку Січ?
· У кошику лежало 10 яблук і 4 помідори. Кожен козак узяв по одному овочу. Скільки було козаків?
· По Дніпру плавало 8 козацьких «чайок», 4 причалило до берега. Скільки «чайок» залишилося плавати?
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
Рефлексія
— Про кого ми сьогодні говорили на занятті?
— Що нового ви дізналися про життя козаків?
— Що вам найбільше сподобалося робити на занятті?
— За якими зовнішніми ознаками можна було розпізнати козака? (Козаки носили широкі шаровари, на поголеній голові — довгий чуб, у них була зброя.)
— Якими повинні бути справжні козаки?
Підбиття підсумків
Учні зачитують висновок у підручнику (с. 61).
Робота у Щоденнику вражень
— Коротко запишіть чи намалюйте схематично, що вам найбільше сподобалося робити на занятті.
Вправа «Єднаймося заради України»
Ми за руки візьмемося,
Одне одному посміхнемося.
По колу ми йдемо,
Україну бережемо.
(Діти рухаються по колу, тримаючись за руки.)
Домашне завдання
Розмальовка «Козак».
