Розробки уроків - Я досліджую світ 2 клас - Частина 1 - Порощук В. П. 2019

Навчальний та календарний рік
Природа восени

Мета:

· формування предметних компетентностей: розширити знання та уявлення дітей про навчальний та календарний рік; учити записувати розклад уроків у таблицю; розвивати світогляд учнів, мислення; виховувати спостережливість, допитливість;

· формування ключових компетентностей: спілкування державною (і рідною у разі відмінності) мовами; уміння навчатися впродовж життя; компетентності в природничих науках і технологіях, соціальні та громадянські компетентності.

Обладнання: зразки календарів, плакати «Розклад уроків», м'яч, розрізна азбука, цеглинки LEGO.

Тип уроку: урок формування вмінь і навичок.

Освітні галузі: природнича, соціальна і здоров'язбережувальна, мовно-літературна.

Хід уроку

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

1. Організаційний момент

Добрий день!

На вас чекає гарний день.

Бачу: всі веселі і здорові,

До уроку всі готові!

2. Актуалізація опорних знань

— Ви — другокласники. Чи цілий рік ви навчалися у першому класі? (Ні, були довгі літні канікули.)

— Чи збігається навчальний рік із календарним?

3. Повідомлення теми та мети уроку

— Як ви вважаєте, якою буде тема нашого уроку? Чому?

— Отже, ми порівняємо навчальний і календарний рік, дізнаємося їхню тривалість.

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Вивчення нового матеріалу

Робота за підручником (с. 42)

1) Вправа «Уміння аналізувати». Робота в парах.

— Порівняйте навчальний рік з календарним. Яка між ними відмінність? Чим вони схожі?

— Назвіть місяці навчального року. Скільки місяців він триває? Висновок. Навчальний рік триває 9 місяців, а календарний — 12 місяців.

2) Вправа на увагу.

— Прочитайте назви місяців навчального року. Скількома кольорами записані їхні назви? Чому?

— Прочитайте назви місяців календарного року. Скількома кольорами записані їхні назви? Чому?

Висновок. Навчальний рік має два семестри, тому місяці записано двома кольорами. Календарний рік містить чотири пори року, тому назви місяців записано чотирма кольорами.

3) Практична робота «Вивчаємо календар».

— Розгляньте календар. Найчастіше він має форму таблиці.

— Що розміщується в рядку? (Назви днів тижня та дати.)

— Що розміщується у стовпчику? (Числа певного дня протягом місяця.)

— У вас на партах є календар поточного місяця. Знайдіть сьогоднішнє число. Назвіть день. Назвіть числа тижня, який триває.

Розвивальна гра «Живий календар»

Цю гру з-поміж інших вирізняє спрямованість на розвиток асоціативного мислення, уміння робити висновки, тренування спостережливості й уважності.

Участь у грі беруть дві команди з рівною кількістю гравців. Ведучий називає місяць і надає кожному учасникові команди відомості про якусь подію. Кожна команда укладає свій календар, пояснюючи зв'язки між подіями. Для «живого календаря» можна використовувати різну тематику (наприклад: «Святкова дата», «День народження відомої особистості», «Професійне свято», «Відомі винаходи та відкриття» тощо).

Гра «Дні тижня»

Діти утворюють коло. Ведучий кидає м'яч комусь із дітей і каже: «Який день тижня сьогодні?». Дитина, яка зловила м'яч, відповідає: «П'ятниця», кидає м'яч іншій дитині та ставить запитання: «Який день тижня був учора?». Так роль ведучого переходить від однієї дитини до іншої.

2. Самостійне застосування учнями знань у стандартних ситуаціях

Робота за підручником (с. 43)

Ознайомлення з розкладом

— Розгляньте малюнок. Із чого складається таблиця?

— Що розміщено у стовпчиках? А в рядках?

— Що має розміщуватися в порожніх клітинках таблиці?

