Розробки уроків - Я досліджую світ 2 клас - Частина 1 - Порощук В. П. 2019

Національна валюта
Вступ

Мета:

· формування предметних компетентностей: ознайомити учнів із поняттям «національна валюта»; розширити відомості про історію виникнення грошей, про історію впровадження гривні; розвивати вміння аналізувати, робити логічні висновки; виховувати ощадливість, адекватне ставлення до грошей; організованість, самостійність, відповідальність;

· формування ключових компетентностей: спілкування державною (і рідною у разі відмінності) мовами; уміння навчатися впродовж життя; соціальні та громадянські компетентності.

Обладнання: плакати із зображенням української гривні різних номіналів, малюнок гривні, лупи, купюри номіналом 1, 2 гривні, торбинка, малюнки грошей для гри, «товар» для гри у «Магазин», комп'ютер, мультфільм, рюкзак.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Освітні галузі: мовно-літературна, громадянська та історична, соціальна і здоров'язбережувальна.

Хід уроку

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

1. Організаційний момент

2. Актуалізація опорних знань

Вправа «Інтелектуальна розминка»

— Що таке гроші?

— Навіщо вони потрібні? (Відповіді дітей.)

3. Повідомлення теми та мети уроку

— Ми звикли до грошей і сприймаємо їх як звичайні речі. Дійсно, для людей вони відіграють значну роль. На різних історичних етапах розвитку людства гроші набували різних форм, змінювався їхній зовнішній вигляд.

— Чи хотіли б дізнатися більше про гроші?

— Отже, поговоримо сьогодні про нашу національну валюту.

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Вивчення нового матеріалу

Словникова робота

Гроші — особливий товар, що можна обміняти на всі інші товари, тобто еквівалент обміну.

Еквівалент — такий самий, аналогічний, однаковий.

Національна валюта — грошова одиниця країни.

Робота за підручником (с. 22.)

Діти зачитують повідомлення у підручнику про національну валюту України — гривню.

Вправа «Ґронування»

— Які бувають гроші?

— Якої вартості є сучасні українські паперові гроші? А якої — металеві?

— Назвіть найменшу вартість українських металевих грошей.

— Яка найбільша вартість українських паперових грошей?

Довідкове бюро

· Виступ «історика».

— Види грошей, з якими ви знайомі найближче, це паперові гроші — банкноти, та металеві — монети. Вони називаються готівкою. Їх можна порахувати, роздивитися. (Діти розглядають зразки грошей.)

— Офіційною національною валютою України є гривня. Її назва походить від слова «гривна», яке за часів Київської Русі позначало нашийну прикрасу. (Учитель демонструє малюнок.)

— Уже у VIII-ІХ століттях під час торговельних операцій і сплати данини гривну використовували як міру ваги і лічби. Пізніше, у різні історичні періоди, слово «гривня» неодноразово змінювало своє значення.

На українських землях карбування власної валюти, златників та срібляників, започаткував київський князь Володимир Великий. Ці монети — перші державні документи, що зберегли зображення тризуба — знака київських князів.

Пізніше карбування монет припинилося. Роль грошей виконували переважно срібні злитки, що називалися «гривнями».

· Виступ «банкіра».

З 2 до 16 вересня 1996 року в Україні відбулася грошова реформа, унаслідок якої національною валютою стала гривня. Національний банк України ввів банкноти номіналом 1, 2, 5, 10, 20, 50 і 100 гривень. 2001 року до обігу ввели банкноту номіналом 200 грн, 2006 року — 500 грн, а 2019 — 1000 грн.

Для назви розмінної монети пропонували назви «сотий», «резана», але зрештою надали перевагу «копійці». Спершу вона карбувалася на Луганському верстатобудівному заводі та частково на монетному дворі Італії. Випущено номінали вартістю 1, 2, 5, 10, 25 і 50 копійок.

2019 року заплановано вилучення з обігу монет номіналом 1 к., 2 к., 5 к., до 2022 року — 25 к.

З 1994 року в Україні відкрито Банкнотну фабрику, у квітні 1998 року засновано Монетний двір. Тепер українська гривня друкується за найсучаснішими світовими технологіями, а віднедавна — з використанням українського льону. Дизайн банкнот також змінюють.

Дослідження-розпізнавання

За допомогою луп діти досліджують гривню, визначають зображені елементи банкнот.

