Розробки уроків - Я досліджую світ 2 клас - Частина 1 - Порощук В. П. 2019

Як розпізнати інформацію
Природа восени

Мета:

· формування предметних компетентностей: ознайомити учнів з правилами перевірки достовірної інформації; учити розрізняти приватну та публічну інформацію; розширити коло знань про джерела інформації; розвивати критичне мислення; виховувати здатність орієнтуватися в інформаційному просторі, толерантне ставлення до думок інших;

· формування ключових компетентностей: спілкування державною (і рідною у разі відмінності) мовами; уміння навчатися впродовж життя; інформаційно-цифрова компетентність, соціальні та громадянські компетентності.

Обладнання: предметні малюнки, фішки з умовним позначенням звуків, кубики зі складами, комп'ютер, відео-ролик, мікрофон.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Освітні галузі: інформатична, мовно-літературна, математична.

Хід уроку

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

1. Організаційний момент

Запитань навкруг багато.

Як на них відповідати?

За парти швидко ви сідайте

І урок розпочинайте!

2. Актуалізація опорних знань

— Пригадайте, якою буває інформація. (Повною, неповною, правильною, неправильною, доступною, цікавою, важливою тощо.)

— Як люди передають інформацію?

— Чи завжди легко розпізнавати інформацію?

3. Повідомлення теми та мети уроку

— Як ви вважаєте, якою буде тема нашого уроку? Чому?

— Пропоную вам дізнатися, як можна розпізнати інформацію.

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Вивчення нового матеріалу

Робота за підручником (с. 45-46)

1) Вправа «Розшифруй символи».

Учні зачитують повідомлення у підручнику про символи.

— Розгляньте малюнки (с. 45). «Розшифруйте» стародавні зображення зліва.

— Утворіть пари «символ — об'єкт».

2) Вправа «Схоже — відмінне».

— Розгляньте зображені літери (с. 46). Що в них схожого, а що — відмінного?

3) Вправа «Міркуємо!».

— Якому запису відповідає фраза: «До десяти додати дев'ять»?

— Що об'єднує ці записи?

— Чим вони відрізняються? Обчисліть. Висновок. Інформація має бути зрозумілою відправникові та одержувачеві.

Мовна вправа «Лото в парах»

Обладнання: предметні малюнки, фішки з умовним позначенням звуків (для кожного учня). — Зараз кожний із вас стане шифрувальником і спробує зашифрувати слова за допомогою фішок.

На партах дітей розміщено предметні малюнки та фішки. Один учень кладе малюнок на парту, інший називає його, викладаючи з фішок звукову модель. Потім учні міняються ролями. Під час гри вчитель ходить між рядами та контролює правильність виконання завдання.

Розвивальна гра «Кубик — склад»

Обладнання: кубики зі складами.

Учні утворюють коло, вчитель — у центрі. У руках учителя — кубики зі складами. Діти йдуть по колу, промовляючи:

— Я — школярка, ти — школярик, разом ми вчимо букварик. Учитель кине кубик нам, щоб читали по складах.

Учитель кидає комусь із дітей кубик, на якому написано склади. Дитина повинна швидко їх прочитати.

2. Первинне застосування нових знань

Вправа «Перевіряємо себе»

— Розгляньте малюнки (підручник, с. 46).

— Об'єднайте інформацію у відповідні групи.

(Номер телефону, місце навчання, банківська карта, улюблена справа, хобі, світлина.)

Словникова робота

— Перевірте правильність виконання завдання за визначеннями у словничку.

Діти зачитують пояснення понять «приватна інформація», «публічна інформація» (підручник, с. 47).

Вправа «Доповни таблицю»

Учитель розділяє дошку на дві частини (І ч.— приватна інформація, ІІ ч.— публічна інформація).

Учні по черзі наводять приклади інформації, зазначаючи, у яку графу її записувати.

Наприклад:

Приватна інформація

Публічна інформація

(може точно вказувати на людину)

(може бути притаманна багатьом людям)

паспорт

вік

адреса

школа, у якій навчається

номер телефону

улюблена їжа

місце роботи батьків

хобі (захоплення)

електронна скринька

ім'я

Технологія «Акваріум»

Учитель пропонує одній із груп сісти в центрі класу. Подає команду розпочати обговорення проблеми «Правила безпеки під час використання інформації».

Наприкінці обговорення учні мають дійти спільного рішення за 3-5 хв.

Учитель ставить класу запитання:

· Яких правил слід дотримувати під час використання інформації?

Наприклад:

· Ніколи не розповідай незнайомим людям, де ти живеш, де навчаєшся, не повідомляй свій номер телефону. Про це можуть знати тільки твої друзі та родина.

· Не зустрічайся без батьків зі знайомими по спілкуванню в Інтернеті. Люди можуть бути різними в електронному спілкуванні та під час реальної зустрічі.

