Розробки уроків - Я досліджую світ 2 клас - Частина 1 - Порощук В. П. 2019

Ми - другокласники і другокласниці
Вступ

Мета:

· формування предметних компетентностей: ознайомити учнів із завданнями на навчальний рік; розвивати інтерес до школи; формувати позитивне ставлення до навчання; виховувати дружні стосунки в класі;

· формування ключових компетентностей: спілкування державною (і рідною у разі відмінності) мовами; уміння навчатися впродовж життя; соціальні та громадянські компетентності.

Обладнання: картки для гри, комп'ютер, аудіозапис, пелюстки із завданнями, картки з літерами і складами, хустинка, 6 пелюсток.

Тип уроку: урок ознайомлення з новим матеріалом.

Освітні галузі: мовно-літературна, соціальна і здоров'язбережувальна.

Хід уроку

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

1. Організаційний момент

2. Повідомлення теми та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності

— Торік ви були першокласниками, учнями наймолодшого в школі класу. А ким ви стали тепер? (Відповіді дітей.)

— Правильно. Ви — другокласники. Сьогодні ми пригадаємо цікаві дні вашого першого шкільного року, поговоримо про те, як ви змінилися за цей час. А ще ви ознайомитеся з тими цікавими справами, що чекатимуть на вас у другому класі.

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Вивчення нового матеріалу

Гра «Сходинки»

Педагог прикріплює внизу ліворуч на дошці аркуш паперу з написом «1-й клас». Далі школярі називають заходи, якими займався класний колектив упродовж минулого року. Наприклад: уроки, класні години, екскурсії, свята, конкурси, спортивні змагання, походи тощо. Учитель розміщує аркуші з названими учнями справами у вигляді сходинок — зліва направо. Закріпивши передостанній аркуш, учитель прикріплює над ним останній — із написом «2-й клас».

Робота за підручником (с. 3, 5-7)

1) Ознайомлення з підручником «Я досліджую світ», умовними позначеннями.

2) Вправа «Міркуємо».

— Чи потрібно продовжувати вчитися?

— Чого ви хотіли б навчитися?

— Доведіть, що вчитися краще у групі однокласників, друзів, ніж самотужки.

— Що саме вам подобається робити разом?

— Яку роботу ви охоче виконуєте самостійно?

3) Поетична хвилинка.

— Куди щодня веде вас дорога?

— Відповідь знайдіть у рядках вірша М. Сингаївського.

4) Робота над загадками.

Учні читають та відгадують загадки про школу, знання.

Руханка «Забіг»

Оплески ведучого є умовним сигналом для зміни дії: зупинитися — продовжити рух — змінити напрямок — змінити вид руху (наприклад, з ходьби перейти на біг). Не забудьте про веселу музику!

2. Первинне застосування нових знань

Вправа-гра «Квітка пізнання»

— Я маю сім пелюсток, на яких записано завдання. Якщо ми їх виконаємо, зможемо створити чарівну квітку-семицвітку.

· 1-ша пелюстка. Вправа «Мікрофон»

— Мікрофон до рук візьміть, де були влітку — розкажіть.

Учні розповідають, де побували влітку.

· 2-га пелюстка. Дослідження-пошук

— Що ви знаєте про школи, у яких навчалися дорослі члени ваших сімей?

— Що вам розповідали рідні про своє навчання?

— Які предмети вони вивчали?

— Який вигляд мала їхня шкільна форма?

— Розкажіть про сучасну шкільну форму. Чим вона відрізняється від форми ваших рідних?

· 3-тя пелюстка. Вправа «Порівняй!»

Учні порівнюють фото сучасних школярів та минулого покоління (підручник, с. 7).

— До яких емоцій спонукають вас ці світлини? Поділіться враженнями одне з одним.

— Порівняйте світлини сучасної класної кімнати та класу ваших дідусів і бабусь.

— Яка ваша класна кімната? Чим вона відрізняється від класу минулого покоління? Чим схожа?

· 4-та пелюстка. Вправа «Я був (була) у класній кімнаті...»

Перший гравець бере картку з літерою або складом і каже: «Я був (була) у класній кімнаті та бачив (бачила)...». Він повинен назвати що-небудь, що починається з літери на його картці. Наприклад, на літеру «П» можна назвати парту, підручник, пенал, палітру, пензлик, портфель, плакат, пластилін тощо.

Якщо використовують картки зі складами, то необов'язково, щоб цей склад розташовувався на початку слова.

· 5-та пелюстка. Технологія «Два — чотири — всі разом»

Учитель ставить запитання для обговорення. Учні індивідуально обдумують можливі відповіді. Далі вони об'єднуються в пари з метою взаємообговорення своїх ідей.

