Розробки уроків - Я досліджую світ 2 клас - Частина 1 - Порощук В. П. 2019

Виготовлення ракети в техніці оригамі
Природа восени

Мета:

· формування предметних компетентностей: ознайомити учнів зі складовими частинами ракети та їхніми назвами; закріпити вміння складати папір за схемами; учити використовувати у своїй роботі різні матеріали та інструменти; виготовляти моделі за графічним зображенням; розвивати навички конструювання, творчу уяву, дрібну моторику рук, охайність у роботі; виховувати естетичні смаки;

· формування ключових компетентностей: спілкування державною (і рідною у разі відмінності) мовами; уміння навчатися впродовж життя; компетентності в природничих науках і технологіях.

Обладнання: кольоровий папір, прості олівці, ножиці, клей, кольорові олівці, матеріали для оздоблення, комп'ютер, відеоролик, обручі, LEGO DUPLO, танграм.

Тип уроку: урок застосування знань, умінь і навичок.

Освітні галузі: соціальна і здоров'язбережувальна, технологічна, мовно-літературна.

Хід уроку

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

1. Організаційний момент

Доброго ранку, щедрого дня,

Сонечко радо всіх вас віта!

2. Актуалізація опорних знань

— Що ви знаєте про мистецтво оригамі?

— Чи виготовляли ви вироби у техніці оригамі?

— Які матеріали для цього потрібні? (Папір.)

3. Повідомлення теми та мети уроку

— Прочитайте акровірш. Про що у ньому йдеться?

Розтина блакить, гостроголова,

Аж до зір готова дотягти;

Космонавтики вона основа;

«Екіпаж споряджено — лети!».

Тут, у вірші, й відповідь готова,

А тобі — лишається знайти.

— Як ви вважаєте, який виріб будемо виготовляти?

— Сьогодні ми виготовимо ракету, застосовуючи техніку оригамі.

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Усвідомлення учнями змісту роботи та послідовності дій

Розповідь учителя

Діти, певно, кожен з вас і, гадаю, вже не раз

Паперовий аркуш брав, з нього граючись складав

Чи то човника, чи пташку, чи кишеньку, чи баклажку,

Чи то жабку, чи жучка, чи то просто літачка.

Тож вернімось разом з вами до складання знову,

Про мистецтво оригамі поведемо мову.

Н. Котелянець

— Слово «оригамі» японською мовою утворюють два ієрогліфи. Один з них «орі» — означає «складати», а другий «камі» — означає «папір». Отже, поговоримо про мистецтво складання паперу.

Старовинне мистецтво складання фігурок з листка паперу — оригамі — мистецтво цілого. Саме це відрізняє оригамі від аплікації, пап'є-маше і вирізання силуетів, а також від багатьох інших прикладних мистецтв та народних промислів, побудованих на приєднанні та відділенні матеріалу.

Згідно з японською традицією, для класичних фігурок оригамі використовують аркуш паперу квадратної форми, хоч деякі прості моделі виготовляють з прямокутного аркуша паперу. Оптимальна довжина сторони квадрата — 20-25 см.

Для більшої виразності та індивідуальності моделей деякі деталі на них можна домалювати, наприклад: очі і зуби, мордочки тваринам, ілюмінатори — ракеті тощо.

Словникова робота

— Чи знаєте ви, з яких частин складається ракета?

Корпус — основа чого-небудь.

Ілюмінатор — вікно, яке герметично зачиняється.

Сопло — насадка на кінці трубки для регулювання струменю рідини та газу.

Робота за підручником (с. 51)

— Ознайомтеся з умовними позначеннями, наведеними в таблиці.

Учні зачитують назву лінії та її значення. Учитель (або учень) біля дошки демонструє виконання зазначених дій.

Рухлива гра «Космонавти»

Діти беруться за руки і водять хоровод, промовляючи слова вірша:

Чекають нас швидкі ракети,

Чекають нас далекі планети.

На яку захочемо,

На таку полетимо!

Тільки один секрет знаєм:

Запізнився — місця немає!

