Я досліджую світ 1 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022
Чим ти чуєш
Розділ 3. Людина
Мета: розширити й узагальнити уявлення про орган слуху — вуха — як один із органів чуттів, що пов’язує організм людини з навколишнім світом, про охорону та гігієну органа слуху; формувати вміння користуватися органом слуху для ознайомлення з навколишнім світом; розвивати гостроту слуху, прищеплювати відповідні гігієнічні навички; виховувати бережне ставлення до органа слуху.
Обладнання: підручник, робочий зошит, сигнальні картки або різнокольорові цеглинки «Лего», кольорові олівці, ілюстрації із зображенням слона, кота.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку. Ранкова зустріч.
ІІ. Перевірка знань, умінь і навичок.
На попередньому уроці ви дізналися про те, чим ми бачимо і що потрібно робити, щоб зберегти зір.
Фронтальна бесіда.
— Чим ми бачимо?
— Що розрізняє людина за допомогою очей?
— Яку роботу виконують очі?
— Чому потрібно берегти зір?
— Яких порад слід дотримуватися, щоб зберегти зір?
— Як можна допомогти очам, якщо вони втомилися?
— Як потрібно перевіряти, чи на достатній відстані від очей розміщена книжка?
ІІІ. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми уроку.
— Що ще, крім очей, допомагає нам дізнаватися про те, що відбувається навколо?
Пізнавати навколишній світ людині, крім очей, допомагають вуха, ніс, язик, руки. Сьогодні на уроці ви продовжите дізнаватися, за допомогою чого людина пізнає навколишній світ.
— Щоб дізнатися, про що йтиметься на сьогоднішньому уроці, вам потрібно відгадати загадку.
✵ Ці два півкруги в нас на голові
ловлять звуки різні — тихі і гучні. (Вуха)
Сьогодні на уроці ви дізнаєтесь, для чого людині потрібні вуха, що потрібно робити, щоб мати здорові вуха і хороший слух. Ви будете вчитися уважно слухати та відтворювати звуки.
Тема сьогоднішнього уроку: «Чим ти чуєш».
IV. Вивчення нового матеріалу.
1. Бесіда з елементами розповіді з метою формування уявлення про значення органа слуху в житті людини.
— Закрийте вуха руками. Що змінилося? (Відповіді учнів.)
— Відкрийте вуха. Що змінилося?
Ви закрили вуха, запанувала тиша. Відкрили вуха — чути різноманітні звуки.
Подивіться на вуха свого сусіда / сусідки по парті. Кожне вухо має вушну раковину та отвір, який веде до середини вуха у слуховий прохід. Звуки, які лунають, потрапляють у слуховий прохід, ми їх чуємо та розпізнаємо.
Звуки, що лунають навколо нас, дуже різноманітні: серед них є приємні й неприємні; тихі та гучні.
Розгляньте малюнки на с. 52 в підручнику, відтворіть за малюнками звуки і дайте відповіді на запитання.
— Які із звуків гучні, а які — тихі? Які звуки приємні для ваших вух, а які — ні?
— Які гучні звуки ви чули? (Наприклад: гуркіт грому, гуркіт поїзда, що рухається, гудки автомобілів і тепловозів, музика на концерті тощо.)
— Які тихі звуки ви чули? (Наприклад: шелест листя на деревах, шарудіння опалого листя під ногами, спів пташок, мамина колискова, потріскування дерева, що горить у пічці, скрипіння снігу під ногами, негучна музика, що лунає з телевізора тощо.)
— Які звуки приємніші для слуху — тихі чи гучні?
Отже, за допомогою вух людина чує та розпізнає різноманітні звуки — від дуже тихих до гучних, від приємних до неприємних.
Більшість тварин, які живуть на Землі, теж чують. В одних тварин великі вуха, в інших — невеличкі, а в деяких зовсім їх не видно.
— Щоб дізнатися, у якої тварини на Землі найбільші вуха, відгадайте загадку.
✵ Дуже товсті ноги маю,
тихо їх переставляю.