Діти об'єднуються в четвірки, обговорюють попередньо досягнуті рішення щодо поставленого запитання, потім обговорюють поставлене запитання з усім класом.

— Якими повинні бути однокласники?

Однокласники (які?) ... (веселі, доброзичливі, дружні, працьовиті, наполегливі, щирі, толерантні, дружелюбні, чемні тощо.)

· 6-та пелюстка. Гра «Закінчи фразу»

Один гравець, тримаючи в руці м'яч, починає речення, потім кидає м'яч комусь іншому. Той, упіймавши м'яч, має закінчити речення. Далі кидає м'яч третьому учасникові, який починає нове речення, і т. ін.

Наприклад: Петрик уранці ... (зробив зарядку). Оленка склала у портфель ... (шкільне приладдя). Василько ніколи не запізнюється ... (на уроки).

Примітка. Можна ускладнити гру, додатково визначивши тему діалогу.

· 7-ма пелюстка. Гра «Тісне коло»

— Зі мною грайте, себе перевіряйте!

Учні утворюють коло. Даючи ствердну відповідь на запитання, діти роблять крок уперед.

— Хто скучив за товаришами по класу?

— Кому довелося влітку почути ... (звуки моря, дощу, спів пташок)? (Звучить аудіозапис.)

— Хто добре допомагав бабусі й дідусеві?

— Хто не забув, що ви — ввічливі школярики?

— Хто любить слухати, як рідні співають народних пісень?

Руханка «Пів слова»

Учасники гри утворюють коло і перекидають одне одному м'яч. Той, хто кидає, голосно називає склад свого імені; той, хто упіймав м'яч, повинен швидко вимовити другий склад. Якщо назвав правильно, то той, хто кидав, називає ім'я повністю. Якщо ім'я названо неправильно, гравець каже: «Ні!» і чекає, хто назве його ім'я правильно і т. ін.

3. Творче перенесення знань і навичок у нові ситуації

Розвивальна гра «Хустинонька»

Обладнання: хустинка.

Діти утворюють коло, узявшись за руки. Учитель із хустиною в руках — у колі. Починаючи промовляти слова, діти йдуть протиходом рухові дорослого:

Ой хустинонько шовкова, ти пливи, пливи по колу!

В руки хто тебе візьме, хай нам відповідь дає.

З останніми словами всі зупиняються. Педагог передає хустину тому, навпроти кого він опинився, й пропонує йому завдання. Якщо дитина відповіла правильно, всі плескають у долоні, а вона кружляє на місці, піднявши хустинку вгору.

Орієнтовні завдання до гри

1. Утворити пестливі слова: діти — діточки; книга — книжечка; олівець — олівчик; школяр — школярик; стілець — стільчик, стіл — столик, папір — папірець; дзвінок — дзвіночок; ручка — ручечка; блокнот — блокнотик тощо.

2. Змінити слово за зразком: гарно — гарненько, гарнесенько; чисто — чистенько, чистесенько; дрібно — дрібненько, дрібнесенько; швидко — швиденько, швидесенько тощо.

Технологія «Сітка Елвермана»

— Організуйте дискусію в класі, обговоріть проблему. (Кожен учень робить свій висновок щодо поставленої учителем проблеми.)

Так

Проблема

Ні


Знання допомагають у житті?


Вправа «Фантастичні наслідки»

— Уявіть, що могло б статися, якби у всьому світі зникли книги (ручки, парти тощо).

Робота над прислів'ями

— Прочитайте та поясніть зміст прислів'їв (підручник, с. 6).

Робота в центрі творчості

— Пропоную вам роль дизайнерів. Створіть власні моделі шкільної форми.

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА. РЕФЛЕКСІЯ

Технологія «Ромашка Блума»

«Ромашка Блума» — квітка з шести пелюсток — шість типів запитань.

Перша пелюстка (проста). Чого ви хотіли б навчитися?

Друга пелюстка (уточнювальна). Які справи ви любите виконувати разом?

Третя пелюстка (пояснювальна). Чому важливо вміти працювати самостійно?

Четверта пелюстка (творча). Яку шкільну форму ви хотіли б мати?

П'ята пелюстка (оцінювальна). Чи поліпшилися умови навчання у сучасній школі?

Шоста пелюстка (практична). Що потрібно робити для поліпшення навчання?

Технологія «Незакінчене речення»

· Сьогоднішній урок навчив мене...

· Я буду стежити за...

· Я буду намагатися...

· Найцікавішим завданням на сьогоднішньому уроці було...