Розробки уроків - Я досліджую світ 2 клас - Частина 1 - Порощук В. П. 2019

Створення схеми безпечного шляху до школи
Природа восени

Мета:

· формування предметних компетентностей: закріпити та поглибити знання дітей з правил дорожнього руху; формувати навички безпечної поведінки на вулицях і дорогах; розвивати увагу дітей, уміння переходити дорогу; формувати звичку уникати небезпеки на дорозі, запобігати травматизму; виховувати дисциплінованість пішохода, повагу і дбайливе ставлення до свого життя та здоров'я;

· формування ключових компетентностей: спілкування державною (і рідною у разі відмінності) мовами; уміння навчатися впродовж життя; соціальні та громадянські компетентності.

Обладнання: картки, капелюх, плакат, папір, кольорові олівці, малюнок світлофора, умовні знаки, малюнки, фішки.

Тип уроку: урок формування вмінь і навичок.

Форма проведення: урок-тренінг.

Освітні галузі: соціальна і здоров'язбережувальна, мовно-літературна.

Хід уроку

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

1. Вправа «Знайомство»

«Збери фразу»

Учитель готує картки з фразами, кладе їх у капелюх. Кожен з учасників наосліп дістає картку, на якій написано частину фрази. (Наприклад, на одній картці написано: «Безпечний», а на іншій «шлях до школи».) Учасники повинні відшукати серед гравців власника другої половинки фрази.

2. Вправа «Очікування»

— Чого ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?

Учитель роздає дітям картки із зображенням «чоловічків», яких вони прикріплюють на плакат із зображенням вулиці.

— Чому ми взяли плакат саме із таким малюнком?

3. Повторення правил тренінгу

· Цінування часу (говорити коротко).

· Увічливість.

· Позитивність.

· Говорити від свого імені.

· Правило добровільної активності.

· Правило «підведеної руки».

· Зворотний зв'язок.

4. Повідомлення теми уроку

— Чи здогадалися ви, про що говоритимемо?

— Сьогодні у нас урок-тренінг, на якому ми пригадаємо правила дорожнього руху, правила безпечного шляху до школи.

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Мінілекція

— Кожен з вас іде вранці до школи, а після уроків повертається додому. Це — дорога до школи. Вибір такої дороги слід обдумати й обговорити з дорослими, щоб вони знали, де вас зустрічати, за потреби. Ця дорога повинна бути якомога безпечнішою, щоб, за можливості, не переходити вулицю або переходити її найменшу кількість разів.

Як же вибрати саме такий безпечний маршрут? Виявляється, що просто. Кілька разів потрібно з дорослими пройти до школи різними маршрутами, підрахувати, скільки часу витрачено на кожен з них, які перешкоди трапляються на шляху, скільки разів ви переходите дорогу і чи можна цього уникнути. Тоді вибираєте найбезпечніший маршрут і ходите лише ним, щоб батьки знали, де вас зустрічати, якщо раптом ви затримаєтеся у школі.

Безпечна дорога — це життєва необхідність. І ваш маршрут повинні знати найближчі люди, щоб, за потреби, надати допомогу.

2. Робота за підручником (с. 49)

— Розгляньте схему безпечного шляху до школи. Обговоріть зображений шлях у парах.

3. Практична робота

— Створіть за зразком схему свого безпечного шляху до школи. (Охочі демонструють та коментують свій маршрут.)

Руханка «Сигнали світлофора»

Учні вишикувані у шерензі обличчям до світлофора.

На зелений колір — крок уперед, на жовтий — на місці, на червоний — крок назад.

Хто припустився помилки, залишає гру. Перемагають ті, хто жодного разу не помилився.

4. Вправа «Запам'ятай правила». Робота в групах

— Обговоріть у групах та презентуйте правила безпечного шляху до школи.

I група. Вихід з будинку.

· Якщо біля будинку можливий рух транспортних засобів, відразу зверніть на це увагу і подивіться, чи не наближаються до вас автомобіль, мотоцикл, мопед, велосипед.

· Якщо біля будинку стоять транспортні засоби або ростуть дерева, що закривають огляд, призупиніть свій рух і озирніться: чи немає за перешкодою небезпеки.

II група. Рух тротуаром.

· Рухайтеся правим боком тротуару.

· Не йдіть краєм тротуару.

· Ідучи тротуаром, уважно спостерігайте за виїздом транспорту з двору або з території підприємства.

III група. Підготовка до переходу дороги.

· Зупиніться, огляньте проїжджу частину дороги.

· Учіться розпізнавати транспортні засоби, що наближаються.

· Не стійте на краю тротуару.

· Зверніть увагу на транспортний засіб, що готується до повороту, спостерігайте за сигналами покажчиків повороту в автомобіля та в рухах мотоцикліста й велосипедиста.

