Я досліджую світ 1 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022

Твоя безпека на вулиці
Розділ 3. Людина

Мета: формувати уявлення про безпеку на вулиці, вміння поводитися так, щоб почуватися в безпеці; розвивати вміння передбачати наслідки своїх дій, робити висновки; виховувати почуття відповідальності за свою безпеку.

Обладнання: підручник, робочий зошит, сигнальні картки або різнокольорові цеглинки «Лего», кольорові олівці.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку. Ранкова зустріч.

ІІ. Повторення вивченого матеріалу.

На попередньому уроці ви дізналися про те, як поводитися в школі, щоб ніщо не загрожувало вашому життю і здоров’ю.

Дидактична гра «Що правильно, а що — ні?».

Учитель / учителька читає речення. Учні уважно слухають і, якщо твердження правильне, показують зелену сигнальну картку, якщо ні — червону. (За відсутності сигнальних карток діти плескають у долоні, якщо твердження правильне. Кожне неправильне твердження коментують і виправляють.)

✵ Сходами треба ходити, тримаючись правої сторони, не штовхати тих, хто йде попереду.

✵ На перерві можна відчиняти вікна й виглядати з них.

✵ Щоб потрапити в їдальню, потрібно бігти коридором.

✵ Наслідками користування спортивним обладнанням без дозволу вчителя можуть бути забиття та переломи кісток.

✵ Небезпечно залазити на огорожу чи дерева на шкільному подвір’ї.

✵ З інструментами потрібно поводитися обережно.

✵ На перерві корисно побігати коридорами.

✵ Більша частина травм, отриманих у школі, пов’язана з витівками на перервах.

ІІІ. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми уроку.

— Щоб довідатися, про що йтиметься сьогодні на уроці, вам потрібно відгадати загадки.

✵ Є великий, є малий,

з вантажами, легковий.

По дорогах поспішає,

у собі людей катає. (Автомобіль)

✵ Тут не котиться автобус.

Тут трамваї не пройдуть.

Тут спокійно пішоходи

вздовж по вулиці ідуть. (Тротуар)

✵ Підморгне зеленим оком —

ми йдемо,

підморгне червоним —

стоїмо. (Світлофор)

✵ Замість рейок дві дротини

визначають рух машини,

щоби взуті в гуму ноги

не збивалися з дороги. (Тролейбус)

✵ Цю стрічку не візьмеш

і в косичку не вплетеш.

На землі вона лежить,

транспорт вздовж по ній біжить. (Дорога)

✵ Смугасті доріжки

постелили нам під ніжки,

щоб турбот ми не знали

й упевнено крокували. (Пішохідний перехід)

— Де можна побачити автомобілі, тролейбуси, тротуари, світлофори, дорожній перехід і дорогу? (Відповіді учнів.)

Автомобілі, тролейбуси, тротуари, світлофори, дорожній перехід і дорога можна побачити на вулицях міста чи села. Щодня ви виходите на вулиці свого міста (села). Вулиця — це місце підвищеної небезпеки.

Сьогодні на уроці будемо говорити про вашу безпеку на вулиці. Ви дізнаєтесь, яких Правил дорожнього руху потрібно дотримуватися, щоб вашому життю і здоров’ю на вулиці ніщо не загрожувало. Ви навчитеся оцінювати наслідки небезпек, які можуть чатувати на вас, коли не дотримуватися Правил дорожнього руху.

Тема сьогоднішнього уроку: «Твоя безпека на вулиці».

IV. Вивчення нового матеріалу.

1. Практична робота з елементами розповіді з метою формування уявлення про правила безпечної поведінки в школі.

Учасниками дорожнього руху є водії, пасажири та пішоходи.

— До яких учасників дорожнього руху ви належите, коли перебуваєте на вулиці ? (Відповіді учнів.)

На вулиці ви є пішоходами. Вулиці нашого міста чи села призначені для руху транспорту та пішоходів.

Щоб усі почувалися на вулиці безпечно, рух транспорту та пішоходів розділений:

✵ для руху транспорту призначена проїзна частина;

✵ для руху пішоходів призначені тротуари.

Розгляньте малюнки на с. 66 у підручнику та дайте відповідь на запитання.

— Як потрібно поводитися на вулиці, щоб почуватися у безпеці? (Учитель / учителька вислуховує відповіді й робить узагальнюючу розповідь.)

Правила безпечної поведінки на вулиці.

✵ Переходьте проїзну частину тільки по пішохідному переходу, де нанесено лінії розмітки «зебра».

Біля пішохідного переходу встановлюють дорожній знак «Пішохідний перехід». Він має вигляд синього квадрата, у якому на білому тлі зображений пішохід. Переходячи вулицю, треба подивитись ліворуч, а потім, дійшовши до середини, — праворуч.

✵ На вулиці ходіть тільки тротуаром, тримаючись його правого боку. Рухаючись так, пішоходи не будуть перешкоджати одне одному.

✵ Якщо є підземний пішохідний перехід, користуйтеся ним для переходу проїзної частини. Підземні пішохідні переходи облаштовують переважно там, де проїзна частина широка з інтенсивним рухом транспорту.

✵ Якщо є світлофор, переходьте проїзну частину лише тоді, коли на світлофорі для пішоходів горить зелене світло.

— Які ще правила безпечної поведінки на вулиці можна додати?

✵ Вибирайте для ігор і розваг місця, віддалені від проїзної частини.

✵ Не вибігайте раптово на проїзну частину дороги.

Щоб почуватися безпечно на вулиці, дотримуйтеся Правил дорожнього руху.

2. Робота в парі з елементами бесіди з метою формування уявлення про наслідки недотримання Правил дорожнього руху.

— Виконайте завдання для роботи в парі, запропоноване на с. 67 у підручнику. Разом із сусідом чи сусідкою по парті оцініть поведінку дітей. Розкажіть, якими можуть бути наслідки такої поведінки.

1-ша група оцінює поведінку дівчинки на першому малюнку;

2-га група оцінює поведінку хлопчиків на другому малюнку.

Поведінка дітей є небезпечною, тому що:

✵ дівчинка раптово вибігла на проїзну частину вулиці;

✵ хлопчики вибрали для гри місце поблизу проїзної частини.

Поранення, забиття, переломи кісток, загроза життю — наслідки небезпечної поведінки на вулиці.

Щоб почуватися безпечно на вулиці, дотримуйтеся Правил дорожнього руху.

V. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.

1. Робота в зошиті з друкованою основою.

Виконаємо завдання 1 на с. 50.

— Що пропонується зробити? (Пронумерувати.)

— Які складові має дорога?

Виконаємо завдання 2 на с. 50.

— Що пропонується зробити? (Підкреслити.)

— З якого боку пішоходи можуть рухатися тротуаром?

Виконаємо завдання 3 на с. 50.

— Що пропонується зробити? (Вибрати і зафарбувати кружечки: якщо правильно — у зелений колір, якщо неправильно — у червоний.)

— Хто з дітей порушує правила переходу проїзної частини дороги, а хто — ні?

2. Фронтальна бесіда.

— Як ви поводитеся на вулиці?

— Чи є безпечною ваша поведінка? Чому?

VI. Підсумок уроку.

— Що нового ви дізналися сьогодні на уроці? Відповідь розпочніть словами «Сьогодні на уроці я дізнався / дізналася, що...».

— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці.

Картка зеленого кольору: «Я зрозумів /зрозуміла! Можу пояснити матеріал іншим».

Картка жовтого кольору: «Мені потрібно трохи більше пояснень».

Картка червоного кольору: «Я не зрозумів / не зрозуміла матеріал!».

— Що ви навчилися робити на уроці?