Я досліджую світ 1 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022
Чим ти бачиш
Розділ 3. Людина
Мета: розширити й узагальнити уявлення про орган зору — очі — як один із органів чуттів, що пов’язує організм людини з навколишнім світом; формувати уявлення про охорону та гігієну органа зору, вміння користуватися органом зору для ознайомлення з навколишнім світом; розвивати гостроту зору, прищеплювати відповідні гігієнічні навички; виховувати бережне ставлення до органа зору.
Обладнання: підручник, робочий зошит, сигнальні картки або різнокольорові цеглинки «Лего», кольорові олівці, різнокольорові кубики та кульки різних розмірів (або їх зображення на папері).
Хід уроку
І. Організація класу до уроку. Ранкова зустріч.
ІІ. Повторення вивченого матеріалу.
На попередньому уроці ви дізналися про те, яким має бути ваш зовнішній вигляд.
Фронтальна бесіда.
— Які правила особистої гігієни ви знаєте?
— У яких випадках потрібно мити руки?
— Які засоби гігієни є особистими?
— Які засоби гігієни призначені для загального користування?
— Яким має бути зовнішній вигляд людини?
— Що потрібно робити, щоб бути охайними?
ІІІ. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми уроку.
— За допомогою чого можна дізнатися про те, що відбувається навколо вас?
Пізнавати навколишній світ людині допомагають очі, вуха, ніс, язик, руки. Сьогодні та на наступних уроках ви дізнаєтеся, за допомогою чого людина пізнає навколишній світ.
— Щоб дізнатися, про що йтиметься на сьогоднішньому уроці, вам потрібно відгадати загадку.
✵ Два брати через дорогу живуть,
а одне одного не бачать. (Очі)
Сьогодні на уроці ви дізнаєтесь, для чого людині потрібні очі, що слід робити, щоб мати здорові очі та хороший зір. Ви навчитеся робити вправи для збереження зору.
Тема сьогоднішнього уроку: «Чим ти бачиш».
IV. Вивчення нового матеріалу.
1. Бесіда з елементами розповіді та виконанням дослідів з метою формування уявлення про значення очей у житті людини.
— Заплющте очі. Що змінилося? (Відповіді учнів.)
— Чи можете ви сказати, не розплющуючи очей, що діється навколо?
— Розплющте очі. Коли ви краще почуваєтеся: коли очі заплющені чи розплющені?
— Для чого людині потрібні очі?
За допомогою очей людина бачить. Очі — це віконця в навколишній світ. Щоб зрозуміти, про що дізнається людина за допомогою очей, проведемо досліди.
Розгляньте малюнок на с. 50 у підручнику та дайте відповіді на запитання.
— Що зображено на малюнку? Про що повідомили вам очі?
— Скажіть, що в мене в руках. (Учитель / учителька бере в руки кілька однакових за розмірами кубиків чи кульок різних кольорів.)
— Про що нам повідомили очі? Назвіть, якого кольору предмети.
Очі повідомили нам, який колір мають предмети.
— Скажіть, що в мене в руках. (Учитель / учителька бере в руки кілька однакових за кольором кубиків чи кульок різних розмірів.)
— Про що нам повідомили очі?
Очі повідомили нам, які розміри мають предмети.
— Скажіть, що в мене в руках. (Учитель / учителька бере в одну руку кубик, а в іншу — кульку одного кольору.)
— Про що нам повідомили очі? Назвіть, якої форми предмети.
Очі повідомили нам, яку форму мають предмети.
— Що відбувається з предметами, які я тримаю в руках? (Учитель / учителька починає рухати однією рукою, залишаючи іншу нерухомою.)
— Про що нам повідомили очі?
Очі повідомили нам, що один предмет рухається, а інший — нерухомий.
Отже, за допомогою очей людина розрізняє колір предметів, їхні розміри, форму, рухаються вони чи ні, далеко розташовані чи близько.
— Яку ще роботу виконують очі?
За допомогою очей людина може читати, писати, переглядати телевізійні передачі, користуватися комп’ютером, милуватися красою природи тощо.
