Розробки уроків - Я досліджую світ 2 клас - Частина 1 - Порощук В. П. 2019

Цифрові пристрої. Принтери
Вступ

Мета:

· формування предметних компетентностей: ознайомити учнів із призначенням різних пристроїв, використовуваних людиною для роботи з даними; продовжити формувати поняття про основні інформаційні процеси та пристрої для їхньої реалізації; розвивати логічне мислення учнів, уважність, уяву; виховувати цікавість, допитливість;

· формування ключових компетентностей: спілкування державною (і рідною у разі відмінності) мовами; уміння навчатися впродовж життя; інформаційно-цифрова компетентність, соціальні та громадянські компетентності.

Обладнання: предметні малюнки, кольорові олівці, малюнки для гри, 6 пелюсток.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Освітні галузі: мовно-літературна, соціальна і здоров'язбережувальна, інформатична.

Хід уроку

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

1. Організаційний момент

Встало сонечко давно,

Зазирнуло у вікно.

На урок час поспішати

Інформатику вивчати.

2. Актуалізація опорних знань

— Які способи передавання інформації існують?

— Назвіть сучасні способи збереження інформації.

3. Повідомлення теми та мети уроку

Ми живемо в інформаційному суспільстві. Навколо нас існує безліч електронних пристроїв. На сьогоднішньому уроці ми маємо більш детально розглянути поняття «дані», ознайомитися з призначенням різних пристроїв, що використовує людина для роботи з даними.

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Вивчення нового матеріалу

Вступне слово вчителя

— Як ви вважаєте, чи потрібні людині помічники для отримання, зберігання, обробки, передавання та пошуку інформації? Назвіть відомі вам пристрої, здатні виконувати цю роботу. (Відповіді учнів.)

— Існують різні пристрої для роботи з даними — телефон, диктофон, факс, плеєр, калькулятор, фотокамера, кінокамера, ігрові приставки, навігатор, мультимедійний проектор та ін. А особливе місце, звісно, посідає комп'ютер.

Які з названих пристроїв вам знайомі? (Відповіді учнів.)

Словникова робота

Цифровий носій інформації — предмет, який усі інформаційні процеси виконує за допомогою комп'ютерної техніки. (Діти зачитують пояснення у підручнику, с. 26.)

Технологія «Навчаючи — вчуся»

Підготовлені учні ознайомлюють зі своєю інформацією однокласників і одержують інформацію від них.

— Розгляньмо пристрої та їхнє призначення, а також з'ясуймо, з якими даними вони можуть працювати.

√ Телефон — це пристрій для передавання звуку на значні відстані за допомогою електричних сигналів. Даними є голос, звук, який в одному телефоні перетворюється на електричні сигнали та передається до другого телефону. Там електричні сигнали знову перетворюються на звук (голос). Його чує співрозмовник.

√ Диктофон — це портативний прилад для записування й подальшого відтворення усного мовлення. Дані, з якими працює диктофон, — це голос чи інші звуки, записані в аналоговому (на касету) чи цифровому форматі (на карту пам'яті).

√ Плеєр (програвач) — це пристрій з автономним живленням, що відтворює звук чи відео. Дані, з якими працюють плеєри, — це пісні, ролики чи фільми в цифровому форматі. Записують їх найчастіше за допомогою комп'ютера.

√ Калькулятор — невеликий електронний пристрій для виконання математичних обчислень, роботи з формулами. Дані для роботи калькулятора вводять за допомогою клавіш, результати обчислень виводяться на екран.

√ Фотокамера (фотоапарат) — прилад для фіксування зображення на спеціальному носії (фотоплівці або на електронній карті пам'яті).

√ Відеокамера — це пристрій, призначений для запису рухомого зображення на кіноплівку. Частіше використовують цифрові відеокамери, що записують дані на електронні носії.

√ Ігрова приставка — це пристрій, розроблений і створений для того, щоб грати у відеоігри. Сучасні ігрові приставки як носії інформації використовують DVD та Blu-ray диски. Можливі також варіанти гри через Інтернет.

√ Мультимедійний проектор — це пристрій, що створює проекцію на великий екран зображень, отриманих з фото-, відеокамери або комп'ютера.

