Я досліджую світ 1 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022

Твоя безпека в школі
Розділ 3. Людина

Мета: формувати уявлення про безпеку в школі, вміння обирати безпечні заняття під час перебування в школі; розвивати вміння передбачати наслідки своїх дій, робити висновки; виховувати почуття відповідальності за свою безпеку.

Обладнання: підручник, робочий зошит, сигнальні картки або різнокольорові цеглинки «Лего», кольорові олівці.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку. Ранкова зустріч.

ІІ. Повторення вивченого матеріалу.

На попередньому уроці ви дізналися про те, як поводитися вдома, щоб ніщо не загрожувало вашому життю і здоров’ю.

Дидактична гра «Що правильно, а що — ні?».

Учитель / учителька читає речення. Учні уважно слухають і, якщо твердження правильне, показують зелену сигнальну картку, якщо ні — червону. (За відсутності сигнальних карток діти плескають у долоні, якщо твердження правильне. Кожне неправильне твердження діти коментують і виправляють.)

✵ Коли ви наодинці вдома, можна погратися із домашнім улюбленцем.

✵ Ванна та кухня — безпечні місця для ігор і розваг.

✵ Сірниками можна користуватися, коли ви наодинці вдома.

✵ Газовою плитою можна користуватися тільки в присутності дорослих.

✵ Небезпечно відчиняти двері незнайомим, коли наодинці вдома.

✵ Безпечним заняттям, коли наодинці вдома, є читання книжки.

✵ Відчинені вікна та балкони — небезпечні місця для ігор і розваг.

✵ Коли залишаєтеся наодинці вдома, можна скористатися інструментами та щось змайструвати.

✵ Коли наодинці вдома, можна попрасувати свої речі.

✵ Наслідком користування сірниками та несправними електроприладами може стати пожежа.

ІІІ. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми уроку.

— Чи подобається вам навчатися в школі? (Відповіді учнів.)

— Чи почуваєтеся ви безпечно в школі? Чому?

— Хто дбає в школі про вашу безпеку?

Школи обладнані так, щоб учні почувалися там у безпеці. Про вашу безпеку там дбають дорослі. Відправляючи вас до школи, батьки довіряють вам і надіються, що ви будете добре поводитися. Це означає поводитися так, щоб вашому життю і здоров’ю не загрожувала небезпека.

Сьогодні на уроці будемо говорити про вашу безпеку в школі. Ви дізнаєтесь, як потрібно поводитися в школі, щоб вашому життю і здоров’ю ніщо не загрожувало. Ви також довідаєтеся, які місця в школі є небезпечними для вас. Ви навчитеся оцінювати наслідки небезпек, які можуть чатувати на вас, коли ви не дотримуєтеся правил безпечної поведінки в школі.

Тема сьогоднішнього уроку: «Твоя безпека в школі».

IV. Вивчення нового матеріалу.

1. Практична робота з елементами розповіді з метою формування уявлення про правила безпечної поведінки в школі.

Школи облаштовані так, щоб у них було комфортно й безпечно навчатися та відпочивати на перервах. Адже життя і здоров’я — це найвища цінність. Проте, якщо не дотримуватися правил поведінки в школі, можуть виникнути небезпечні ситуації.

Розгляньте малюнки на с. 64 в підручнику та дайте відповідь на запитання.

— Як потрібно поводитися в школі, щоб почуватися у безпеці? (Учитель / учителька вислуховує відповіді й робить узагальнюючу розповідь.)

Правила безпечної поведінки в школі.

✵ На перерві не бігайте коридором, поводьтеся спокійно, не штовхайтеся, не смітіть. Розмовляйте спокійним голосом, не кричіть. Не кидайтеся сторонніми предметами. Не грайтеся біля вікон.

✵ У їдальню заходьте спокійно. Не їжте поспіхом, пережовуйте ретельно їжу. Не розмовляйте, не смійтеся. Не грайтеся столовими приборами. Не розкидайте їжу.

✵ На уроках фізкультури та на шкільному подвір’ї без дозволу вчителя не користуйтеся спортивним обладнанням. Уникайте травм під час рухливих ігор і спортивних змагань. Грайте у м’яча тільки в місцях, призначених для гри.

✵ На сходах не бігайте, дивіться уважно під ноги. Тримайтесь правої сторони, не штовхайте тих, що йдуть попереду, не перехиляйтесь через поруччя.

— Які ще правила безпечної поведінки в школі можна додати?

✵ На уроках дизайну та технологій використовуйте інструменти тільки за призначенням. Поводьтеся з інструментами обережно.

✵ На шкільному подвір’ї не залізайте на огорожу чи на дерева.

Перебуваючи в школі, потрібно пам’ятати про правила особистої безпеки. Більша частина травм, отриманих у школі, пов’язана з витівками на перервах.

2. Робота в парі з елементами бесіди з метою формування уявлення про небезпечні місця в школі та наслідки недотримання правил безпечної поведінки.

— Які місця в школі можуть бути небезпечними? (Відповіді учнів.)

Сходи, коридори, вікна, спортивний зал, спортивний майданчик, їдальня, шкільне подвір’я можуть стати для вас місцями підвищеної небезпеки в разі недотримання правил безпечної поведінки.

— Виконайте завдання для роботи в парі, запропоноване на с. 65 у підручнику. Разом із сусідом чи сусідкою по парті оцініть поведінку дітей. Розкажіть, якими можуть бути наслідки такої поведінки.

1-ша група оцінює поведінку учнів на першому малюнку;

2-га група оцінює поведінку учнів на другому малюнку.

Поведінка дітей є небезпечною, тому що:

✵ учениця не дотрималася правил обережного поводження з їжею, й та потрапила на підлогу;

✵ учні штовхаються на сходах.

Поранення, забиття, переломи кісток — наслідки недотримання правил поведінки в школі.

Щоб почуватися в школі безпечно, дотримуйтеся правил поведінки для учнів, будьте ввічливими й уважними до тих, хто вас оточує.

V. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.

Робота в зошиті з друкованою основою.

Виконаємо завдання 1 на с. 48.

— Що пропонується зробити? (Вибрати і зафарбувати кружечки: якщо правильно — у зелений колір, якщо неправильно — у червоний.)

— Які місця на шкільному подвір’ї є безпечними, а які — ні?

Виконаємо завдання 2 на с. 49.

— Що пропонується зробити? (Вибрати і зафарбувати кружечки: якщо правильно — у зелений колір, якщо неправильно — у червоний. Поміркувати й розказати.)

— Хто з дітей вибрав безпечний відпочинок під час перерви, а хто — ні? Чому ви так вважаєте?

Виконаємо завдання 3 на с. 49.

— Що пропонується зробити? (Поміркувати й розказати.)

— Як ви відпочиваєте в школі на перерві? Чи є безпечним ваш відпочинок?

VI. Підсумок уроку.

— Що нового ви дізналися сьогодні на уроці? Відповідь розпочніть словами «Сьогодні на уроці я дізнався / дізналася, що...».

— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці.

Картка зеленого кольору: «Я зрозумів /зрозуміла! Можу пояснити матеріал іншим».

Картка жовтого кольору: «Мені потрібно трохи більше пояснень».

Картка червоного кольору: «Я не зрозумів / не зрозуміла матеріал!».

— Що ви навчилися робити на уроці?