Потім розбігаються і намагаються зайняти «космічні кораблі» (обручі). Ті, кому місця забракло, залишають гру. Їх записують у загін космічних дублерів. Потім прибирають ще один-три «космічних кораблі» і проводять гру знову. Перемагає «космонавт», який протримається у грі найдовше.

2. Організація самостійної практичної діяльності учнів

Підготовка робочих місць

— Нумо прочитаємо (підручник, с. 50), які матеріали нам знадобляться сьогодні на уроці.

Учні готують матеріали до уроку.

Послідовність виконання роботи

— Застосовуючи техніку оригамі, виготовте ракету за схемою чи власним задумом.

1. Візьміть аркуш кольорового паперу, складіть навпіл. Кожну утворену частину складіть ще раз навпіл.

2. Візьміть правий верхній кут паперу, перегніть на себе до середньої лінії.

3. Аналогічно перегніть лівий верхній кут паперу.

4. Праву частину виробу перегніть на себе навпіл між середньою та правою лініями.

5. Утворену частину зігніть від себе, орієнтуючись на середню лінію.

6. Виконайте аналогічні дії із лівою частиною виробу.

7. Поверніть ракету корпусом до себе. Щоб утворити сопла ракети, зробіть надрізи (2 см) уздовж корпусу, відігніть куточки від себе з обох сторін.

8. Естетично оформіть свою роботу.

Перегляд відеоролика (https://www.youtube.com/watch?v=EUbh2Tsq8R8)

— Для кращого запам'ятовування послідовності виготовлення виробу перегляньте відеоролик «Ракета — оригамі з паперу».

Самостійна робота учнів

— Застосовуючи техніку оригамі, виготовте ракету за схемою (підручник, с. 51) чи власним задумом.

Учитель підтримує творчу ініціативу учнів.

Оздоблення виробу

— Виконайте оздоблення іграшки. Приклейте або намалюйте ілюмінатори. Виріжте та наклейте «вогонь» із сопла ракети.

Пальчикова гімнастика «Машина»

— Ми маємо завести мотор у машини і мерщій вирушати в путь!

Мчить машина за машинами,

Шелестить машина шинами.

(Пальці рук, крім великих, зчіплено в «замок». Це «мотор». Необхідно обертати великими пальцями. Спочатку «мотор» працює швидко, потім поступово обертання сповільнюється.)

3. Перенесення знань і способів дій у нові ситуації

Вправа «Шифрувальники»

— Обчисліть вирази (підручник, с. 50). Розшифруйте закодоване слово. (Леґо.)

Робота з LEGO DUPLO

— Перегляньте ролик «Моя перша ракета DUPLO LEGO» (https://www.youtube.com/watch?v=phQAsLOUU8c).

— Об'єднайтеся в групи, створіть ракети з деталей конструктора.

Групи презентують свої моделі ракет.

Пантоміма

— Покажіть пантомімою: Сонце, скафандр, телескоп, Землю, Місяць, ракету.

Гра «Танграм»

— Утворіть із геометричних фігур різні ракети.

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА. РЕФЛЕКСІЯ

Технологія «Читаємо та запитуємо». «Ромашка Блума»

(Учні відповідають на шість типів запитань — прості, уточнювальні, інтерпретаційні, творчі, оцінювальні, практичні.)

Наприклад:

1-ша пелюстка. Що означає слово «оригамі»?

2-га пелюстка. Якщо я правильно зрозуміла, для виготовлення виробів використовують різні матеріали?

3-тя пелюстка. Чому цікаво працювати у техніці оригамі?

4-та пелюстка. З чого ще можна виготовити ракету?

5-та пелюстка. Добре чи погано, що в техніці оригамі працюють без клею?

6-та пелюстка. У які ігри можна грати із виготовленою вами ракетою?

Вправа «Не хочу хвалитися, але я...»

Кожен учень доповнює фразу «Не хочу хвалитися, але я...» словами, що стосуються теми уроку. (Наприклад: дізнався (дізналася), як працюють у техніці оригамі, умію працювати за схемою, складати об'єкти з LEGO тощо.)