Я досліджую світ 1 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022
Київ - столиця України
Розділ 4. Людина в суспільстві
Мета: формувати уявлення про столицю України, визначні та пам’ятні місця Києва; формувати вміння спостерігати, формулювати висновки, висловлювати судження; розвивати спостережливість, бажання пізнавати навколишній світ; виховувати патріотичні почуття, любов до Батьківщини, бережне ставлення до її культурних багатств.
Обладнання: підручник, робочий зошит, сигнальні картки або різнокольорові цеглинки «Лего», фотографії із зображенням краєвидів Києва.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку. Ранкова зустріч.
ІІ. Повторення вивченого матеріалу.
На попередньому уроці ви дізналися про державу, у якій ми живемо, — Україну. Ви довідалися, які природні багатства є в Україні, чим славиться наша держава.
Доповніть речення.
✵ Місто (село), у якому ми живемо, називається ...
✵ Держава, у якій ми живемо, називається ... (Україна).
✵ Україна — це наша ... (Батьківщина).
✵ В Україні є такі гори, як ... (Карпати і Кримські гори).
✵ В Україні є такі моря, як ... (Чорне й Азовське).
✵ Найбільша річка України називається ... (Дніпро).
✵ Найбільше озеро України називається ... (Ялпуг).
ІІІ. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми уроку.
На березі Дніпра розташоване найбільше в Україні місто.
Послухайте вірш-загадку Варвари Байкової та дайте відповідь на запитання.
— Про яке місто йдеться у вірші-загадці?
Воно відоме у світі,
каштани у ньому квітнуть.
Ну, хто з вас здогадається,
як місто називається?
Будинки тут високі,
Дніпро тече широкий.
Ну, хто з вас здогадається,
як місто називається?
Ворота золотії
стоять, мов чародії.
Ну, хто з вас здогадається,
як місто називається?
Віддавна — це столиця,
столиця білолиця.
Ну, хто з вас здогадається,
як місто називається? (Київ.)
Сьогодні на уроці ви продовжите дізнаватися про країну, у якій ми живемо, — Україну. Ви довідаєтеся, як називається столиця нашої держави, які пам’ятки старовини та визначні місця є в столиці.
Тема сьогоднішнього уроку: «Київ — столиця України».
IV. Вивчення нового матеріалу.
1. Бесіда з елементами розповіді та використанням ілюстрацій з метою формування уявлення про Київ — столицю України, пам’ятки старовини Києва.
Київ — це столиця України. Столиця — це головне місто країни. Київ розташований на берегах Дніпра — найбільшої річки України.
Київ — стародавнє місто, засноване понад тисячу років тому.
Розгляньте світлину на с. 74 в підручнику, на якій зображено частину території Києва з видом на Дніпро. Київ — дуже гарне місто, у якому є багато пам’яток старовини.
Розгляньте наступні світлини на с. 74 в підручнику та дайте відповідь на запитання.
— Які пам’ятки старовини є в Києві?
Найбільш відомими визначними пам’ятками старовини Києва є Софійський собор і Золоті ворота.
Софійський собор — це одна з найкращих і найвеличніших споруд у світі. Він збудований майже тисячу років тому Київським князем Ярославом Мудрим і добре зберігся до наших днів. Зараз Софійський собор — це Національний заповідник «Софія Київська», відкритий для відвідування.
Золоті ворота — це пам’ятка старовини, вік якої налічує майже тисячу років. Збудовані Золоті ворота Київським князем Ярославом Мудрим. Золотими їх назвали тому, що їхні стулки були вкриті позолотою. У давнину Золоті ворота були головним в’їздом до Києва, який був оточений високими земляними валами, що захищали місто від ворогів. На пагорбі над Золотими воротами височіла церква. Золоті ворота були обличчям Києва. Усі, хто під’їжджав до міста, здалеку бачили, який гарний і могутній Київ. З часом Золоті ворота були частково зруйновані та згодом відбудовані. Зараз Золоті ворота — це музей, який можна відвідати та помилуватися творінням майстрів давнього минулого.
2. Робота в парі (групі) з елементами розповіді та використанням ілюстрацій з метою формування уявлення про сучасний Київ.
— Виконайте завдання для роботи в парі (групі), запропоноване на с. 75 у підручнику. Прочитайте назви визначних місць Києва та опишіть їх.
Головна вулиця Києва називається Хрещатик. Це найкрасивіша вулиця Києва: широка, простора, із зеленими алеями каштанів. По обидві сторони Хрещатика височать гарні будинки. На Хрещатику розташовані різноманітні державні установи, магазини, готелі.
Хрещатик проходить через Майдан Незалежності — центральну площу Києва. Названо площу на честь проголошення незалежності України в 1991 році. На майдані височить Монумент Незалежності.
Оперний театр в Києві — найбільший музичний театр України.
Київський національний університет імена Тараса Шевченка — заклад вищої освіти, найбільший університет в Україні. Одним з його корпусів є Червоний корпус — історична пам’ятка.
У Києві є широкі проспекти, храми, пам’ятники, театри, музеї, цирк, навчальні заклади, парки, мости через Дніпро, функціонує метро, яке перевозить тисячі жителів і гостей столиці.
У Києві працює Президент України, Верховна Рада та Уряд України. Київ — місто-трудівник з великою кількістю фабрик і заводів.
— Хто із вас бував у Києві?
— Що ви бачили в столиці, які місця відвідували?
— Чим запам’ятався вам Київ?
V. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.
Робота в зошиті з друкованою основою.
Виконаємо завдання 1 на с. 56.
— Що пропонується зробити? (З’єднати лініями.) Установити відповідність.
Моя Батьківщина — Україна.
Найбільша річка моєї Батьківщини — Дніпро.
Столиця моєї Батьківщини — Київ.
Головна вулиця столиці — Хрещатик.
Пам’ятка старовини столиці — Золоті ворота.
Центральна площа столиці — Майдан Незалежності.
Державна мова моєї Батьківщини — українська.
Виконаємо завдання 2 на с. 56.
— Що пропонується зробити? (Написати.)
Україна стала незалежною державою у 1991 році.
24 серпня святкують День Незалежності України.
VI. Підсумок уроку.
— Що нового ви дізналися сьогодні на уроці? Відповідь розпочніть словами «Сьогодні на уроці я дізнався / дізналася, що...».
— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці.
Картка зеленого кольору: «Я зрозумів /зрозуміла! Можу пояснити матеріал іншим».
Картка жовтого кольору: «Мені потрібно трохи більше пояснень».
Картка червоного кольору: «Я не зрозумів / не зрозуміла матеріал!».
— Що ви навчилися робити на уроці?