Я досліджую світ 1 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022

Твої громадянські права
Розділ 4. Людина в суспільстві

Мета: формувати уявлення про основні права громадянина України, вміння правильно розуміти свої права; розвивати увагу, бажання пізнавати навколишній світ; виховувати патріотичні почуття, любов до Батьківщини, повагу до прав інших людей.

Обладнання: підручник, робочий зошит, сигнальні картки або різнокольорові цеглинки «Лего», ілюстрації із зображенням державних символів України, звукозапис Державного Гімну України.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку. Ранкова зустріч.

ІІ. Повторення вивченого матеріалу.

На попередньому уроці ви дізналися, якими є державні символи нашої держави.

Доповніть речення.

✵ Незалежною державою Україна стала ... (24 серпня 1991 року).

✵ 24 серпня відзначають ... (День Незалежності України).

✵ Державними символами є ... (герб, прапор, гімн).

✵ Герб — це ... (знак держави).

✵ Державний Герб України — це ... (золотий тризуб на синьому тлі).

✵ Прапор — це ... (полотно певних кольорів і розмірів).

✵ Колір Державного Прапора України — ... (синьо-жовтий).

✵ Синій колір на прапорі — це колір ... (синього неба).

✵ Жовтий колір на прапорі — це колір ... (золотої ниви).

✵ Гімн — це ... (урочиста пісня).

✵ Державний Гімн України розпочинається словами ... («Ще не вмерла України і слава, і воля»).

✵ Коли вносять чи виносять Державний Прапор України, потрібно ... (встати).

✵ Коли виконують Державний Гімн України, потрібно ... (встати).

ІІІ. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми уроку.

— Яка країна є вашою Батьківщиною?

Вашою Батьківщиною є країна, назва якої — Україна. Ви народилися й живете на території України. Житель певної країни є її громадянином чи громадянкою. Отже, ви — громадяни України. Кожен громадянин України має певні права й обов’язки та підпорядковується певним правилам поведінки.

Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, які головні права мають громадяни України, навчитеся розуміти значення цих прав.

Тема сьогоднішнього уроку: «Твої громадянські права».

IV. Вивчення нового матеріалу.

1. Бесіда з елементами розповіді з метою формування уявлення про основні права громадянина України.

Ви — громадяни України і маєте певні права. Ваші громадянські права має забезпечувати країна. Користуючись ними, ви можете жити й розвиватися як особистість. Усі громадяни України мають рівні права.

Ваші права виникають з часу вашого народження і не можуть бути ніким скасовані чи припинені.

Розгляньте малюнки на с. 78-79 у підручнику, прочитайте, які права громадян України втілені на малюнках, і дайте відповідь на запитання.

— Як ви розумієте ці права? (Учитель / учителька вислуховує судження учнів і робить узагальнюючу розповідь, коментуючи кожне право почергово.)

✵ Первинним і невід’ємним правом людини є її право на життя. Це право виникає з моменту вашого народження. Право на життя не може бути скасованим чи обмеженим будь-ким, адже життя людини — це найвища цінність, і держава бере на себе обов’язок захищати це право.

✵ Важливим громадянським правом є право кожного з вас на повагу до його людської гідності. Кожен з вас унікальний і неповторний громадянин країни. Ніхто не може бути підданий катуванню, жорстокому, нелюдському або такому, що принижує його гідність, поводженню чи покаранню.

✵ Кожен має право на освіту. Право на освіту — це право людини на здобуття певного обсягу знань, умінь і навичок. Освіта допомагає кожному розвивати навички спілкування, свої здібності й талант, реалізовувати себе як особистість. Повна загальна середня освіта в нашій країні є обов’яз-ковою та безоплатною. Ви маєте право закінчити школу, здобути загальну середню освіту, а потім піти навчатися у вищі навчальні заклади: коледжі, університети, інститути тощо. У вищих навчальних закладах ви маєте право навчатися безоплатно, якщо здобудете хороші знання в школі, або на платній основі.

✵ Кожна людина має право на вільний розвиток своєї особистості. Проте потрібно пам’ятати, що при цьому ви не можете порушувати права інших людей на вільний і всебічний розвиток своєї особистості.

✵ Кожен має право на охорону здоров’я та медичну допомогу. Адже життя і здоров’я кожної людини — найвищі цінності. У разі хвороби держава гарантує, що вам буде надано медичну допомогу.

✵ Кожен має право на житло. Держава створює умови, за яких кожен громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду. Громадянам, які не можуть самі побудувати чи придбати житло, отримують його від держави безоплатно або за доступну для них плату. Ніхто не може бути примусово позбавлений житла інакше як на підставі закону за рішенням суду.

✵ Кожен, хто працює, має право на відпочинок. Дорослим надається відпустка та вихідні дні щотижня. Учні мають для відпочинку канікули та щотижневі вихідні дні.

Усі громадяни України мають рівні права. Поважай права інших людей, тоді й твої права будуть поважати.

2. Робота в парі (групі) з елементами бесіди з метою формування уміння пояснювати свої права та визначати, хто має дбати про дотримання цих прав.

— Виконайте завдання для роботи в парі (групі), запропоноване на с. 79 у підручнику. Розкажіть, якими правами ви користуєтеся. Хто з дорослих має дбати про дотримання ваших прав?

V. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.

Робота в зошиті з друкованою основою.

Виконаємо завдання 1 на с. 58.

— Що пропонується зробити? (Підкреслити.)

— Якими громадянськими правами ви користуєтеся?

Виконаємо завдання 2 на с. 58.

— Що пропонується зробити? (Поміркувати й розказати.)

— Які громадянські права дітей порушені? Чому ви так вважаєте?

1. Порушене право на життя та його захист.

2. Порушене право навчатися й здобувати освіту.

3. Порушене право на повагу людської гідності.

4. Порушене право на охорону здоров’я.

VI. Підсумок уроку.

— Що нового ви дізналися сьогодні на уроці? Відповідь розпочніть словами «Сьогодні на уроці я дізнався / дізналася, що...».

— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці.

Картка зеленого кольору: «Я зрозумів /зрозуміла! Можу пояснити матеріал іншим».

Картка жовтого кольору: «Мені потрібно трохи більше пояснень».

Картка червоного кольору: «Я не зрозумів / не зрозуміла матеріал!».

— Що ви навчилися робити на уроці?