Розробки уроків - Я досліджую світ 2 клас - Частина 1 - Порощук В. П. 2019
Чому на Землі бувають пори року
Природа восени
Мета:
· формування предметних компетентностей: ознайомити учнів з обертанням Землі навколо Сонця як причиною зміни пір року на планеті; формувати вміння аналізувати, узагальнювати, робити висновки з прочитаного, побаченого, почутого; розвивати увагу, мовлення; виховувати дбайливе ставлення до природи;
· формування ключових компетентностей: спілкування державною (і рідною у разі відмінності) мовами; уміння навчатися впродовж життя; компетентності в природничих науках і технологіях.
Обладнання: комп'ютер, відеоролик, ілюстрації, цеглинки LEGO, картки, паперові листочки, малюнки, аркуш формату А1, конверти з малюнками для гри, мнемотаблиця, панно.
Тип уроку: урок формування вмінь і навичок.
Освітні галузі: природнича, мовно-літературна.
Хід уроку
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організаційний момент
2. Актуалізація опорних знань
— Які рухи Землі вам відомі? (Рух навколо своєї осі, рух навколо Сонця.)
— Чому сприяє рух Землі навколо своєї осі? (До зміни дня і ночі.)
— Чому сприяє рух Землі навколо Сонця? (Ми поки що не знаємо.)
3. Повідомлення теми та мети уроку
— Як ви вважаєте, чому буде присвячений урок? (Ми дізнаємося, що відбувається на Землі, коли вона рухається навколо Сонця.)
— Сьогодні на уроці ми дізнаємося, чому на Землі існують пори року.
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Вивчення нового матеріалу
Перегляд відеоролика
— Щоб дати відповідь на запитання про зміну пір року, перегляньмо відеоролик «Чому змінюються пори року» (https://www.youtube.com/watch?v=M3D9t0UJ_xI).
Робота за підручником (с. 33-34)
Метод «Читання в парах — узагальнення в парах»
Учні в парах читають та обговорюють текст «Чому на Землі бувають пори року». Спочатку частину тексту читає один учень, а інший ставить йому запитання або переказує прочитаний текст. Потім вони міняються ролями. Далі учитель пропонує учням поставити запитання до всіх учнів.
Висновок. Зміна пір року — незмінне явище природи. Його причинами є нахилена земна вісь і рух Землі навколо Сонця.
Гра «Знайди пару»
|
Паморозь та іній |
весна |
|
Струмочки сині |
зима |
|
Листя золоте |
літо |
|
Сонце променисте |
осінь |
Інсценізація за змістом вірша «Діти і осінь»
(Діти групою йдуть, високо піднімаючи ноги, переступаючи уявні калюжі.)
— Дощ закінчився, ми можемо забрати парасолю.
|
Злий чаклун прийшов до нас, |
|
|
Діти всі завмерли враз. |
(Стають струнко.) |
|
Він руками помахав |
(Беруть до рук султанчики.) |
|
І дітей зачаклував. |
|
|
Руки вгору всі підняли |
(Піднімають руки вгору.) |
|
І деревами враз стали. |
|
|
Вітерець на них подмухав, |
(Похитуються, ніби дерева від вітру.) |
|
Всі уважно стали слухать, |
(Прикладають долоню до вуха.) |
|
Як листочки шелестять — |
(«Шелестять»: Ш-ш-ш!) |
|
Хочуть в танці закружлять. |
(Кружляють.) |
2. Самостійне застосування учнями знань у стандартних ситуаціях
Тестування
І варіант
1) Познач тривалість обертання Землі навколо Сонця.
а) Один рік;
б) один місяць;
в) одна доба.
2) Зміна пір року відбувається внаслідок руху:
а) Землі навколо своєї осі;
б) Землі навколо Сонця;
в) Місяця навколо Землі.
3) У різні пори року Земля отримує... кількість тепла і світла.
а) Неоднакову;
б) однакову.
4) Запиши, якої пори року сонячні промені падають на земну поверхню прямо і більше її нагрівають.
ІІ варіант
1) Унаслідок обертання Землі навколо Сонця відбувається зміна:
а) пір року;
б) дня і ночі;
в) вигляду Місяця.