· Виконуйте такі рухи: поворот голови для огляду вулиці, зупинка — для огляду дороги, зупинка — для пропуску автомобілів.

IV група. Перехід проїжджої частини.

· Переходьте дорогу лише по пішохідних переходах або на перехрестях — по лінії тротуару.

· Йдіть тільки на зелений сигнал світлофора.

· Виходячи на проїжджу частину, припиніть розмови.

· Не поспішайте і не біжіть, переходьте дорогу завжди розміреним кроком.

· Не переходьте дорогу навскіс.

· Не виходьте на проїжджу частину з-за транспортного засобу, не оглянувши попередньо вулицю.

· Не поспішайте перейти дорогу, якщо на іншій стороні ви побачили друзів, родичів, знайомих, потрібний автобус або тролейбус. Не поспішайте і не біжіть до них.

5. Вікторина

1. З якої сторони слід обходити машину, пішохода? (Ліворуч.)

2. Як потрібно переходити дорогу? (Звичайним кроком, не відволікаючись.)

3. Яке значення мають зелений і жовтий сигнали світлофора? (Зелений дозволяє перехід, а жовтий — необхідно почекати.)

4. Де повинні ходити пішоходи, якщо немає тротуарів? (По лівому краю проїжджої частини вулиці.)

5. Що означає червоний колір світлофора? (Червоний колір — це сигнал небезпеки і слід зупинитися, почекати. Він забороняє переходити дорогу.)

6. Як потрібно обходити трамвай? (Спереду.)

7. Як необхідно обходити автомобіль, автобус і тролейбус? (Ззаду.)

8. З якого боку дороги рухаються транспортні засоби? (У нашій країні — правосторонній рух.)

9. Як повинні рухатися пішоходи по тротуару? (Тримаючись праворуч на тротуарі.)

10. Де можна переходити дорогу? (По пішохідному переходу. За відсутності — де добре проглядається проїжджа частина дороги.)

6. «Мозковий штурм»

— Чому потрібно знати Правила дорожнього руху та виконувати їх? (Учні висловлюють свої міркування.)

Змагання-гра «Перехрестя»

— У центрі нашого класу — «перехрестя». За сигналом: «Рух!» — гра розпочинається. Діти грають по черзі групами. «Водії» заводять свої «машини», «пішоходи» йдуть до перехрестя. «Світлофор» показує свої сигнали.

Наприклад: «Світлофор» показує зелений сигнал — «водії» стоять, «пішоходи» переходять перехрестя. Потім — жовтий сигнал — усі стоять, «водії» заводять свої «двигуни». Червоний сигнал — «пішоходи» стоять, «водії» поїхали. Хто помиляється, залишає гру. А переможці одержують фішки. (Гру проводять двічі-тричі.)

Перемагає група, яка отримала найбільше фішок.

7. Малюнковий скрайбінг «Уявна подорож»

Учитель читає оповідання, а учні по черзі за допомогою умовних знаків, малюнків передають його зміст.

Одного чудового осіннього ранку учні нашого класу пішли в похід. Свій шлях почали зі школи. Спочатку ми пройшли біля дитячого садка. Далі по доріжці пройшлися парком і дісталися озера. Біля озера ми перепочили і вирушили далі. На шляху нам зустрічалися багато будинків, клумб. Перехрестя ми переходили, дотримуючи Правил дорожнього руху.

Нарешті ми дійшли до ігрового майданчика. Під час ігор повторили правила поведінки у громадських місцях. Далі — перейшли через міст і потрапили до скверу. Час було повертатися. Ми обрали найкоротший безпечний шлях і повернулися до школи.

Нам дуже сподобалася прогулянка містом (селом).

8. Ситуативні задачі

Задача 1

Тетянка вийшла зі школи і побачила трамвай, що наближався до зупинки. Вона вмить схопилася і побігла назустріч трамваю, адже знала: має обмаль часу і може запізнитися на заняття у музичній школі.

— Про що забула Тетянка?

Задача 2

Після відвідування басейну Павлик та Сергійко швидко застрибнули у тролейбус. Розштовхуючи всіх, вони кинулися до вільних місць. Коли тролейбус поїхав, почали голосно обмірковувати план змагань, потім засперечалися, адже не змогли поступитися одне одному.

— Проаналізуйте дії хлопців.

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА. РЕФЛЕКСІЯ

Вправа «Аукціон»

Учні називають правила безпечної дороги до школи. Доповнюють одне одного. Той, хто назве правило останнім, а решта не зможуть доповнити, виграє.

Метод «Мікрофон»

— Чи справдилися ваші очікування?

— Що найбільше сподобалося на уроці?