Розробки уроків - Я досліджую світ 2 клас - Частина 1 - Порощук В. П. 2019
Виготовлення дерева «Пори року»
Природа восени
Мета:
· формування предметних компетентностей: розширити уявлення дітей про сезонні зміни в природі; повторити та закріпити вивчене про пори року; розвивати вміння виготовляти вироби власноруч; дрібну моторику рук, зв'язне мовлення, фантазію; виховувати акуратність та наполегливість у роботі;
· формування ключових компетентностей: спілкування державною (і рідною у разі відмінності) мовами; уміння навчатися впродовж життя; компетентності в природничих науках і технологіях.
Обладнання: папір білого кольору, кольорові та прості олівці, картон, ножиці, клей, матеріали для оздоблення; комп'ютер, відеоролик, аудіозапис, таблички — назви пір року, картини, ілюстрації.
Тип уроку: урок застосування знань, умінь і навичок.
Освітні галузі: мовно-літературна, технологічна, природнича.
Хід уроку
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організаційний момент
Дзвоник пролунав веселий,
Дружно всіх він кличе в клас.
І цікаве на уроці
Пропоную я для вас.
2. Актуалізація опорних знань
Дидактична гра «По порядку»
— Які пори року ви знаєте?
— Розставте у певному чергуванні назви пір року.
(Діти виставляють картки із назв пір року: зима — весна — літо — осінь).
Першою іде зима,
Новий рік веде вона.
Другою іде весна
Квітами заквітчана.
Третім літо йде в наш край,
Дозріває урожай.
А четверта — осінь —
Коровай приносить.
3. Повідомлення теми та мети уроку
— Діти, за якими характерними ознаками ми можемо розпізнати пори року? (Восени жовтіють і опадають листочки; взимку падає сніг; навесні розквітають перші квіти; влітку дозрівають фрукти.)
— Пропоную вам доповнити наш куточок природи. Як ви вважаєте, як це можна зробити? (Оздобити його малюнками, поробками із природних матеріалів.)
— У вас чудові ідеї, а я пропоную створити дерево «Пори року»!
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Осмислення змісту й послідовності застосування способів виконання дій
Конкурс «Хто знає — той відгадає»
Учитель загадує загадки.
• Хоч сама і сніг, і лід,
А йде — сльози ллє. (Зима.)
• Вона приходить з ласкою
І зі своєю казкою.
Чарівною паличкою махне —
У лісі пролісок цвіте. (Весна.)
• Можна купатися і рибу ловити,
Можна по лісу з кошиком бродити. (Літо.)
• Всіх нагородила,
Сама все загубила. (Осінь.)
Учні загадують загадки про пори року, підготовлені заздалегідь.
Робота за підручником (с. 34)
— Розгляньте зразок виготовлення дерева «Пори року».
Гра «Деревце»
— Утворіть коло, підніміть руки та уявіть, що ми — дерева.
(Учитель умикає музику.)
— Ось стоїть ліс. У лісі всі дерева молоді, красиві. Тут є різні дерева: берізки, дубки, тополі. У лісі зима. Іде сніг, дме вітер. Деревам холодно. (Діти показують, як хитаються дерева від вітру, як їм холодно, сумно.)
Вітер стихає. Припинило сніжити. Виглянуло сонечко. Це настала весна. (Діти розправляють «ручки-гілочки», показують, як бубнявіють бруньки (кистями рук), і радіють сонечку).
— Сонечко гріє все тепліше. Ось уже розпустились бруньки і весь ліс зазеленів. Усі дерева радіють, що настало літо. (Діти показують.) Та ось на небі з'явилась хмарка, подув сильний вітер, упали перші крапельки дощу. Дощик припустився. Дерева радіють дощику. Але поступово дощ став холоднішим і холоднішим... Повіяв холодний вітер. Це настала осінь. Дерева стають сумними, облітає з них листячко. Дерева засинають.
(Усе це діти показують так, як вони уявляють або повторюючи за вчителем. Присідають, затуляють обличчя руками. Педагог хвалить дітей за те, що вони були, ніби справжні дерева.)
2. Самостійне виконання учнями завдань
Підготовка матеріалів до роботи
— Прочитайте у підручнику (с. 34), які матеріали вам знадобляться для роботи, підготуйте їх.
Повторення правил техніки безпеки
1) Правила безпечного користування ножицями.
2) Правила безпечного користування клеєм.
Підготовча робота
Діти об'єднуються в 4 групи: «Зима», «Весна», «Літо», «Осінь».
— Ви всі вже добре вмієте виготовляти різні поробки. Пригадаймо, як виготовляти деякі деталі виробу: листочки, яблучка, квіточки, сніжинки.
