Я досліджую світ 1 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022

Пам'ятки старовини рідного краю
Розділ 4. Людина в суспільстві

Мета: формувати уявлення про пам’ятки старовини рідного краю; виробляти вміння висловлювати судження; розвивати спостережливість, бажання пізнавати рідний край; виховувати любов до рідного краю, бережне ставлення до пам’яток старовини рідного краю.

Обладнання: підручник, сигнальні картки або різнокольорові цеглинки «Лего», ілюстрації із зображенням пам’яток старовини України та рідного краю.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку. Ранкова зустріч.

ІІ. Повторення вивченого матеріалу.

На попередньому уроці ви дізналися про обов’язки, які мають громадяни України. Ви навчилися розуміти, у чому полягає суть цих обов’язків.

Фронтальна бесіда.

— Що таке громадянські обов’язки?

— Які обов’язки мають громадяни України? Поясніть, як ви розумієте ці обов’язки.

— Які громадянські обов’язки ви виконуєте?

— Які громадянські обов’язки ви будете виконувати, коли станете дорослими?

ІІІ. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми уроку.

Сьогодні на уроці ви продовжите ознайомлення з рідним краєм. Щоб дізнатися, про що йтиметься на уроці, розгляньте ілюстрації і дайте відповіді на запитання. (Учитель /учителька демонструє ілюстрації із зображенням старовинних споруд, храмів, пам’ятників України та рідного міста (села)).

— Що зображено на ілюстраціях?

— Які споруди ви бачили? Де саме?

— Які пам’ятки старовини є в Києві?

На ілюстраціях зображені пам’ятки старовини нашої країни і нашого міста (села).

Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, які пам’ятки старовини є в рідному краї та як до них потрібно ставитися, щоб зберегти їх для наступних поколінь.

Тема сьогоднішнього уроку: «Пам’ятки старовини рідного краю».

IV. Вивчення нового матеріалу.

1. Бесіда з елементами розповіді та використанням ілюстрацій з метою формування уявлення про пам’ятки старовини рідного краю.

До пам’яток старовини належать площі, пам’ятники, парки, фортеці, храми, замки, палаци та інші витвори талановитих майстрів.

Україна — країна з багатовіковою історією та культурою. У кожному куточку України є визначні пам’ятки старовини.

Розгляньте малюнки на с. 82-83 в підручнику, прочитайте назви пам’яток старовини, які на них зображені, і дайте відповіді на запитання.

— Хто з вас був у місцях, де розташовані ці пам’ятки старовини, та оглядав їх?

— Що вам відомо про ці пам’ятки старовини? (Учитель / учителька вислуховує відповіді учнів і робить узагальнюючу розповідь про пам’ятки старовини, зображені в підручнику.)

Костел Святого Миколая в м. Кам’янське Дніпропетровської області — унікальна споруда, вік якої понад 100 років. По обидва боки від входу височать дві величні вежі зі шпилями, увінчаними хрестами, що надає будівлі казковості та загадковості.

Площа Ринок — центральна площа у Львові, історичне обличчя цього міста. Її забудова розпочалася майже 500 років тому. Таку назву площа отримала тому, що на ній розташовувався великий базар. Утворюють площу 44 будинки і ратуша в центрі. Кожен будинок — це витвір архітектури, оздоблений ліпниною і скульптурами.

Приморський бульвар в Одесі — це візитівка й окраса міста. У центрі бульвару на напівкруглій площі височить пам’ятник Дюку Рішельє — першому керівнику міста. Від постаменту Рішельє прямо до берега Чорного моря ведуть гігантські Потьомкінські сходи, які налічують майже 200 сходинок.

Замок Любарта в Луцьку — один із найдавніших і найкраще збережених в Україні замків. Збудований понад 600 років тому. Головна вежа замку має висоту 28 метрів. Від неї відходять стіни заввишки близько 12 метрів і завтовшки до 3 метрів та розташовані інші вежі. На стінах замку містяться отвори для гармат. На сьогодні Луцький замок — це музей, відкритий для відвідувачів.

Шарівський палац у с. Шарівка Харківської області — дуже гарна білокам’яна будівля з двома вежами, увінчаними шпилями. Тераси ведуть від замку до парку зі старовинними дубами, блакитними ялинами, ясенами та екзотичними рослинами.

Замок «Паланок» у м. Мукачево Закарпатської області — одна з найдавніших фортець України, згадки про яку сягають 1000 років тому. Розташований замок на горі, тому його видно здалеку, й виглядає він дуже велично. Територія замку дуже велика. У давнину за стінами замку могли сховатися від ворогів багато людей. У замку багато потаємних ходів і підземних переходів, куди в разі небезпеки ховалися люди.

Парк «Софіївка» в м. Умань Черкаської області називають «Уманським дивом». Цей парк заснований понад 200 років тому. Тут росте величезна кількість різноманітних рослин, серед яких багато привезених із різних країн світу. На алеях парку ставки, водоспади, фонтани, рукотворні скелі та гроти. У парку побудовані альтанки та розташовані скульптури. Парк «Софіївка» визнано одним із «7 чудес України». Щороку парк відвідують тисячі туристів.

Хотинська фортеця в м. Хотин Чернівецької області — оборонна споруда, яка височіє на високому березі річки Дністер, оточена стінами заввишки до 40 метрів. Її вік сягає 1000 років. Хотинська фортеця є одним із «7 чудес України».

2. Бесіда з елементами розповіді та використанням ілюстрацій з метою формування уявлення про пам’ятки старовини рідного міста (села).

— Які пам’ятки старовини є там, де ви живете? (Учитель / учителька вислуховує відповіді учнів і робить узагальнюючу розповідь про пам’ятки старовини рідного міста (села)).

3. Бесіда з елементами розповіді з метою виховання бережного ставлення до пам’яток старовини.

— Як потрібно ставитися до пам’яток старовини? (Учитель / учителька вислуховує відповіді учнів і робить узагальнюючу розповідь про необхідність бережного ставлення до пам’яток старовини.)

Пам’ятки старовини потрібно відновлювати й охороняти. На територіях, де розташовані пам’ятки старовини, створюють музеї та заповідники, щоб уберегти їх від руйнування для наступних поколінь, щоб якомога більше людей могли доторкнутися до історії рідного краю.

V. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.

Фронтальна бесіда.

— Які пам’ятки старовини України вам відомі?

— Які пам’ятки старовини є там, де ви живете?

— Як потрібно ставитися до пам’яток старовини?

VI. Підсумок уроку.

— Що нового ви дізналися сьогодні на уроці? Відповідь розпочніть словами «Сьогодні на уроці я дізнався / дізналася, що...».

— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці.

Картка зеленого кольору: «Я зрозумів /зрозуміла! Можу пояснити матеріал іншим».

Картка жовтого кольору: «Мені потрібно трохи більше пояснень».

Картка червоного кольору: «Я не зрозумів / не зрозуміла матеріал!».

— Що ви навчилися робити на уроці?