· Не надсилай незнайомим людям свої фотографії, знімки своєї сім'ї та друзів. Вони можуть використати їх так, що це зашкодить або тобі, або твоїм близьким.

· У жодному разі не спілкуйся з незнайомцями. Пам'ятай: багато людей в Інтернеті розповідають про себе неправду.

· У жодному разі не можна повідомляти особисті дані в Інтернет: дату дня народження, скільки тобі років, адресу електронної скриньки, телефон, номер банківської карти батьків.

· Ніколи самостійно нічого не купуй в Інтернеті. Ти можеш дуже легко натрапити на шахраїв та втратити кошти.

· Якщо тобі надходять листи з неприємним змістом, або хтось поводиться неналежним чином, повідом про це дорослих.

· Розповідай дорослим усе, що ти побачив чи дізнався нового. Повідомляй батьків або вчителів про отримання інформації, яка налякала або збентежила тебе.

Висновок. Надавайте в Інтернеті мінімум інформації про себе, бо ви ніколи не знаєте справжніх намірів інших людей.

Релаксаційна вправа «Рот на замочку»

— Сховайте губи так, щоб їх зовсім не було видно. Закрийте рот на «замочок», міцно-міцно стиснувши губи. Потім розслабте їх.

У мене є свій секрет, не скажу його вам, ні! (Стискають губи.)

Ох, як складно втриматися, нічого не розповівши. (4-5 с)

Губи все ж я розслабляю, а секрет собі залишаю.

3. Творче перенесення знань і навичок у нові ситуації

Вправа «Інтерв'ю»

Ведучий по черзі підходить до учнів, ставить їм запитання. Якщо інформація публічна, учень дає відповідь; якщо приватна — ні.

Наприклад:

— Коли відбудеться родинне свято?

— Де працює твій тато?

— Коли повертається з роботи твоя мама?

— Коли відбудуться класні батьківські збори?

— Який гурток ти відвідуєш?

— Я тобі зателефоную. Який номер телефону в тебе?

Робота з прислів'ями

— Народна мудрість про використання інформації говорить:

· Лагідні слова роблять приятелів, а гострі слова — завзятих ворогів.

· Не говори, що знаєш, але знай, що говориш.

· Хто мовчить, той двох навчить.

· Де мало слів, там більше правди.

· Хто багато обіцяє, той рідко слова дотримує.

· Людина має два вуха, щоб багато слухати, а один язик, аби менше говорити.

Робота в групах

— У групі спробуйте передбачити негативні наслідки порушення правил поширення приватної та публічної інформації.

Можна провести у вигляді змагання. Представники груп по черзі називають свої міркування. Перемагає та група, яка останньою назве свої аргументи.

«Козацька розминка»

Раз — два — голова,

Щоб трималася на в'язах

(Хитають головою.)

Ми тренуємо всі м'язи.


Три — чотири, руки в ділі —

(Згинають і розгинають руки.)

Раз кулак, два кулак —


Бий сильніше, козак.

(Згинають і розгинають кисті рук.)

Щоб триматись на коні,


Треба ноги нам міцні,

(Ходьба напівприсяд.)

Сильні ноги, дужі ноги —

(Ходьба на місці.)

Не злякаються дороги.


Підемо разом у присядку

(Присідають.)

Це найкраща в нас зарядка.

(Сідають за парти.)

Гра «Так чи ні?»

Учитель зачитує ситуації, а учні кажуть, безпечно це чи ні.

· Розповідай всім про себе.

· Не називай незнайомцям номер свого будинку.

· Спілкуйся з незнайомцями.

· Не називай час повернення після відвідування гуртка.

· Ділися своїм номером телефону на вулиці.

· Надсилай фотографії своєї родини незнайомцям в Інтернеті.

· Знайомся на вулиці.

· Не називай місце роботи батьків.

Творча вправа. Театралізація

— Розгляньте малюнки (підручник, с. 47). Що означають жести дітей?

— Які жести ви використовуєте у повсякденному житті?

— Театралізуйте мовою жестів вітання.

Рубрика «Чи знаєте ви?..»

Діти зачитують та обговорюють повідомлення (підручник, с. 50) про те, як отримують інформацію люди з порушенням зору.

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА. РЕФЛЕКСІЯ

1. Перегляд відеоролика (https://www.youtube.com/watch?v=nUJZZ8PsNDg)

— Визначте, що належить до приватної, а що — до публічної інформації.

(Діти переглядають відео, коментують свій вибір.)

2. Вправа «Запитання — відповідь»

— Яка різниця між приватною та публічною інформацією?

— Наведіть приклади приватної інформації.

— Наведіть приклади публічної інформації.

— Що цікавого ви дізналися на уроці?

— Що найбільше сподобалося?

— Що запам'яталося?

— Про що хотіли б дізнатися більше?

3. Рубрика «Запам'ятайте!»

Учні зачитують настанови щодо правил безпеки поширення інформації (підручник, с. 47).