Я досліджую світ 1 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022

Чим ти відчуваєш запах
Розділ 3. Людина

Мета: розширити й узагальнити уявлення про орган нюху — ніс — як один із органів чуттів, що пов’язує організм людини з навколишнім світом; формувати уявлення про охорону та гігієну органа нюху; формувати вміння користуватися органом нюху для ознайомлення з навколишнім світом; розвивати гостроту нюху, прищеплювати відповідні гігієнічні навички; виховувати бережне ставлення до органа нюху.

Обладнання: підручник, робочий зошит, сигнальні картки або різнокольорові цеглинки «Лего», кольорові олівці, зразки продуктів у непрозорих одноразових склянках, які можна впізнати за запахом.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку. Ранкова зустріч.

ІІ. Повторення вивченого матеріалу.

На попередньому уроці ви дізналися, чим ми чуємо, а також про те, що потрібно робити, щоб вуха були здоровими.

Фронтальна бесіда.

— Чим ми чуємо?

— Що розрізняє людина за допомогою вух?

— Які звуки чує людина?

— Чому потрібно берегти вуха?

— Яких порад слід дотримуватися, що зберегти слух?

ІІІ. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми уроку.

— Що ще, крім очей і вух, допомагає нам дізнаватися про те, що відбувається навколо?

Пізнавати навколишній світ людині, крім очей і вух, допомагають ніс, язик, руки. Сьогодні на уроці ви продовжите дізнаватися про те, за допомогою чого людина пізнає навколишній світ.

— Щоб довідатися, про що ми говоритимемо на сьогоднішньому уроці, вам потрібно відгадати загадку.

✵ Ось гора, а у гори

дві глибокі нори.

У цих норах повітря бродить,

то заходить, то виходить. (Ніс)

— Про що вам може повідомити ніс? (Відповіді учнів.)

Сьогодні на уроці ви дізнаєтесь, для чого людині потрібен ніс, яке значення він має в житті людини, що потрібно робити, щоб не втратити нюх. Ви будете вчитися розпізнавати запахи.

Тема сьогоднішнього уроку: «Чим ти відчуваєш запах».

IV. Вивчення нового матеріалу.

1. Бесіда з елементами практичної роботи з метою формування уявлення про значення органа нюху в житті людини.

— Відгадайте загадку.

✵ Коло носа в’ється,

а в руки не дається. (Запах)

— Чим ми відчуваємо запах? (Відповіді учнів.)

Запахи людина відчуває носом. Подивіться на носики одне одного. У кожного вони різної форми та розмірів, проте в кожного є два отвори, через які потрапляє повітря з певними запахами, і ми їх відчуваємо та розпізнаємо.

Розгляньте малюнки на с. 54 в підручнику та дайте відповіді на запитання.

— Які запахи приємні для вашого носа, а які — ні?

— Назвіть приємні для вас запахи. (Відповіді учнів.)

Приємним для багатьох є запах свіжого хліба, яблук, апельсинів, троянди, фіалки, парфумів тощо.

— Назвіть неприємні для вас запахи. (Відповіді учнів.)

Неприємно для більшості людей пахнуть зіпсовані продукти, відпрацьовані гази автомобіля, тютюновий дим, сміття, фарба, повітря у приміщенні, де довгий час перебуває багато людей тощо.

— Які почуття та бажання викликають у вас неприємні запахи? Про що попереджають неприємні запахи? (Відповіді учнів.)

Неприємні запахи викликають почуття огиди, бажання їх позбутися. Вони попереджають про небезпеку, яку може становити для людини те, що неприємно пахне.

— Наведіть приклади, коли ніс може попередити людину про небезпеку. (Відповіді учнів.)

Ніс може відчути запах газу в приміщенні; повідомити про те, що продукти, які не мають зовнішніх ознак псування, зіпсовані; попередити, що приміщення потрібно провітрити тощо.

— Для чого ще служить людині ніс? (Відповіді учнів.)

Ніс потрібен для того, щоб дихати. Через носові проходи повітря, яке ми вдихаємо, потрапляє в наш організм. Проходячи через ніс, повітря очищується від пилинок, які затримуються на волосинках усередині носа. Тому потрібно вдихати повітря носом, а не ротом. Разом із повітрям у наш організм можуть потрапляти небезпечні інфекції, які спричиняють такі хвороби, як грип, ангіна, нежить.

— Як і звідки інфекція може потрапити в наш організм?

Інфекція може потрапити в наш організм від хворої людини, з якою ми спілкуємося. Під час спілкування хвора людина може кашляти, чхати, і разом з краплинками, які потрапляють у повітря при чханні чи кашлі, ми вдихаємо збудників захворювань. Коли ви захворіли на такі хвороби, слід залишатися вдома, щоб не заразити інших.

2. Дидактична гра, пов’язана з нюховим сприйняттям, з метою розвитку нюху.

— Повправлятися в розвитку нюху вам допоможе гра «Впізнай за запахом». (Учитель / учителька пропонує дітям упізнати із заплющеними очима за запахом продукти, які містяться в непрозорих одноразових склянках: яблуко, апельсин, цибуля, часник, огірок, мед тощо.)

3. Бесіда та робота в парі (групі) з метою формування уявлення про гігієнічні вимоги, спрямовані на збереження нюху.

Ніс — це отвір, через який до людини потрапляє не лише інформація про запахи, а й проходить повітря, потрібне для дихання, тому ніс потрібно берегти.

— Поміркуйте, що становить небезпеку для носа.

Небезпеку для носа становить бруд та інфекція, які потрапляють із повітрям, сторонні предмети. У людини може ослабнути нюх, або й зовсім зникнути.

— Виконайте завдання для роботи в парі (групі) на с. 55 у підручнику. Складіть за малюнками поради, яких треба дотримуватися, щоб мати добрий нюх.

Поради для збереження нюху.

✵ Потрібно тримати ніс у чистоті. Для цього слід постійно мати при собі чисту носову хустинку. Під час нежиттю користуватися носовичком.

✵ Запобігати потраплянню у ніс сторонніх предметів. Якщо у ніс потрапило щось стороннє, слід негайно повідомити батьків, щоб звернулися до лікаря.

✵ Якщо з’явився нежить, потрібно його лікувати.

V. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.

Робота в зошиті з друкованою основою.

Виконаємо завдання 1 на с. 42.

— Що пропонується зробити? (Вибрати і зафарбувати кружечки: якщо правильно — у зелений колір, якщо неправильно — у червоний.)

— Які запахи вам подобаються, а які — ні? (Зафарбовуємо кружечки в зелений колір біля яблука, меду, квітки й хліба, які пахнуть приємно, а біля часнику, автомобіля, лакофарбових матеріалів і вогнища — у червоний колір.)

Виконаємо завдання 2 на с. 42.

— Що пропонується зробити? (Написати.)

— Який орган допомагає відчувати запахи? (Ніс.)

VI. Підсумок уроку.

— Що нового ви дізналися сьогодні на уроці? Відповідь розпочніть словами «Сьогодні на уроці я дізнався / дізналася, що...».

— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці.

Картка зеленого кольору: «Я зрозумів /зрозуміла! Можу пояснити матеріал іншим».

Картка жовтого кольору: «Мені потрібно трохи більше пояснень».

Картка червоного кольору: «Я не зрозумів / не зрозуміла матеріал!».

— Що ви навчилися робити на уроці?