— Пригадаймо наш розклад. Які уроки запишемо в понеділок (вівторок, середу...)?

Вправа «Склади розклад». Робота в групах

Учні об'єднуються у кілька груп. Учитель роздає дітям таблички.

— Об'єднайтеся в групи. Складіть такий розклад уроків, який би ви хотіли мати. (Учитель каже дітям, що можна записувати і такі уроки, яких немає у їхньому розкладі.)

Після закінчення роботи учні презентують складені розклади.

Гра «Яке слово підходить?»

Учитель задає дітям різні запитання, наприклад: «Місяць зими (називає деякі місяці, серед яких повинен бути зимовий місяць) жовтень, листопад, вересень, лютий». Діти відповідають: «Лютий». Місяць літа... (квітень, травень, червень, березень). Місяць весни... (січень, березень, грудень, лютий). Пора року (березень, квітень, вечір, зима). Частини доби... (літо, травень, ніч, квітень)».

Робота з календарем

1) Календарний рік.

— Рік має 12 місяців. Для того щоб люди змогли визначати місяць, число, день тижня, було придумано таблицю — календар. У ньому вписано всі місяці. Це перший місяць року. (Учитель демонструє календар.) Як він називається? До якої пори року належить? Яке свято є у січні? Скільки у ньому днів? А ось найкоротший місяць у році. Це лютий, третій місяць зими. Нарешті знайдемо поточний місяць. Назвіть попередній, наступний місяці. Кожний місяць має 4 тижні, кожен тиждень має 7 днів. Який зараз день тижня? Погляньте уважно на календар. Ось сьогоднішній день. Пригадайте всі дні тижня.

2) Навчальний рік.

— Знайдіть 1 вересня. Що відбувається цього дня? Які ще свята відзначають у вересні? (8 вересня — Міжнародний день грамотності; 14 вересня — День фізичної культури і спорту; 21 вересня — День миру; 30 вересня — Всеукраїнський день бібліотек.)

— Коли закінчується І семестр? ІІ семестр? навчальний рік?

Руханка «Дні тижня по порядку»

Діти утворюють коло. Учитель кидає м'яч комусь із дітей і пропонує сказати, який день йде до або після названого. Педагог чергує запитання на кшталт: «У який день у вас математика (музичне мистецтво, фізична культура, образотворче мистецтво)? Куди ми ходили в понеділок, середу?».

3. Творче перенесення знань і навичок у нові ситуації

Інсценізація за змістом вірша

Дійові особи: діти.

Обладнання: розрізна азбука.

Понеділок... Що за свято?! —

Тижня нового початок.

Гей, вівторок, другий брате

Чи у тижні вас багато?

Третя — середа кругленька —

Пропищала — багатенько!

А за нею йде четвер

Серед тижня він тепер.

П'ятниця, краса-дівчина

Каже — завтра відпочину.

Йду я, діти, на весілля

До суботи та неділі.

А. Гревцова

(Учитель роздає дітям розрізну азбуку. Діти складають з букв «живі» слова — назви днів тижня.)

Робота з LEGO. Робота в групах

· Створіть із цеглинок LEGO модель навчального року.

· Створіть із цеглинок LEGO модель календарного року.

Стратегія «Діаграма Венна»

— Що спільного і відмінного у календарному та навчальному роках?

Гра «Живий календар»

Один з гравців називає рослину або тварину, в ролі якої він хоче бути. Решта запитують його, що він робить кожної пори року.

Фантазування. Робота в групах

Діти об'єднуються у дві групи.

— Зобразіть у вигляді схеми, малюнка:

I група — навчальний рік;

II група — календарний рік.

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА. РЕФЛЕКСІЯ

Технологія «Мікрофон»

— Чи сподобалось вам наше заняття?

— Про що цікавого ви дізналися?

— Що сподобалося найбільше?

— З ким ви поділитеся враженнями про це?

— Чи справдилися ваші очікуванння?