— Як ви будете робити сніжинку? (Квадратний аркуш паперу потрібно двічі поділити навпіл, а потім кожну сторону ще раз поділити навпіл, зробити невеличкі розрізи посередині та загнути бокові куточки один до одного на кожному промінчику сніжинки.)
— Як виготовити листочок? (Трикутний аркуш паперу скласти «гармошкою» і склеїти, з'єднуючи сторони листочка.)
— Як можна виготовити квіточку? (Круглий аркуш паперу скласти навпіл, потім зігнути куточок униз, і тримаючи складку, другою рукою розкрити пелюсточку, зробити 5 пелюсточок, приклеїти їх до основи, серединку квітки прикрасити жовтими кульками із паперу.)
— А яблучко? (Прямокутний аркуш паперу скласти «гармошкою», зігнути навпіл і склеїти сторони).
Послідовність виконання роботи
Діти працюють у 4 групах. (Звучить музика П. І. Чайковського «Пори року».)
1. Акуратно виріжте чотири деталі дерева і підставку-коло. (Кожна група вирізає одну деталь дерева.)
2. Зігніть частину дерева навпіл всередину по центральній пунктирній лінії.
Потім підігніть підставу кожної частини дерева.
3. Виріжте додаткові елементи для кожної пори року, щоб доповнити і прикрасити фігурками сезонне дерево. (Діти виготовляють сніжинки, листочки, квіти, яблучка.)
4. Склейте свої половинки, щоб утворилося ціле дерево. Не забудьте врахувати порядок зміни пір року.
5. Тепер необхідно зміцнити підставку-коло нашого дерева. Це додасть виробу стійкості. (Учитель вирізає з цупкого картону коло відповідного розміру, діти зверху наклеюють шаблон підставки.)
6. Наклейте дерево на основу, поєднуючи його із зображеннями пір року на колі.
7. Навпроти кожної частини дерева прикріпіть атрибути відповідної пори року.
Дерево «Пори року» готове!
Перегляд відеоролика
— Ми виготовили об'ємне дерево «Пори року». Подивіться, як ще можна створити модель пір року.
Учні переглядають відеоролик «Чотири пори року» (https://www.youtube.com/watch?v=BvZJ5hOGvt4), коментують побачене.
Підбиття підсумків практичної роботи
Презентація виробу.
Гра «Пори року»
Мета: закріпити вміння дітей називати пори року за їхніми ознаками, знаходити відповідні картинки.
Матеріал: великі картини з порами року та маленькі картки з порами року для всіх дітей.
На дошці — картини з порами року. Учитель пропонує кожній дитині взяти одну картку і підійти до картини з відповідною порою року. Далі необхідно назвати пору року, пояснити, чому саме дитина підійшла до певної картини.
3. Узагальнення та систематизація знань
Метод фокальних об'єктів (МФО) «Вільна асоціація»
1) Об'єкт.
2) Обрати навмання випадковий об'єкт.
3) До об'єкта дібрати певні його властивості.
4) Знайдені властивості переносимо на об'єкт. Шукаємо цікаві думки про нього.
|
І група «Осінь» Об'єкт — осінь Квітка чарівна пахуча ніжна зів'яла |
ІІ група «Зима» Об'єкт — зима Сніг холодний мокрий білий замерзлий |
|
ІІІ група «Весна» |
IV група «Літо» |
|
Об'єкт — весна |
Об'єкт — літо |
|
Веселка |
Вітер |
|
весела |
пустотливий |
|
красива |
лагідний |
|
різнокольорова |
ніжний |
|
тепла |
гарячий |
Гра «Четвертий зайвий»
Учні одержують картки з 4 малюнками. Переглянувши, називають зайвий малюнок, пояснюють свій вибір.

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА. РЕФЛЕКСІЯ
Вправа «Чомучка»
— Що відбувається під час обертання Землі навколо Сонця? (Зміна пір року.)
— Яка головна причина зміни пір року? (Нахил земної осі та рух Землі навколо Сонця.)
— Чому влітку день триває довше? (Сонце піднімається високо над горизонтом.)
— Чому взимку холодно? (Сонце низько над горизонтом.)
Поетична хвилинка
Підсумуймо нашу роботу, прочитавши вірш.
Сонце низько чи високо —
Посила Землі уклін,
З ним приходять пори року
І приносять безліч змін.
Осінь — багряна. Літо — барвисте. Весна — це красуня в зеленім вбранні. Зима — синьо-біла, морозно-срібляста, Та кожна із них — до вподоби мені.
Рефлексія
— Скільки пір року ви зобразили на дереві?
— Чому саме так ви їх зобразили?
— Яка ваша улюблена пора року? (Діти по черзі називають і показують на дереві «Пори року».) Поясніть чому.