Височезний я на зріст,
біля рота маю хвіст! (Слон)
Слух у різних тварин теж різний. В одних тварин він слабкий, а в інших — дуже хороший.
— Щоб дізнатися, у якої тварини дуже хороший слух, відгадайте наступну загадку.
✵ Хто з хвостиком і з вушками?
У кого лапки з подушками?
Як ступá, ніхто не чує,
на мишей завжди полює. (Кіт)
2. Дидактична гра, пов’язана зі слуховим сприйняттям, з метою розвитку слухової уваги.
— Повправлятися в розвитку слухової уваги вам допоможе гра «Впізнай за голосом, хто покликав». Заплющте очі й упізнайте за голосом, хто говорить і з якого боку чути голос. Якщо ім’я названо правильно — той, кого назвали, наступним упізнає за голосом.
3. Робота в парі (групі) з метою формування уявлення про гігієнічні вимоги, спрямовані на збереження слуху.
У народній приказці мовиться: «Чоловік має два вуха, щоб багато слухав, а один язик, щоб менше говорив». Вуха — це канали, через які до людини потрапляє значна кількість інформації про те, що діється в навколишньому світі, тому вуха потрібно берегти.
— Виконайте завдання для роботи в парі (групі) на с. 53 в підручнику. Складіть за малюнками поради, яких треба дотримуватися, щоб не нашкодити вухам і мати добрий слух.
✵ Вуха завжди слід тримати в чистоті. Не рідше як раз на тиждень потрібно паличкою з намотаною на неї ватою чистити слуховий прохід від сірки та бруду.
✵ Не бажано в холодну пору року ходити без головного убору, тому що можна застудити вуха. Особливо коли вітряно, слід одягати головний убір, який надійно захищатиме вуха.
✵ Шкідливо слухати гучну музику, особливо в навушниках. Коли слухаєте музику чи дивитеся телевізор, звук має бути не надто гучним та не надто тихим, щоб не псувати і не напружувати слух.
✵ Якщо заболіли вуха чи погіршився слух, слід негайно звернутися до лікаря.
— Які ще поради допоможуть зберегти вуха здоровими, а слух — хорошим?
✵ Під час купання, особливо пірнання, слід запобігати потраплянню у вуха води. Для цього потрібно вставляти в слухові проходи спеціальні вушні затички.
✵ Не можна пхати в слуховий прохід будь-які предмети, особливо гострі та дрібні.
✵ Якщо в слуховий прохід вуха потрапив сторонній предмет, не намагайтеся самостійного його витягти, а негайно повідомте про це дорослих.
✵ Не можна голосно розмовляти, кричати, особливо в приміщенні, де перебуває багато людей.
V. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.
1. Робота в зошиті з друкованою основою.
Виконаємо завдання 1 у зошиті на с. 41.
— Що пропонується зробити? (Вибрати і зафарбувати кружечки: якщо правильно — у зелений колір, якщо неправильно — у червоний.)
— Хто з дітей піклується про вуха, а хто — ні? Поясніть свій вибір.
2. Фронтальна бесіда.
— Чим ми чуємо?
— Що розрізняє людина за допомогою слуху?
— Які звуки чує людина?
— Чому потрібно берегти вуха?
— Яких порад слід дотримуватися, що зберегти слух?
— Чому не можна самостійно витягувати зі слухового проходу сторонній предмет?
— Що станеться, якщо не мити вуха та не видаляти зі слухового проходу сірку?
VI. Підсумок уроку.
— Що нового ви дізналися сьогодні на уроці? Відповідь розпочніть словами «Сьогодні на уроці я дізнався / дізналася, що...».
— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці.
Картка зеленого кольору: «Я зрозумів /зрозуміла! Можу пояснити матеріал іншим».
Картка жовтого кольору: «Мені потрібно трохи більше пояснень».
Картка червоного кольору: «Я не зрозумів / не зрозуміла матеріал!».
— Що ви навчилися робити на уроці?