Я досліджую світ 1 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022

Різноманітний світ людей
Розділ 5. Людина і світ

Мета: формувати уявлення про різноманітність людей у світі, вміння висловлювати судження; розвивати спостережливість, бажання пізнавати навколишній світ; виховувати повагу до культури, традицій та звичаїв людей із різних країн.

Обладнання: підручник, сигнальні картки або різнокольорові цеглинки «Лего».

Хід уроку

І. Організація класу до уроку. Ранкова зустріч.

ІІ. Повторення вивченого матеріалу.

На попередньому уроці ви дізналися, які пам’ятки старовини є у вашому рідному краї.

Фронтальна бесіда.

— Які пам’ятки старовини України вам відомі?

— Які пам’ятки старовини є там, де ви живете?

— Як потрібно ставитися до пам’яток старовини?

ІІІ. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми уроку.

— Чим відрізняються люди між собою? (Відповіді учнів.)

— Що в них спільного?

На Землі немає двох однакових людей, кожна людина неповторна.

Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, що світ людей дуже різноманітний. Ви довідаєтеся, якими ознаками відрізняються люди та які відмінності існують між людьми, які живуть у різних країнах.

Тема сьогоднішнього уроку: «Різноманітний світ людей».

IV. Вивчення нового матеріалу.

1. Бесіда з елементами розповіді та використанням ілюстрацій з метою формування уявлення про відмінності між людьми й причини виникнення цих відмінностей.

Ви живете в країні, яка називається Україна. У світі є ще багато країн, де живуть різні люди.

Країн у світі понад 200, вони розташовані в різних куточках світу та відрізняються своєю природою.

Десь дуже тепло, а десь — холодно. Десь є гори, а десь — рівнини. Десь є родючі ґрунти, а десь — пустелі. Люди пристосувалися до життя в різних природних умовах.

Розгляньте малюнки на с. 86 у підручнику та дайте відповіді на запитання.

— Чим відрізняються люди з різних куточків світу?

— Чим вони схожі? (Учитель / учителька вислуховує відповіді учнів і робить узагальнюючу розповідь про зовнішні відмінності між людьми.)

У країнах живуть люди, які відрізняються зовні. У них різний колір шкіри, волосся, очей. Вони відрізняються формою обличчя, очей, носа й губ. В одних пряме волосся, а в інших — кучеряве. Проте всі люди на землі мають однакову будову тіла.

2. Бесіда з елементами розповіді та використанням ілюстрацій з метою формування уявлення про толерантне ставлення до культури різних народів.

Люди в різних країнах мають свою мову. У них свої традиції, звичаї, пісні, танці, національний одяг, національні страви.

Розгляньте малюнки на с. 87 у підручнику та дайте відповіді на запитання.

— Чим вирізняється національний одяг у різних країнах світу? (Відповіді учнів.)

Якими б різними не були люди у світі, вони подібні тим, що хочуть жити в мирі, добрі й злагоді. Для цього потрібно вивчати й поважати культуру, традиції та звичаї людей із різних країн.

V. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.

Робота в парі (групі).

Виконайте завдання для роботи в парі (групі), запропоноване на с. 87 у підручнику.

— Придумайте назви до зображених символів.

VI. Підсумок уроку.

— Що нового ви дізналися сьогодні на уроці? Відповідь розпочніть словами «Сьогодні на уроці я дізнався / дізналася, що...».

— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці.

Картка зеленого кольору: «Я зрозумів /зрозуміла! Можу пояснити матеріал іншим».

Картка жовтого кольору: «Мені потрібно трохи більше пояснень».

Картка червоного кольору: «Я не зрозумів / не зрозуміла матеріал!».

— Що ви навчилися робити на уроці?