Розробки уроків - Я досліджую світ 2 клас - Частина 1 - Порощук В. П. 2019
Рік
Природа восени
Мета
· формування предметних компетентностей: ознайомити учнів з поняттями «рік», «орбіта»; розвивати спостережливість, кмітливість, науковий світогляд; виховувати інтерес до наукових знань;
· формування ключових компетентностей: спілкування державною (і рідною у разі відмінності) мовами; уміння навчатися впродовж життя; компетентності в природничих науках і технологіях.
Обладнання: фотоілюстрації, комп'ютер, інтерактивна гра, аркуш формату А1, папір, кольорові олівці, ілюстрації.
Тип уроку: урок формування вмінь і навичок.
Освітні галузі: мовно-літературна, природнича.
Хід уроку
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організаційний момент
2. Актуалізація опорних знань
Учні розглядають фотоілюстрації пір року та добирають до них узагальнювальне слово. (Рік.)
3. Повідомлення теми та мети уроку
— Як ви вважаєте, якою буде тема нашого уроку? Чому?
— Сьогодні ми продовжимо розмову про рух Землі навколо Сонця, ознайомимося із поняттями «рік», «орбіта».
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Вивчення нового матеріалу
Інформаційне повідомлення
— Спостерігаючи за Сонцем, ви помітили, що у різні пори року висота його над Землею не однакова. Коли Сонце стає високо на Землею, тоді тепло, а коли низько — холодно.
Земля обертається навколо своєї осі й одночасно рухається навколо Сонця. Вісь Землі нахилена до площини обертання. Цей нахил не змінюється. Ця обставина і зумовлює зміну пір року. Якби земна вісь не була нахиленою, тобто набувала вертикального положення до площини орбіти, змін пір року не спостерігалось би: завжди в одному місці було б літо, а в іншому — весна або зима.
Шлях, яким Земля рухається навколо Сонця, називають орбітою. (Учні розглядають малюнок у підручнику, с. 34.)
За рік на Землі змінюються 4 пори року. Повністю обертається навколо Сонця Земля за 365 діб. Цей час називають роком.
Словникова робота
Учні читають «дощиком» пояснення слова «рік» (підручник, с. 35).
Стратегія «Діаграма Венна»
— Що спільного і відмінного у русі Землі навколо своєї осі та навколо Сонця?

Фізкультхвилинка «Пори року»
|
Літом плавати люблю. |
(Руки перед грудьми, потім розводять у сторони.) |
|
Взимку сніжки я ліплю. |
(«Кидання» сніжок.) |
|
Навесні полю, саджаю. |
(Нахили тулуба.) |
|
Восени врожай збираю. |
(Піднімають руки вгору, стають навшпиньки.) |
2. Самостійне застосування учнями знань у стандартних ситуаціях
Робота за підручником (с. 35)
Метод «Спрямоване читання»
Читаючи самостійно текст, учні шукають відповіді на поставлені запитання.
— Як зміна дня і ночі, пір року впливає на життя людини та її здоров'я?
— Від чого залежать зміни у живій та неживій природі?
— Коли ми спостерігаємо зміни активності?
— Коли зростає активність?
Висновок. Зв'язок людини з навколишнім середовищем надзвичайно складний і різноманітний. Від якості цього середовища залежать умови праці та здоров'я людини. На здоров'ї людини також позначаються добові та сезонні ритми Землі.
Дослідження-спостереження
— Поспостерігайте за собою: коли ви більш активні — уранці чи ввечері?
Інтерактивна гра «Пори року»
Учні виконують завдання гри (https://www.slideshare.net/lenaaaa/ss-27660288).
Вправа для збереження зору
Осінь по узліссі фарби розлила,
По листі тихенько пензлем поводила.
Пожовкла ліщина, зашарілись клени,
В пурпурі осики, тільки дуб зелений.
— Не шкодуйте літа, — осінь утішає. —
Подивіться — осінь все в золото вдягає.
(Колові рухи очима: ліворуч — вгору — праворуч — униз — праворуч — угору — ліворуч — униз. Подивитися ліворуч — праворуч. Подивитися вгору — вниз. Заплющити очі, потім кліпнути 10 разів. (Повторити двічі.))
3. Творче перенесення знань і навичок у нові ситуації
Створення колажу «Рік». Робота в групах
Учні об'єднуються у 4 групи: «Зима», «Весна», «Літо», «Осінь».
Кожна група малює ілюстрацію відповідної пори року. Презентуючи свою роботу, учні готують загадку та вірш про зиму, весну, літо, осінь.
Група «Зима»
1) Ілюстрація.
2) Загадка.
• Снігом все позамітала,
Ріки в кригу закувала.
Холоднішої нема,
Аніж тітонька... (зима).
3) Вірш про зиму.
Хуртовина замітає,
Дід Мороз за ніс щипає,
І сьогодні вранці тато
Нам ялинку вніс у хату.
А з гори летять малята,
Хто на лижах, хто в санчатах,
Бо зима до нас прийшла,
Сніг і кригу принесла.
Група «Весна»
1) Ілюстрація.
2) Загадка.
• З кінцем зими прийде вона,
Улюблениця всіх — ... (весна).
3) Вірш про весну.
Де учора сніг білів,
Там струмочок задзвенів.
На галявинці у лісі
Білі проліски звелися.
Пташки весело співають
І дерева розквітають.
Прокидаючись від сну,
Зустрічає світ весну.
Група «Літо»
1) Ілюстрація.
2) Загадка.
• Полунички у сметанці,
Соловей щебече вранці,
Дощ, немов крізь ситечко,
Наступило... (літечко)!
3) Вірш про літо.
Сонце з неба усміхається,
Діти на галявці граються,
А у лісі, за рікою,
Пахне свіжою травою.
Пташки цілий день співають,
Абрикоси достигають.
Все ясним, яскравим стало:
Літо в гості завітало.
Група «Осінь»
1) Ілюстрація.
2) Загадка.
• Ліс у гості закликає,
Нас грибами пригощає,
Неба потускніла просинь,
У права вступає... (осінь).
3) Вірш про осінь.
Листя стало золотим,
На полях туман, як дим.
Сірий дощик накрапає,
Сумом землю огортає,
В вирій пташки відлітають,
І листочки опадають.
У туманах вся, у росах
Осінь йде золотокоса.
— Створіть колаж з намальованих ілюстрацій. Яку назву ми можемо дати нашій картині? (Рік.)
Задача-жарт
— Який рік триває один день? (Новий рік.)
Довідкове бюро
Календарний рік у григоріанському та юліанському календарях дорівнює 12 місяцям (365 діб у невисокосні роки та 366 діб у високосні роки). За григоріанським календарем, рік поділяється на 12 місяців, які мають тривалість 30 днів або 31 день, крім лютого, який триває 28 днів у невисокосні роки й 29 днів — у високосні роки.
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА. РЕФЛЕКСІЯ
Гра «П'ять речень»
Учні в п'яти реченнях формулюють засвоєні на уроці знання.