Розробки уроків - Я досліджую світ 2 клас - Частина 1 - Порощук В. П. 2019

Явища природи
Природа восени

Мета:

· формування предметних компетентностей: ознайомити учнів з поняттями «явища природи», «сезонні явища»; учити встановлювати відповідність між фотоілюстраціями явищ природи і назвами пір року; відтворювати природознавчі знання про явища природи в образотворчій діяльності; розвивати спостережливість, допитливість, увагу, вміння працювати в групі; виховувати інтерес до явищ навколишнього світу;

· формування ключових компетентностей: спілкування державною (і рідною у разі відмінності) мовами; уміння навчатися впродовж життя; компетентності в природничих науках і технологіях.

Обладнання: комп'ютер, відеоролики, аудіозапис, картки, плакат.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Освітні галузі: природнича, мовно-літературна.

Хід уроку

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

1. Організаційний момент

Встаньте, діти, усміхніться,

Землі рідній поклоніться.

І до сонця потягніться,

До товариша всміхніться.

2. Повідомлення теми та мети уроку

— Діти, аби сформулювати тему нашого уроку, відгадайте загадки.

• Червоне коромисло

Через річку повисло. (Веселка.)

• Спершу блиск,

За блиском тріск,

За тріском плеск. (Блискавка, грім, дощ.)

• Щось на небі гуркотить,

Наче звір страшний летить.

Сильний дощ на землю ллється,

Звір у руки не дається.

Очі світяться яскраво —

Всі у дім тікайте жваво! (Грім та блискавка.)

— Отже, про що ми говоритимемо на уроці? (Про веселку, блискавку, дощ.)

— Як назвати це загальним поняттям? (Явища природи.)

— Отже, тема нашого уроку — «Явища природи».

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Вивчення нового матеріалу

Вступне слово вчителя

В усі часи усі народи

Вивчали явища природи.

Природа-матінка дивує:

То дощ паде, то вітер дує,

Мороз тріщить, туман лягає,

На небесах веселка сяє.

Отож і ми часу не гаймо:

Природні явища вивчаймо.

Робота за підручником (с. 35-36)

Мовчазне читання

— Подивіться довкола. Усе навкруги змінюється. Прочитайте про ці зміни у статті підручника.

— Що таке явища природи?

— Які явища природи ви запам'ятали?

— З чим вони пов'язані? (Із сезонними змінами.)

Робота над загадками

Діти переглядають відеоролик «Явища природи» і відгадують загадки.

(https://www.youtube.com/watch?v=nwen5d5Ndic)

Стратегія «Асоціативний кущ»

— Назвіть відомі вам явища природи. Запишіть їхні назви.

Фізкультхвилинка «Вітерець»

Навкруги вітер гуляє,

(Ходьба на місці.)

Моє деревце хитає.

(Руки піднімають угору, нахиляють праворуч — ліворуч.)

Угору потягнуся,

(Стають навшпиньки.)

А йому не піддаюся.

(Потягуються.)

Тихше, тихше, вітерець,

(Повільно опускають руки.)

Втомився накінець.

(Сідають за парти.)

2. Самостійне застосування учнями знань у стандартних ситуаціях

Перегляд відеоролика

— Перегляньте відеоролик «Явища природи» (https://www.youtube.com/watch?v=UHbcf3y1GM8). Додайте до «Асоціативного куща» явища природи, згадані у відео.

Робота за малюнком

— Розгляньте малюнок (підручник, с. 36), наведіть приклади явищ природи, властивих різним порам року.

Висновок. Явища природи характеризують зміни у природі, що відбуваються у певні пори року.

Самостійна робота

Підкресли явища, що відбуваються вдень.

Співають птахи;

· вилітають сови і кажани;

· затуляють пелюстки квіти, складається листя;

· літають яскраві метелики;

· літають нічні метелики;

· розпускаються квіти.

3. Творче перенесення знань і навичок у нові ситуації

Гра «Відгадай явище природи»

(Для кожної групи звучить музичний твір, що містить явище природи певної пори року.) Завдання для груп

1) Послухайте та відгадайте, яке природне явище відображає музичний твір.

(УНТ «Метелиця»; В. Косенко «Дощик», М. Пацхаладзе «Осінній дощик», «Гроза».)

2) Знайдіть у «Тематичному словнику школяра» пояснення цього явища та назви інших явищ, характерних для вашої пори року.

3) Малюнки: «Метелиця», «Дощик», «Осінній дощик», «Гроза».

4) Естетично-терапевтична вправа «Кольорознавство».

— Якими кольорами ви зобразили би метелицю, весняний дощик, осінній дощик і грозу?

Гра «Назви пору року»

Учням пропонують визначити й назвати пору року, якій відповідає назване учителем природне явище, особливість погоди.

Мовленнєвий матеріал до гри

Повінь — весна, спека — літо, мряка — осінь, льодохід — весна, заметіль — зима, потепління — весна, сльота — зима, листопад — осінь, посуха — літо, гроза — літо або пізня весна, снігопад — зима, бабине літо — осінь, поземка — зима, туман — осінь, іній — зима, приморозки — осінь, хуртовина — зима.

Вправа «Позитивне — негативне»

Обговоріть у групі позитивні та негативні наслідки деяких явищ природи. Результати обговорення запишіть до таблиці (на плакаті). Зробіть відповідні висновки.

Явище природи

Позитивні наслідки

Негативні наслідки

Дощ



Спека



Вітер



Фантазування «Коло думок»

— Продовжте речення: Якби я був явищем природи, то я був би ..., тому що ...

Гра «Режисер»

— Створіть кадри діафільму, змінюючи поданий шаблон відповідно до назв явищ природи (шаблон виконати простим олівцем для можливості змін; створені в групах кадри доцільно об'єднати в єдину стрічку):

Група «Зима». Іній, снігопад.

Група «Весна». Повінь, цвітіння дерев.

Група «Літо». Дощ, веселка.

Група «Осінь». Вітер, листопад.

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА. РЕФЛЕКСІЯ

Вправа «Продовж речення»

· Рипить сніг під ногами — на...

· Ластівки літають низько над землею — чекайте...

· Червоний захід сонця віщує...

Рефлексія

— Що нового дізналися на уроці? (Про явища природи.)

— Що таке явища природи? (Явища природи — це зміни, що відбуваються в природі.)

— З чим пов'язані явища природи? (Із сезонними змінами.)

— Наведіть приклади осінніх змін. (Дощ, дні коротші, птахи відлітають.)

— Які явища природи бувають узимку? навесні? влітку?