Розробки уроків - Я досліджую світ 2 клас - Частина 1 - Порощук В. П. 2019
Виготовлення осіннього календаря
Природа восени
Мета:
· формування предметних компетентностей: закріпити знання учнями осінніх місяців, уміння орієнтуватися в часі; формувати вміння виготовляти календар власноруч; удосконалювати навички роботи з папером та картоном; розвивати просторову уяву, фантазію; виховувати спостережливість, допитливість;
· формування ключових компетентностей: спілкування державною (і рідною у разі відмінності) мовами; уміння навчатися впродовж життя; компетентності в природничих науках і технологіях.
Обладнання: зразки календарів, картон білого кольору, кольорові олівці, ножиці, клей, матеріали для оздоблення, таблички з назвами місяців, пазли, ілюстрації, клубок.
Тип уроку: урок застосування знань, умінь і навичок.
Освітні галузі: природнича, технологічна, мовно-літературна.
Хід уроку
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організаційний момент
Дзвоник пролунав веселий,
Дружно всіх він кличе в клас.
І цікаве на уроці
Пропоную я для вас.
2. Актуалізація опорних знань
На кожній парті — зразки різних календарів.
— Що є на ваших партах? (Календарі.)
— Чи однакові вони?
— Якими календарі бувають? (Діти демонструють з коментуванням.)
— Коли ми ними користуємося?
3. Повідомлення теми та мети уроку
— Чи можна самостійно виготовити календар?
— Пропоную сьогодні виготовити осінній календар власноруч.
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Осмислення змісту й послідовності застосування способів виконання дій
Робота за підручником (с. 43)
— Розгляньте у підручнику послідовність виготовлення осіннього календаря.
— Чи здогадалися ви, чому саме осіннього? (На ньому записано осінні місяці.)
— Назвіть осінні місяці по порядку. (Вересень, жовтень листопад.)
Комунікативна гра «12 місяців»
Гравці, що є «місяцями», розповідають про себе. Решта відгадують цей місяць.
Хвилинка ерудита
— Що ви знаєте про осінь?
— За народним переказом, Осінь — старша дочка Сонця. Вона останньою залишила батьківський дім і стала на Землі четвертою порою року. Посилаючи Осінь на Землю, Сонце сказало їй: «Збирай все моє багатство. Я віддаю тобі все своє золото. Будь щедрою — і люди полюблять тебе». Осінь, як ви бачите, виконує наказ Сонця, щороку даруючи нам щедрі дарунки, чаруючи нас своїм осіннім золотом.
Матінка-осінь полями іде,
Трійко хлоп'ят за собою веде:
Вересень, жовтень — старшенькі,
А листопад ще маленький.
Вересень каже: «На полі, в гаю,
Я подарунки усім роздаю:
Повні грибів мої жмені,
Яблука маю в кишені».
Жовтень говорить: «А я, погляди,
В жовту одежу вдягаю сади,
З мряки заслону розстелю,
Сонце вкладу у постелю».
А листопад: «А я з тихим плачем
Землю поллю безкінечним дощем,
Листя стрясу з деревини,
Вистелю гори й долини».
— Про які осінні місяці ви прослухали вірш?
— Який перший осінній місяць? другий? третій?
— Що ви про них дізналися?
Фізкультхвилинка
|
Хмарка сонечко закрила, |
(Затуляють очі руками.) |
|
Слізки срібнії зронила. |
(Барабанять пальцями по столу.) |
|
Ми ті слізки пошукаєм, |
(Присідання.) |
|
У травиці позбираєм. |
|
|
Пострибаєм, як зайчата, |
(Стрибають.) |
|
Політаєм, як пташата. |
(Махають руками.) |
|
Потанцюєм трішки, |
(Танцювальні рухи.) |
|
Щоб спочили ручки, ніжки. |
|
|
Всі веселі? От чудово! |
(Посміхаються.) |
|
А тепер — до праці знову! |
(Сідають за парти.) |
2. Самостійне виконання учнями завдань під контролем і за допомогою вчителя
Підготовка матеріалів до роботи
— Підготуйте матеріали, що знадобляться нам для роботи (підручник, с. 43).
