Розробки уроків - Я досліджую світ 2 клас - Частина 1 - Порощук В. П. 2019

Що таке носій інформації
Вступ

Мета:

· формування предметних компетентностей: ознайомити учнів з поняттям «носій інформації», з історією розвитку носіїв інформації та їхньою короткою характеристикою; розвивати логічне мислення, уважність, пам'ять, окомір; виховувати інформаційну культуру;

· формування ключових компетентностей: спілкування державною (і рідною у разі відмінності) мовами; уміння навчатися впродовж життя; інформаційно-цифрова компетентність; соціальні та громадянські компетентності.

Обладнання: комп'ютер, презентація, коробки з горіхами, макет телевізора, аркуші паперу в клітинку, прості олівці, малюнки.

Тип уроку: урок ознайомлення з новим матеріалом.

Освітні галузі: інформатична, мовно-літературна, математична.

Хід уроку

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

1. Організаційний момент

Сьогодні нас вітає країна

Інформатика!

Ігри, вправи та завдання —

Все для вас!

Побажаю вам кмітливості.

За роботу, в добрий час!

2. Актуалізація опорних знань

— Що означає слово «інформація»?

— Як людина сприймає інформацію?

— Як її можна зберегти?

3. Повідомлення теми та мети уроку

— Носієм інформації може бути будь-який об'єкт або середовище. Чи хотіли б ви більше дізнатися з цієї теми?

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Вивчення нового матеріалу

Розповідь учителя

— Тривалий час люди зберігали інформацію у своїй пам'яті. Згодом для зберігання інформації почали використовувати підручні засоби. З виникненням писемності стало можливим зберігати текстову інформацію на папері, папірусі. З'явилися перші книги, а згодом — і бібліотеки.

— А як у наш час ви зберігаєте інформацію? (Відповіді дітей.)

— Пристрої для зберігання інформації називають носіями інформації. Комп'ютер дав змогу перетворити інформацію із звичного вигляду на електричні сигнали, записані на різні носії для зберігання, передавання, отримання та відтворення інформації.

Словникова робота

Носій інформації — це предмет, здатний отримувати, зберігати та передавати інформацію.

Дослідження-розпізнавання

1) Інформаційне повідомлення.

Діти зачитують повідомлення про передавання інформації у давні часи (підручник, с. 24).

2) Робота за підручником (с. 24).

Діти розглядають малюнок, дають відповіді на запитання.

— Уявіть себе вченими, які знайшли малюнок на стіні печери.

— Що хотів розказати прадавній художник?

— Яку інформацію повідомити?

— Завдяки чому вона збереглася?

Перегляд презентації

Учні переглядають та аналізують зміст презентації «Носії повідомлень. Дані» (https://naurok.com.ua/prezentaciya-uroku-z-informatiki-na-temu-nosi-povidomlen-dani-15261.html).

— Якими були перші носії інформації? (Земля, пісок, камінь, пергамент, наскельні малюнки.)

— Що таке носії повідомлення? (Носії повідомлення — це об'єкти, на яких зберігаються повідомлення.)

— Як сучасна людина може зберігати інформацію? (Папір, кінострічка, оптичний диск, флеш-пам'ять.)

— Які бувають дані? (Текстові, графічні, числові.)

Робота в групах

— Наведіть приклади різних видів даних.

I група — текстові дані;

II група — графічні дані;

III група — числові дані.

Представники груп демонструють зразки підготовлених видів даних.

Інсценізація за змістом вірша «Горіхова лічилочка»

Дійові особи: білочки.

Обладнання: коробки з горіхами.

Вчепилися до білочки

Горіхові лічилочки.

Не дають їй їсти й спати,


Спонукають рахувати:

Перший, другий, третій, п'ятий...

Одинадцятий ... двадцятий ...

(Перекладають горіхи в іншу коробку, рахують.)

Всі горішки полічила

І тоді лиш відпочила.

(Лічать до 20.)

Наталя Гуркіна

(Порахувати 20 горіхів, перекладаючи з однієї коробки в іншу.)

2. Первинне застосування нових знань

Пантоміма «Передай повідомлення»

— Спробуйте передати одне одному повідомлення за допомогою лише звуків, міміки та жестів.

— Який спосіб вам видався найлегшим? Чому?

Робота за малюнками

— Назвіть зображені сучасні способи збереження інформації (підручник, с. 25).

