Я досліджую світ 1 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022
Україна - твоя Батьківщина
Розділ 4. Людина в суспільстві
Мета: формувати уявлення про Україну як Батьківщину, природні багатства країни; формувати вміння спостерігати, формулювати висновки, висловлювати судження; розвивати спостережливість, бажання пізнавати навколишній світ; виховувати патріотичні почуття, любов до Батьківщини, бережне ставлення до її природних багатств.
Обладнання: підручник, робочий зошит, сигнальні картки або різнокольорові цеглинки «Лего», кольорові олівці, фотографії із зображенням краєвидів України (лісу, поля, степу, гір, моря, річки тощо).
Хід уроку
І. Організація класу до уроку. Ранкова зустріч.
ІІ. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми уроку.
Послухайте вірш і дайте відповідь на запитання.
— Про що йдеться у вірші?
Зацвітає калина,
зеленіє ліщина,
степом котиться диво-луна.
Це моя Україна,
це моя Батьківщина,
що, як тато і мама, одна.
Анатолій Камінчук
— Яку країну автор називає Батьківщиною? (Відповіді учнів.)
— З чим автор порівнює Україну?
Сьогодні на уроці йтиметься про країну, в якій ми живемо, — Україну. Ви дізнаєтеся, які природні багатства є в Україні, чим славиться наша держава.
Тема сьогоднішнього уроку: «Україна — твоя Батьківщина».
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
1. Бесіда з елементами розповіді та використанням ілюстрацій з метою формування уявлення про Україну та її природні багатства.
— Як називається місто (село), у якому ви живете? (Відповіді учнів.)
— У якій країні розташоване місто (село), у якому ви живете?
Місто (село), у якому ви живете, розташоване в державі, яка називається Україна. Україна — це наша держава, наш рідний край, наша Батьківщина. Тут живе ваша родина, живуть батьки, зростаєте ви.
Послухайте вірш і дайте відповідь на запитання.
— Чому ми називаємо Україну рідним краєм?
Україна — рідний край,
рідне поле, зелен гай,
рідне місто й рідна хата,
рідне небо й рідна мати.
Ярослав Скидан
Рідним краєм називають країну, у якій народилися і живуть. Для вас Україна — Батьківщина, тому що це край, де ви народилися, виросли та живете. Тут народилися і жили ваші прадіди, живуть ваші діди та батьки. В Україні ваш дім, школа, друзі.
Одна Батьківщина, і двох не буває,
місця, де родилися, завжди святі.
Хто рідну оселю свою забуває,
той долі ніколи не знайде в житті.
Микола Бакай
Розгляньте малюнки на с. 72 в підручнику та дайте відповіді на запитання.
— Які природні багатства є в нашій країні?
Україна — багата держава. У ній є ліси й степи, поля й луки, гори й моря, річки й озера.
— Які гори є в Україні? Хто з вас побував у цих горах? Що ви там бачили?
— Які моря є в Україні? Хто з вас побував на цих морях? Що ви там робили?
— Які річки є в Україні? Хто з вас побував на цих річках? Що вам запам’яталося?
— Які озера є в Україні? Хто з вас побував на цих озерах? Що вам запам’яталося?
В Україні є гори Карпати та Кримські гори. Мальовничі схили цих гір укриті лісами, у яких живуть різноманітні тварини. На високих полонинах випасають овець. У Карпатах багато будинків відпочинку, де люди відпочивають як улітку, так і взимку та поправляють своє здоров’я.
В Україні є Чорне й Азовське моря. У цих теплих морях виловлюють рибу, а протягом усього літа на узбережжях відпочивають дорослі та діти.
В Україні є багато річок. Найбільша серед них — Дніпро, яка протікає через усю Україну до Чорного моря. Це широка та повноводна річка, якою плавають кораблі. На берегах Дніпра розкинулося багато міст і сіл.
— Яка річка є поблизу міста (села), у якому ви живете?
В Україні є багато озер. Найбільше озеро — Ялпуг. Є Шацькі озера, найбільше серед яких Світязь. У Карпатах розташоване мальовниче високогірне озеро Синевир.
2. Бесіда з елементами розповіді та використанням ілюстрацій з метою формування уявлення про працю людей в Україні.
Надра України багаті на корисні копалини. У нашій державі багато міст і сіл, у яких живуть працьовиті люди — народ України.
Розгляньте малюнки на с. 73 в підручнику та дайте відповідь на запитання.
— Чим займаються люди в Україні?
Руками українців зведені будинки, дороги, школи, театри, храми, пам’ятники, заводи й фабрики. Працьовитий народ у містах виробляє трактори, літаки, кораблі, комбайни, автомобілі, автобуси. На фабриках виготовляють одяг і взуття.
Хлібороби в селах вирощують пшеницю, ячмінь, соняшник, цукрові буряки, льон, яблуні та груші, розводять та утримують корів, свиней, овець, курей. Із продукції сільського господарства виробляють різноманітні продукти харчування.
Україна — це твоя Батьківщина. Батьківщина в кожного одна. Її потрібно любити й шанувати.
— Як, на вашу думку, слід проявляти любов і повагу до Батьківщини? (Учитель / учителька вислуховує відповіді учнів і робить узагальнюючу розповідь.)
Кожен із вас хоче бачити свою Батьківщину багатою вільною державою, у якій всім добре живеться: дорослі мають житло, працю і достойну заробітну платню; діти навчаються в сучасних школах, а після закінчення школи продовжують навчання у вищих навчальних закладах; влітку діти відпочивають і подорожують разом із батьками; той, хто захворів, лікується в добре оснащених лікарнях; люди похилого віку отримують достойну пенсію та відпочивають.
Кожен із вас вже сьогодні може зробити багато для того, щоб наша Батьківщина була такою, якою ми хочемо її бачити. Для цього потрібно: старанно навчатися у школі, поважати своїх батьків і рідних, шанувати традиції українського народу, берегти природу рідного краю.
IV. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.
1. Робота в зошиті з друкованою основою.
Виконаємо завдання 1 на с. 54-55.
— Що пропонується зробити? (Написати.) Що є в Україні?
— Що зображено на першому малюнку? (Море, корабель.)
— Що зображено на другому малюнку? (Гори, річка, ліс.)
— Що зображено на третьому малюнку? (Поле, комбайн.)
— Що зображено на четвертому малюнку? (Місто.)
— Що зображено на п’ятому малюнку? (Село.)
— Що зображено на шостому малюнку? (Фабрика, завод.)
2. Фронтальна бесіда.
— Чому Україну ми називаємо Батьківщиною?
— Чим славиться Україна?
— У яких містах України вам доводилося побувати? Що вам запам’яталося?
V. Підсумок уроку.
— Що нового ви дізналися сьогодні на уроці? Відповідь розпочніть словами «Сьогодні на уроці я дізнався / дізналася, що...».
— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці.
Картка зеленого кольору: «Я зрозумів /зрозуміла! Можу пояснити матеріал іншим».
Картка жовтого кольору: «Мені потрібно трохи більше пояснень».
Картка червоного кольору: «Я не зрозумів /не зрозуміла матеріал!».
— Що ви навчилися робити на уроці?
Принесіть на наступний урок світлини із зображенням краєвидів, міст і сіл України для створення фотовиставки «Мальовнича Україна».