√ Навігатор — це пристрій, призначений для визначення місця знаходження приймача, для чого використовують дані, що отримують із супутника. Крім того, завдяки навігаційним пристроям власник автомобіля може отримати дані про пройдену відстань або, наприклад, про швидкість, а також розрахувати оптимальний маршрут з однієї точки в іншу.

√ Комп'ютер — найпопулярніший пристрій для роботи з даними. Він може отримувати дані, передавати отримані дані, зберігати їх на спеціальних носіях та опрацьовувати. Також за допомогою програм, установлених на комп'ютер, ми можемо шукати та знаходити потрібну інформацію.

Висновок. Існує безліч пристроїв, за допомогою яких люди отримують, зберігають та передають інформацію.

Робота за підручником (с. 26)

Створення ментальної карти «Цифрові пристрої»

— Розгляньте малюнки. Чи є серед цих пристроїв ті, якими ви користувалися?

— Які ще пристрої ви знаєте? Розкажіть, навіщо вони призначені.

— Створіть ментальну карту «Цифрові пристрої».

Комунікативна гра «Яке воно?»

Обирають ведучого. Він по черзі звертається до кожного з гравців і називає якийсь предмет — цифровий пристрій. Гравець, до якого звернувся ведучий, повинен швидко придумати кілька ознак для цього предмета.

Наприклад, ведучий говорить: «Комп'ютер». Гравець може сказати: «Новий, сучасний, персональний, настільний». Завдання гравця: швидко зорієнтуватися і назвати кілька ознак для певного предмета. Якщо гравець не встиг одразу дати відповідь, він залишає гру. Переможцем уважається той, у кого найшвидша реакція, тобто який залишається в грі довше.

Офтальмотренаж «Тік-так»

Очима зображувати годинничок, дивитися праворуч — ліворуч, нібито цокає маятник.

2. Первинне застосування нових знань

Робота за підручником (с. 26-27)

1) Відгадування загадки.

Учні зачитують та відгадують загадку про принтер (с. 26).

2) Вправа «Дослідник».

— Як ви гадаєте, навіщо людство винайшло папір?

— Яку інформацію можна зберегти та передати на папері?

3) Ознайомлення з принтерами.

Учні зачитують текст (с. 27), ознайомлюючись з різними видами принтерів:

· роздруковують плоскі зображення;

· роздруковують об'ємні зображення.

4) Ситуативні завдання.

Ситуація 1

Улітку ви познайомилися з новими друзями. А тепер ви хочете надіслати їм фото та привітання. Який спосіб передавання інформації використаєте?

Ситуація 2

У родині захворіла бабуся. Яким способом можна передати повідомлення лікареві?

Розвивальна гра «Телеграф»

— Зараз ми будемо телеграфістами і передаватимемо слова до іншого міста (попередньо вчитель пояснює дітям, як працює телеграф).

Учитель називає учневі слово, а той має відстукати по парті стільки разів, скільки складів у цьому слові. Решта — «контролери» — перевіряють правильність виконання завдання.

Пізніше учні можуть грати самостійно в парах, даючи завдання одне одному.

3. Творче перенесення знань і навичок у нові ситуації

Вправа-гра «Я — принтер»

— Готуючись до уроку, я роздрукувала для вас цікаві завдання. Але у принтері закінчилася фарба, тому малюнки незавершені.

Спробуйте відтворити та розфарбувати малюнок.

І група. З'єднайте точки послідовно — і дізнаєтеся, що зображено на малюнку. Розфарбуйте.

ІІ група. Повторіть візерунок по клітинках. Розфарбуйте.


ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА. РЕФЛЕКСІЯ

Технологія «Ромашка Блума»

«Ромашка Блума» — квітка з шести пелюсток — шість типів запитань.

Перша пелюстка (проста). Які цифрові пристрої бувають?

Друга пелюстка (уточнювальна). Я можу помилитися, але, здається, є принтери, що роздруко-вують об'ємні зображення?

Третя пелюстка (пояснювальна). Навіщо потрібні людям цифрові пристрої?

Четверта пелюстка (творча). Що змінилося б у світі, якби зникли сучасні пристрої?

П'ята пелюстка (оцінювальна). Чи добре, що існують різні види принтерів?

Шоста пелюстка (практична). Якими цифровими пристроями ви користуєтесь?