Розробки уроків - Я досліджую світ 2 клас - Частина 1 - Порощук В. П. 2019

План приміщення
Природа восени

Мета:

· формування предметних компетентностей: ознайомити учнів із поняттями «схема», «план»; розкрити практичне значення плану приміщення; розвивати просторову уяву, окомір, уміння порівнювати і робити висновки; виховувати пізнавальний інтерес;

· формування ключових компетентностей: спілкування державною (і рідною у разі відмінності) мовами; уміння навчатися впродовж життя; соціальні та громадянські компетентності.

Обладнання: гумки та сірникові коробки, аркуші паперу, прості олівці, малюнки, кольорові олівці, картки, трафарети.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Освітні галузі: соціальна і здоров'язбережувальна, мовно-літературна, математична.

Хід уроку

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

1. Організаційний момент

Запитань навкруг багато.

Як на них відповідати?

За парти швидко ви сідайте

І урок розпочинайте.

2. Актуалізація опорних знань

Бесіда

— Чи знаєте ви, що означає слово «план»?

— На яких уроках ви чули це слово?

— Що означає це слово на уроках української мови, математики, читання, образотворчого мистецтва, курсу «Я досліджую світ»?

— Чому легше складати оповідання чи писати переказ, коли є план?

— Як план допомагає створити малюнок, виготовити певну поробку?

3. Повідомлення теми та мети уроку

— Існують різні способи зображення предметів: малюнок, фотознімок. Проте вони мають цілий ряд недоліків. На малюнку і фотознімку об'єкти переднього плану закривають наступні.

Найбільш зрозумілим способом стало б невелике креслення, схема або план.

Отже, пропоную сьогодні навчитися читати план приміщення та користуватися ним.

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Вивчення нового матеріалу

Робота за підручником (с. 48-49)

1) Вправа «Знайди пару».

— Відшукайте відповідні пари «схема-зображення».

— Що вам допомогло виконати завдання?

(Учні коментують свій вибір.)

2) Математична розминка.

— Складіть задачу про транспорт, користуючись математичною схемою (с. 48).

· На стоянці було 5 автомобілів. Коли на стоянку заїхало ще кілька автомобілів, то їх стало 9. Скільки автомобілів заїхало?

· На стоянці було 9 автомобілів. Коли кілька автомобілів виїхало, на стоянці залишилося 5 автомобілів. Скільки автомобілів виїхало?

· Відстань між селами 9 км. До зупинки автобус проїхав 5 км. Скільки кілометрів залишилося проїхати?

3) Словникова робота.

Учні знаходять рубрику «Словничок», зачитують пояснення слів «схема», «план».

Практична робота

— У вас на партах є гумки та сірникові коробки, обведіть їх на аркуші паперу.

— Що у вас утворилося?

— Ви отримали два прямокутники, що є планом гумки і сірникової коробки.

Так само можна накреслити план будь-якого предмета.

«Мозковий штурм»

— Як накреслити план великих предметів? (Діти висловлюють свої ідеї.)

Висновок. Щоб накреслити план великого предмета, потрібно зменшити довжину його ліній у кілька разів.

Прийом «Дерево рішень»

— Як ми зображуємо предмети на плані? (Діти висловлюють свої міркування.)

Висновок. Для зображення предметів на плані ми використовуємо умовні позначення.

Розвивальна гра «Будиночок»

Обладнання: аркуш паперу, кольорові олівці.

Учитель роздає дітям ескізи будиночків, пропонує доповнити їх необхідними деталями і закінчити малюнок. Кожна дитина домалює вікна, двері, трубу, дим, сонце, хмари тощо. (Доцільно обмежувати час для виконання роботи.)

2. Первинне застосування нових знань

Ознайомлення з планом класу

— Розгляньте план класу. Розкажіть за планом (підручник, с. 48), де ви сидите. (Охочі озвучують свою розповідь.)

Комунікативна вправа «Розкажи мені». Робота в парах

— Пригадайте призначення шкільних приміщень. Які з них є доступними для учнів, учителів, кухарів?

Вправа «Порівняй!»

Мета: повторити поняття «збоку», «зверху».

— Перед вами — ваза. Чи однаковими будуть малюнок і план вази?

— Пропоную перевірити ваші здогадки. Намалюйте вазу.

— Пригадаймо, що таке малюнок. (Малюнок — це зображення предмета таким, яким ми його бачимо просто перед собою.)

— Як виконати план вази? (Потрібно подивитися на неї згори.)

Висновок. Малюнок вази відрізняється від плану тим, що на малюнку зазначено вигляд вази збоку, а на плані — вигляд зверху.

Вправа «Розпізнай інформацію». Робота в парах

— Що тут зображено (підручник, с. 49)? За допомогою чого можна зрозуміти цю інформацію?

— Чи є подібні зображення в підручнику?

— Яке, на вашу думку, їхнє призначення? Поділіться інформацією в парі.

— Чи всі зображення може прочитати людина?

— Що допомагає розшифрувати кодовану інформацію?

Гра «Добери за формою»

Обладнання: картки, трафарети.

На 15 картках зображено знайомі предмети (піраміда, огірок, портфель тощо) і 4 трафарети геометричних фігур (прямокутник, трикутник, коло, овал). Дітям пропонують до кожного трафарету дібрати схожий за формою предмет. (Можна працювати командами на швидкість).

Офтальмотренаж «Далеко-близько»

Діти дивляться у вікно. Учитель називає спочатку предмет, розташований далеко, а через 2-3 секунди — предмет, розташований близько. Діти повинні швидко знайти очима предмети, що називає учитель (6-8 разів).

3. Творче перенесення знань і навичок у нові ситуації

Гра «Так чи ні?»

· Плани предметів завжди креслять, не змінюючи реальних розмірів. (Ні.)

· На плані об'єкти позначено особливими умовними знаками. (Так.)

· За планом предмета можна визначити розмір його частин. (Ні.)

· Щоб побудувати план предмета, потрібно виміряти його довжину і ширину. (Так.)

· Існують плани маленьких предметів. (Так.)

Гра «Закінчи думку»

· Щоб накреслити у зошиті план невеликого предмета, його розміри необхідно...

· Аби накреслити у зошиті план великого предмета, його розміри слід...

Вправа «З'єднай слово з малюнком»

Гра «Геометричні картки»

Обладнання: аркуші паперу, олівці.

Дітям пропонують різнокольорові олівці та аркуші з однаковими зображеннями (наприклад, хатинка чи колодязь), утвореними з геометричних фігур. Учні мають доповнити це зображення на свій розсуд іншими зображеннями, також утвореними з геометричних фігур.

Проявивши свої творчі здібності, діти можуть створити різнобарвні колажі, картини з певними сюжетами тощо.

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА. РЕФЛЕКСІЯ

Сенкан

План.

Великий, загальний.

Будується, допомагає, застосовується.

Діти ознайомилися з планом приміщення.

Креслення.

Технологія «Незакінчене речення»

· На уроці я удосконалив(ла) свої вміння...

· На уроці найважливішим відкриттям було...

· Найцікавішим завданням на сьогоднішньому уроці було...