— Перевіримо, як очі допомагають писати. (Учитель / учителька роздає кожному учневі аркуш паперу.)
Спочатку надрукуйте своє ім’я із заплющеними очима, а потім — із розплющеними.
— Який висновок можна зробити із проведеного досліду? (Писати легше, коли бачиш те, що пишеш.)
2. Робота в зошиті з друкованою основою та бесіда з елементами практичної роботи з метою формування уявлення про гігієнічні вимоги, спрямовані на збереження зору.
Очима людина сприймає велику кількість інформації про те, що діється навколо. Тому очі потрібно берегти. Недарма, коли мають на увазі щось дуже цінне, кажуть: «Бережи як зіницю ока».
Виконаємо завдання 1 на с. 40 у зошиті з друкованою основою.
— Що пропонується зробити? (Вибрати і зафарбувати кружечки: якщо правильно — у зелений колір, якщо неправильно — у червоний. Поміркувати й розказати.)
— Хто з дітей піклується про очі, а хто — ні? Чому ви так вважаєте?
Після того, як ви зробили вибір, складемо за малюнками поради щодо збереження зору.
✵ У сонячний день потрібно носити сонцезахисні окуляри або одягати кепку з козирком.
✵ Не можна читати лежачи.
✵ Під час письма світло від лампи повинно падати зліва та не сліпити очі.
✵ Слід бути обережними з гострими предметами, берегти очі від травмування під час ігор.
✵ Не можна терти очі брудними руками, у разі потреби слід користуватися чистою хустинкою.
— Які ще поради допоможуть зберегти очі здоровими, а зір хорошим?
✵ Не можна читати чи писати при поганому освітленні.
✵ Не можна тривалий час (більше 30 хвилин) дивитися телевізор чи займатися за комп’ютером.
✵ Не можна низько нахилятися над столом під час письма чи читання. Відстань від очей до книжки чи зошита має дорівнювати довжині руки від ліктя, що стоїть на столі, до кінчиків пальців, які торкаються скроні. (Учитель / учителька пропонує дітям виконати вправу, яка допомагає визначити правильну відстань від очей до книжки, що лежить на парті.)
✵ Не можна сидіти близько біля телевізора чи дивитися його в темряві.
✵ Якщо болять очі чи погіршився зір, слід негайно повідомити про це батьків.
✵ Якщо лікар прописав носити окуляри, потрібно обов’язково виконувати припис лікаря.
✵ Слід робити перерви під час читання чи письма, щоб очі могли перепочити.
Для поліпшення зору і зняття втоми з очей потрібно виконувати вправи, що сприяють розвитку м’язів очей. Щоденне виконання таких вправ допоможе зберегти зір. (Учитель /учителька пропонує дітям виконати кілька простих вправ для розвитку і зміцнення м’язів очей. Вправи виконують по 5-10 разів.)
✵ Сядьте рівно, розправте плечі, голову тримайте рівно та дивіться вперед. Робіть колові рухи очима праворуч і ліворуч. Те саме повторіть із заплющеними очима.
✵ Подивіться праворуч, а потім вдалину. Подивіться ліворуч і знову вдалину.
✵ Подивіться у правий верхній кут, а потім — у нижній. Подивіться в лівий верхній кут, а потім — у нижній.
V. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.
Фронтальна бесіда.
— Чим ми бачимо?
— Що розрізняє людина за допомогою очей? Яку роботу виконують очі?
— Чому потрібно берегти очі? Яких порад слід дотримуватися, що зберегти зір?
VI. Підсумок уроку.
— Що нового ви дізналися сьогодні на уроці? Відповідь розпочніть словами «Сьогодні на уроці я дізнався / дізналася, що...».
— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці.
Картка зеленого кольору: «Я зрозумів /зрозуміла! Можу пояснити матеріал іншим».
Картка жовтого кольору: «Мені потрібно трохи більше пояснень».
Картка червоного кольору: «Я не зрозумів / не зрозуміла матеріал!».
— Що ви навчилися робити на уроці?