— Які із цих об'єктів можуть не лише зберігати, але й передавати збережену інформацію?

Словникова робота

Факт — дійсна, невигадана подія або явище, що відбувалися насправді.

Творча вправа

— Припустіть, які факти можуть повідомлятися на зображених пристроях (підручник, с. 25).

— Чим факт відрізняється від вигадки? (Відповіді дітей.)

Комунікативна гра «Вимкнений звук»

Обладнання: макет телевізора з отвором замість екрана.

Ведучий по черзі пропонує дітям сісти на стілець «у телевізор». Потім просить дитину розповісти будь-яку історію, наприклад, про те, як вона йшла сьогодні до школи. Через кілька хвилин ведучий дає команду, за якою дитина замовкає. Ведучий говорить дітям: «У нашому телевізорі вимкнувся звук. Спробуймо зрозуміти, про що нам розповідає ... (ім'я дитини)». Діти «озвучують» розповідь гравця. Якщо оповідача зрозуміли неправильно, слід повторити ще раз. Потім можна замінити оповідача.

3. Творче перенесення знань і навичок у нові ситуації

Графічний диктант

— До нас надійшов лист із графічною інформацією. Спробуймо відтворити її на папері та дізнатися, яка інформація там зашифрована.

Учитель диктує завдання, учні відтворюють почуте, потім демонструють свої малюнки, домалювавши їх самостійно.

СОБАКА

Униз 2 кл., ліворуч 1 кл., вниз 2 кл., праворуч 3 кл., вниз 1 кл., ліворуч 2 кл., вниз 2 кл., праворуч 1 кл., вгору 1 кл., праворуч 2 кл., вниз 2 кл., ліворуч 1 кл., вниз 1 кл., праворуч 2 кл., вгору 3 кл., праворуч 2 кл., вниз 2 кл., ліворуч 1 кл., вниз 1 кл., праворуч 2 кл., вгору 3 кл., праворуч 1 кл., вниз 2 кл., праворуч 1 кл., вниз 1 кл., праворуч 1 кл., вгору 2 кл, ліворуч 1 кл., вгору 2 кл., праворуч 2 кл., вгору 4 кл., ліворуч 3 кл., вниз 1 кл., праворуч 2 кл., вниз 2 кл., ліворуч 1 кл., вгору 1 кл., ліворуч 6 кл., вгору 3 кл., ліворуч 1 кл., вниз 1 кл., ліворуч 1 кл., вгору 1 кл., ліворуч 1 кл.

Фізкультхвилинка

Встало вранці ясне сонце,

Зазирнуло у віконце.

І мурашки потягнулися,

До роботи всі взялися.

Будем дружно присідати,

Мурашок розвеселяти.

Встали — сіли, встали — сіли!

От уже й розвеселили.

З комашками нумо всі

Потанцюємо у росі.

Наш муравлик рано встав — раз-два.

Своє ліжечко прибрав — раз-два.

Тоді став робить зарядку — раз-два.

Кожну вправу по порядку — раз-два.

Спершу лапки розминав,

Разів десять присідав.

Порівняв собі він спинку,

Піднімаючи травинку.

Потім вгору потягнувся

І до сонечка всміхнувся.

Вправа «Відтвори інформацію»

— Розгляньте уважно малюнок і дайте відповіді на запитання.

· Які звірі знаходяться в будиночку?

· Що знаходиться у верхньому правому кутку?

· Хто знаходиться ліворуч від ялинки?

· Хто за будиночком?

· Хто праворуч від куща?

· Хто сидить на димарі?

· Що росте під ялинкою?

· Хто сидить перед будиночком?

Охочі відтворюють інформацію на власних малюнках.

Рубрика «Чи знаєте ви?..»

Учні зачитують повідомлення (підручник, с. 27) про передавання інформації в давнину.

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА. РЕФЛЕКСІЯ

Вправа «Резюме»

Учитель пропонує учням підбити підсумки своєї діяльності на уроці, створивши резюме з використанням ключових фраз.

· Під час уроку мені вдалося...

· Найважливішим завданням для мене стало...

· Під час роботи в мене виникли почуття...

· Мене зацікавили питання...

· Мені забракло наступних знань та вмінь...

· У цих питаннях я б хотів (хотіла) розібратися докладніше...