Висновок. Банкноти виготовлені зі спеціального паперу, в якому містяться захисні волокна. На банкноті є кодована стрічка, що разом із захисними волокнами світиться в ультрафіолетових променях жовтим, зеленим і синім кольорами. На світлі дуже добре видно водяні знаки. Для слабкозорих і сліпих на всіх банкнотах, крім банкноти номіналом в одну гривню, є рельєфні зображення різних геометричних фігур. Це дає можливість на дотик визначати номінал банкноти.

Офтальмотренаж «Вісімка»

Голову тримати прямо, дивитися перед собою. Подумки уявити горизонтальну вісімку максимального розміру в межах вашого обличчя і плавно описати її поглядом. Повторити вправу кілька разів в одну сторону, потім — в іншу. Після цього часто-часто покліпати.

2. Первинне застосування нових знань

Перегляд мультфільму

Перегляд та аналіз мультфільму «Абетка грошей — Що таке гроші» (https://www.youtube.com/watch?v=6c4nQUJb-6g).

— Який музей відвідали тітонька Сова та Домовичок?

— Якими були перші гроші?

— Що було зображено на грошах?

Робота за підручником (с. 22-23)

1) Робота із синонімами.

— Відшукайте до слова гроші близькі за значенням слова. (Монети, валюта, банкноти, купюри.)

2) Вправа «Міркуємо!».

— Проаналізуйте зображені предмети, що колись використовували як гроші.

— Назвіть їх — від найдавніших до сучасних.

3) Робота в парах.

Діти обговорюють запитання в парах.

— Навіщо потрібні гроші?

— Де їх узяти?

— Чи можна зробити покупки без грошей?

— Чи доводилося вам користуватися грошима?

— Чи робили ви покупки?

— Де можна робити покупки?

Рольова гра «Магазин»

— Зараз, діти, я дістану із торбинки та роздам вам гроші (учитель роздає малюнки грошей), щоб ми могли зайти в магазин і щось придбати.

Але спочатку повторімо правила поведінки в магазині.

— Навіщо люди відвідують магазин?

— Які товари купують?

— Як покупці дізнаються про ціну товару?

— Як розраховуються за товар?

— Які ввічливі слова вживають покупець і продавець?

Обирають «продавця», «касира».

Учитель:

— Купіть, будь ласка, тільки один товар.

— Що є товаром першої необхідності: хліб чи іграшка?

— Купіть найдешевшу; найдорожчу річ.

— Що ви не можете, але дуже хочете купити?

Висновок. Виконуючи свої функції, гроші дають нам той досвід, який разом з багатьма життєвими факторами зробить нас упевненими, активними та багатими.

Вправа для збереження зору

На повіки натискайте,

Потім пальці відпускайте.

Пів хвилини посидіть,

Вправу знову повторіть.

Подивись на кінчик носа,

Потім глянь удалину,

Зиркни на сусіда скоса.

Вправо, вліво! Ну ж бо! Ну!

А тепер розправте спинку,

Прямо гляньте — відпочиньте.

Погляд в точці сфокусуйте

І довільно релаксуйте.

Міцно-міцно тріть долоні,

До очей їх прикладіть.

Масажуйте очі легко

І заняття знов почніть!

3. Творче перенесення знань і навичок у нові ситуації

Робота з прислів'ями

— Які прислів'я про гроші ви знаєте?

Діти називають прислів'я, пояснюють їхній зміст.

Наприклад:

· Гроші май, а про чорний день дбай.

· Аби гроші — мішок буде.

· Грошей багато, а щастя мало.

· Аби ми були — гроші будуть.

· Зароблена копійка — краще краденого карбованця.

· Достаток починається із бережливості.

· Хочеш гроші мати, треба добре працювати.

Вправа «Незакінчене речення»

· Людина, яка працює в банку, — це ... (банкір).

· Вартість товару в грошах — ... (ціна).

· Грошова одиниця країни — ... (валюта).

· Гроші в Україні — ... (гривня).

· Гроші бувають — ... (паперові та металеві).

· Паперові гроші — ... (купюри).

· Металеві гроші — ... (монети).

· Усе, що продають і купують, називають ... (товар).

· Бережливе й ощадливе використання товарів, грошей та послуг — ... (економія).

Вправа «Перевіряємо себе»

— Розгляньте малюнки (підручник, с. 23).

— Установіть послідовність дій під час купівлі.

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА. РЕФЛЕКСІЯ

Сенкан

Валюта.

Національна, українська.

Використовують, поділяють, випускають.

Валюту використовують як засіб розрахунку.

Гроші.

Метод «Рюкзак»

Кожен учень стисло дає відповідь на запитання: «Які з тих знань і умінь, що набув на уроці, він візьме із собою для використання?».