Розробки уроків НУШ - Я досліджую світ. 2 клас. Частина 2 до підручника Т. Г. Гільберг - Порощук В. П. 2020

Урок 113. Як стати заощадливим та підприємливим
Розділ 3. Природа навесні

Мета:

формування предметних компетентностей: розширювати знання учнів про ощадливість та підприємницьку діяльність; розвивати ініціативність, цілеспрямованість; виховувати підприємницькі чесноти;

формування ключових компетентностей: спілкування державною (і рідною у разі відмінності) мовами; уміння навчатися впродовж життя; соціальні та громадянські компетентності; підприємливість та фінансова грамотність.

Обладнання: картки з назвами крамниць, з малюнками і словами, із зображенням різних товарів (роздавальний матеріал для учнів), великі аркуші паперу, фломастери, 6 капелюхів.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Освітні галузі: соціальна і здоров'язбережувальна, мовно-літературна.

Хід уроку

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

1. Організаційний момент

2. Актуалізація опорних знань

— Чи вмієте ви заощаджувати?

«Мозковий штурм»

— Що означає бути заощадливим?

3. Повідомлення теми та мети уроку

— Сьогодні ми з'ясуємо, як стати заощадливим та підприємливим.

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Вивчення нового матеріалу

1) Вправа «Перевіряємо себе».

— За схемою (підручник, с. 49) розкажіть, що потрібно, аби зробити покупку. Учні коментують кожен пункт схеми.

· Товари або послуги коштують грошей.

· Гроші потрібно заробити працею.

· За гроші можна купити бажане.

2) Робота за підручником (с. 50).

Обговорення у загальному колі

— Розгляньте малюнок. Хто з дітей є заощадливим?

— Чи варто складати список покупок? Поясніть свій вибір.

3) Гра-змагання «Що можна придбати у магазині?».

— Перед вами назви крамниць. Коли я назву одну із них, ви спробуйте перерахувати якомога більше товарів, які там продають.

Перемагає той, хто назве останнім.

4) Ситуативні вправи.

Ситуація 1

— Ти — продавець у продуктовому магазині. Порадь покупцеві, які продукти краще придбати для приготування смачного торту.

Ситуація 2

— Ти — продавець у книгарні. Порадь, яку книгу краще подарувати дівчинці, яка навчається у 2-му класі.

Ситуація 3

— Ти — продавець в іграшковому магазині. Порадь, який подарунок найкраще придбати маленькому хлопчикові на день народження.

5) Словникова робота.

Підприємливий — кмітливий, який уміє активно діяти.

6) Робота за підручником (с. 50).

Вправа «Вибір»

— Оберіть істинні висловлення.

Діти вибирають зі списку висловлення, що називають риси підприємливих людей.

Фізкультхвилинка

2. Первинне застосування нових знань

1) Гра «Спіймай слово».

(Учні плескають у долоні, якщо ця риса притаманна підприємливій людині.)

Наприклад: творча, хитра, рішуча, працелюбна, впевнена, лінива, самостійна, приносить користь, добродійна, відповідальна, наполеглива, незалежна, обережна, підтримує інших, зацікавлена, надійна, старанна.

2) Вправа «Чи маю я якості підприємливої людини?».

Складання переліку особистих підприємницьких якостей

1. Попросіть, щоб кожен учень класу написав на аркуші своє ім'я.

2. Запропонуйте, щоб учні спробували дібрати до однієї з літер свого імені назву власної якості/ сильної сторони (усно!).

3. Після виконання вправи попросіть охочих представити свою характеристику.

4. Зверніть увагу дітей на те, що усвідомлення власних переваг допомагає людині досягнути бажаного та бути підприємливою.

Наприклад:

Б — благородний

О — організований

Г — грамотний

Д — діловий

А — авторитетний

Н — наполегливий

Н — надійна

А — активна

Д — добродійна

І — ініціативна

Я — яскрава

3) Технологія «Крісло автора».

— Чи вважаєте ви себе підприємливими? Для підтвердження своєї думки наведіть приклади.