2) Земля повністю обертається навколо Сонця за:
а) одну добу;
б) один місяць;
в) один рік.
3) Коли Сонце піднімається високо на небосхилі, то на Землі:
а) холодно;
б) тепло.
4) Запиши, якої пори року сонячні промені падають на земну поверхню під кутом і нагрівають її най-слабше.
Робота за малюнками. Робота в парі
— Розгляньте пейзаж у різні пори року. Як змінюється розташування (висота) Сонця в різні пори року?
— Чому розташування Сонця на небосхилі в різні пори року змінюється?
— Що є причиною настання весни, літа, осені та зими на нашій планеті?
— Скільки триває одне обертання Землі навколо Сонця?
Дослідження-спостереження. Робота в групах
— Які пори року ви знаєте? (Осінь, зима, весна, літо.)
— Скільки їх? (4.)
— Об'єднаймося у 4 групи.
Учні обирають цеглинки LEGO 4-х кольорів: жовтий, блакитний, зелений, червоний.
— Учні з цеглинками жовтого кольору мають виявити не менше 5 сезонних змін якої пори року? (Осені.)
— Учні з цеглинками блакитного кольору мають виявити не менше 5 сезонних змін якої пори року? (Зими.)
— Учні з цеглинками зеленого кольору мають виявити не менше 5 сезонних змін якої пори року? (Весни.)
— Учні з цеглинками червоного кольору мають виявити не менше 5 сезонних змін якої пори року? (Літа.)
Групи по черзі презентують свої міркування.
На дошці розміщують ілюстрації із пейзажами відповідної пори року. (Звертають увагу на зміни в живій і неживій природі.)
Висновок. Кожна пора року гарна по-своєму, має свої особливості, тобто свої сезонні зміни.
Руханка «Збирання листочків»
У грі використовують паперові листочки, розкидані на підлозі. Учитель разом із дітьми зображує рухи тварин і птахів, потім діти рухаються самостійно. За сигналом «Зібрати листочки!» діти збирають їх впродовж 15-20 с. Перемагає той, хто зібрав найбільшу кількість листочків. За сигналом «Розійтися!» діти розбігаються і якнайвище підкидають листочки вгору.
3. Творче перенесення знань і навичок у нові ситуації
Створення колажу «Пори року»
Учитель будує на аркуші формату А1 великий круг, ділить його на 4 сектори: «Зима», «Весна», «Літо», «Осінь».
Учні об'єднуються у 4 групи, вибирають конверт з малюнками.
Завдання: вибрати малюнки, що відповідають певній порі року, створити колаж.
Після закінчення роботи групи презентують колажі, коментуючи вибрані малюнки.
Створення мнемотаблиць
— Пригадаймо ознаки пір року, створюючи мнемотаблиці.
Учні називають ознаки осені, учитель, розділивши аркуш паперу на 9 квадратів, малює схематично те, про що розповідають діти.
Аналогічно діти створюють мнемотаблиці про ознаки зими, весни, літа.

Дидактична гра «Пори року вже ми знаємо — їхні прикмети називаємо!»
На дошці розташовують демонстраційне панно. Дітям роздають елементи для панно в рівній кількості для кожного учасника гри. Учитель читає загадку про одну пору року. Діти знаходять відповідні елементи, називають їх, описують сезонне явище, закріплюють деталі на панно.
Вправа «Поміркуй!»
— У якому класі ви будете навчатися, коли Земля повністю обернеться навколо своєї осі?
— Коли Земля повністю обернеться навколо Сонця?
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА. РЕФЛЕКСІЯ
Цифровий диктант
· Рік має ... місяців.
· Є ... пори року.
· Кожна пора року триває ... місяці.
Вправа «Чомучка»
— Що відбувається під час обертання Землі навколо Сонця? (Зміна пір року.)
— Яка головна причина зміни пір року? (Нахил земної осі та рух Землі навколо Сонця.)
— Чому влітку день триває довше? (Сонце піднімається високо над горизонтом.)
— Чому взимку холодно? (Сонце низько над горизонтом.)