Повторення правил техніки безпеки
· Правила безпечного користування ножицями.
· Правила безпечного користування клеєм.
Послідовність виконання роботи
1. Візьміть картон білого кольору (А4). Відступіть від краю 1 см і проведіть лінію.
2. Побудуйте рівносторонній трикутник. Для цього поділіть проведену лінію навпіл. Від знайденої точки відміряйте 21 см. Вершини трикутника з'єднайте.
3. Проведіть лінію посередині трикутника. Від її країв проведіть лінії до середини нижньої лінії. (Має утворитися 4 однакові трикутники.)
4. Вирізаючи великий трикутник, відступіть по 1 см із трьох сторін для склеювання (як зазначено на малюнку у підручнику, с. 43).
5. Зігніть картон по всіх проведених лініях.
6. Користуючись зразком, запишіть назви осінніх місяців, накресліть сітку для позначення днів тижня та чисел.
7. Позначте числа кожного місяця.
8. Розфарбуйте та прикрасьте календар на свій смак.
9. Склейте календар пірамідкою.
Пальчикова гімнастика «Кошик»
— Білочка просить нас приготувати для грибів незвичайний кошик. Його необхідно зобразити пальцями рук.
До лісу кошик я беру
І гриби туди кладу.
(Долоні повернені на себе, пальці сплетені, лікті розведені в сторону. Долоні ніби роз'їжджаються, і між пальцями утворюються зазори. Великі пальці зображують ручку кошика.)
3. Перенесення знань і способів дій у нові ситуації
Практична робота
— Позначте на календарі-пірамідці: дні осінніх канікул блакитним кольором; дні народження однокласників — зеленим кольором.
Висновок. Календар є потрібним і важливим помічником у житті людини. Він дає змогу планувати справи, нагадує про важливі дати, допомагає орієнтуватися в часі.
Робота в групах
Діти об'єднуються у 3 групи. Кожна отримує завдання.
I група. Гра «Пазли». Зберіть осінній пейзаж.
II група. Виберіть назви осінніх місяців із карток «12 місяців».
III група. Виберіть ілюстрації, де зображено осінь.
Презентація групових робіт.
Комунікативна гра «Скажи комплімент осені»
— Якими словами ви описали би осінь? Яка вона?
Вправа «З народної скарбнички»
— Поясніть зміст прислів'їв про осінні місяці.
· Як вересніє, то i дощик сіє.
· Вересень пахне яблуками, а жовтень — капустою.
· У жовтні з сонцем розпрощайся, ближче до печі підбирайся.
· Жовтень хоч і холодний, а листопад його перехолодить.
· Листопад не лютий, проте спитає, чи одягнутий та взутий.
· Білі мухи — не диво в листопаді.
Вправа «Міркуємо!»
— Розгляньте малюнки (підручник, с. 44).
— У яких пристроях можна знайти календар?
Рубрика «Чи знаєте ви?..»
Учні зачитують повідомлення про «правило кісточок» для запам'ятовування кількості днів у місяцях (підручник, с. 44).
Спочатку вчитель демонструє «правило», потім - кілька учнів.
Гра «Котись, клубочку»
Учитель роздає дітям таблички з назвами місяців (12). Вони стають у довільному порядку.
Педагог дає клубок ниток дитині з табличкою «січень». Відповідно, вона передає клубок дитині з табличкою «лютий» і т. ін.
На завершення гри — діти передають клубок у зворотному напрямку.
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА. РЕФЛЕКСІЯ
Метод «Шість капелюхів, що мислять»
Білий капелюх. Який виріб ви сьогодні виготовили?
Червоний капелюх. Чи сподобалася вам робота над виробом?
Чорний капелюх. Чи виникали у вас труднощі під час виготовлення виробу?
Жовтий капелюх. Чи добре, що календар можна виготовляти власноруч?
Зелений капелюх. Як ще можна оздобити ваші календарі?
Синій капелюх. Чому слід дотримувати правил техніки безпеки під час роботи з ножицями?
Сенкан
Календар.
Настільний, осінній.
Найчастіше календар має форму таблиці.
Щорічник.