Висновок. Кожна людина здатна до підприємливості. Потрібно лише вірити в себе та наполегливо працювати.

4) Обговорення «Підприємливий добродій живе поруч».

(Діти пропонують підприємливих ДОБРОДІЇВ зі свого міста / села, яких вони знають, та визначають особу, яку хочуть запросити в гості.)

• Запропонуйте дітям розповісти про підприємливих добродіїв свого міста / села, яких вони знають, та визначити особу, яку вони хочуть запросити в гості.

• Спільно з дітьми визначте особу, з якою вони хотіли б зустрітися.

Обговоріть такі питання:

— Як запросити на зустріч?

— Як зустріти гостя?

— Які запитання поставити?

— Як висловити подяку гостеві за візит?

5) Навчальна гра «Веселі подарунки».

Обладнання: картки з малюнками і словами.

Підготувати два набори карток: перший — «предмети», другий — «дії». Ведучий пропонує всім учасникам узяти з першого набору будь-яку картку, потім — з другого набору. А після цього прочитати зміст першої та другої карток разом по колу, супроводжуючи словами: «Мені подарували ..., та я ...». Тим, у кого збіглися «предмет» і «дія», — переможці.

3. Творче перенесення знань і навичок у нові ситуації

1) Гра «Купівля корисності».

Обладнання: картки із зображенням різних товарів (роздавальний матеріал для учнів), великі аркуші паперу, фломастери.

Мета: навчити учнів визначати, чому люди купують, яку користь шукають.

Пропонуємо один зі способів визначити, чому люди щось купують, — перелічити «корисність», яку вони шукають.

— Пропоную обговорити твердження: «Визначення того, чому люди купують, надзвичайно важливе для будь-якого успішного підприємництва».

Обговорення:

— Чому люди купують, наприклад, велосипеди (автомобілі тощо)? Яку користь вони шукають? (Можливі відповіді: зручність; швидкість; комфорт.)

• Об'єднайте учнів у групи.

• З набору карток роздайте (або запропонуйте витягнути самостійно) одну картку для групи (ваза, телевізор, зелена фарба для волосся, взуття тощо.)

• Кожна група повинна визначити:

— Яку користь шукають споживачі, роблячи цю покупку (активно шукаючи ідеї).

— Чи варто купувати цей товар (рішення групи; на обговорення питання — 15 хв).

• Групи по черзі розповідають свої ідеї перед класом.

Обговорення:

— Якщо ми розуміємо, ЧОМУ люди щось купують, тоді ми краще знаємо, ЩО ми їм продаємо. Ми продаємо корисність, а не продукт. Це стосується багатьох життєвих ситуацій, що їх також можна описати як продаж — переконання когось щось зробити, ведення переговорів, навіть навчання.

Різні люди шукають різні товари.

2) Вправа «Анаграма».

— Утворіть і запишіть нові слова зі слова ГАСТРОНОМ.

Наприклад: трос, норма, сором, сонар, сорт, гарт, гора, нора, нота, рота, рано, трон, горн, грот, сом, рот, сон тощо.

3) Рубрика «Чи знаєте ви?..».

Учні зачитують та аналізують повідомлення (підручник, с. 52) про перші скарбнички.

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА. РЕФЛЕКСІЯ

1. Метод «Шість капелюхів, що мислять»

Білий капелюх. Як стати заощадливим?

Червоний капелюх. Чому, на вашу думку, добре бути підприємливим?

Чорний капелюх. Чи варто робити спонтанні покупки?

Жовтий капелюх. Чи добре бути заощадливим?

Зелений капелюх. Що кожен з вас повинен робити, аби стати підприємливим?

Синій капелюх. Зробіть висновки з цієї теми.

2. Самооцінювання «3 - 2 - 1»

Учні називають:

· 3 речі, яких навчився/навчилася сьогодні на уроці;

· 2 речі, про які хочу знати більше;

· 1 запитання, яке у мене виникло на уроці сьогодні.