Я досліджую світ 1 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022

Твій зовнішній вигляд
Розділ 3. Людина

Мета: формувати уявлення про привабливий зовнішній вигляд людини, правила особистої гігієни, вміння бути охайними, гігієнічні навички; розвивати вміння спостерігати та зіставляти; виховувати почуття самоповаги та поваги одне до одного.

Обладнання: підручник, робочий зошит, сигнальні картки або різнокольорові цеглинки «Лего».

Хід уроку

І. Організація класу до уроку. Ранкова зустріч.

ІІ. Повторення вивченого матеріалу.

На попередньому уроці ви дізналися про те, чому потрібно любити свій рідний край.

Фронтальна бесіда.

— Як називається місто (село), у якому ви живете?

— Хто знає, чому так називається ваше місто (село)?

— Як називається вулиця, на якій розташована школа? Звідки походить назва цієї вулиці?

— Як називається вулиця, на якій ви живете? Звідки походить назва цієї вулиці?

— Як називається головна вулиця вашого міста (села)? Звідки походить назва цієї вулиці?

— Яка річка (озеро чи став) є поблизу вашого міста (села)? Чому вона так називається?

— Які визначні місця є там, де ви живете?

— Які підприємства є у вашому місті (селі)? Що на них виробляють?

— Для чого потрібно знати домашню адресу?

ІІІ. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми уроку.

— Що ви робите після того, як прокидаєтеся вранці? Чому ви це робите? (Відповіді учнів.)

Сьогодні на уроці ви дізнаєтесь, яких правил особистої гігієни потрібно дотримуватися, щоб бути здоровими. Ви також довідаєтеся, що потрібно робити, щоб мати охайний зовнішній вигляд. Ви навчитеся вибирати одяг, який має відповідати заняттям і погоді.

Тема сьогоднішнього уроку: «Твій зовнішній вигляд».

IV. Вивчення нового матеріалу.

1. Бесіда з елементами роботи в парі (групі) з метою формування уявлення про правила особистої гігієни.

Людина має бути чистою та охайною. Для цього потрібно знати й виконувати правила особистої гігієни. Вони вчать доглядати за своїм тілом.

— Виконайте завдання для роботи в парі (групі), запропоноване на с. 48 у підручнику, та складіть за малюнками правила особистої гігієни.

✵ Зранку і ввечері чистьте зуби протягом 3 хвилин.

✵ Зранку мийте руки, обличчя та шию.

✵ Ввечері мийтеся під душем, або вимийте ноги з милом.

✵ Щодня мийте вуха.

✵ Волосся ретельно розчісуйте, стеж, щоб зачіска була охайною.

✵ Регулярно підстригай нігті на руках і ногах, стежте за їх чистотою.

— Поміркуйте, чи достатньо мити руки тільки зранку. (Відповіді учнів.)

— У яких випадках потрібно мити руки?

Руки потрібно мити кілька разів на день:

✵ перед вживанням їжі;

✵ після праці й відпочинку;

✵ після відвідування туалету;

✵ після спілкування з тваринами.

Пам’ятайте, що чистота та охайність — запорука здоров’я.

— Які предмети гігієни ви використовуєте для догляду за тілом? (Відповіді учнів.)

— Які з них є предметами особистими, а які — призначені для загального користування?

Предметами особистої гігієни є рушник, зубна щітка, мочалка, гребінець, носовичок, ватні палички. Предметами загального призначення є зубна паста, ножиці, шампунь, мило, крем, щітка для одягу, щітка для взуття, дзеркало.

2. Бесіда з елементами роботи в групі з метою формування уявлення про відповідність одягу погоді та заняттям.

Щоб мати охайний вигляд, стежте за чистотою свого одягу та взуття. Вони мають бути різними для школи та дому, для свят і буднів, для прогулянок і занять спортом, а ще — відповідати погоді.

— Виконайте завдання для роботи в групі, запропоноване на с. 49 у підручнику, та дайте відповіді на запитання.

— Чим займаються діти?

— Чи відповідає одяг і взуття їхнім заняттям і погоді?

1-ша група обговорює одяг і взуття дітей на першому малюнку;

2-га група обговорює одяг і взуття на другому малюнку;

3-тя група обговорює одяг і взуття на третьому малюнку;

4-та група обговорює одяг і взуття на четвертому малюнку.

— Розкажіть, як ви стежите за чистотою свого тіла, одягу, взуття. (Відповіді учнів.)

— Що ви одягаєте у свята, а що — у будні?

V. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.

1. Завдання на застосування знань.

— Послухайте вірш і скажіть, які правила особистої гігієни в ньому згадано.

Якщо з песиком погрався

чи поснідати зібрався,

пам’ятай просту науку —

неодмінно вимий руки.

Якщо хочеш добре чути

і завжди охайним бути,

пам’ятай, малюк мій милий,

треба вуха мити з милом.

Душ щоденно ти приймай,

це завжди доречно,

після нього одягай

тільки чисті речі.

Нігті треба підстригати,

за волоссям доглядати

пам’ятай, моя дитино,

не дикун ти, а Людина!

Щоб здорові мати зуби,

треба чистити їх, любий,

після їжі. Знай це чітко!

Є для цього паста й щітка.3

2. Робота в зошиті з друкованою основою.

Виконаємо завдання 1 у зошиті на с. 38.

— Що пропонується зробити? (З’єднати лініями.)

— Які речі кому можуть належати?

Виконаємо завдання 2 в зошиті на с. 38.

— Що пропонується зробити? (Поміркувати й розказати.)

— Упізнати за зовнішнім виглядом, чим займатимуться діти.

Виконаємо завдання 3 в зошиті на с. 39.

— Що пропонується зробити? (Пронумерувати.)

— Які засоби гігієни є особистими (біля них потрібно поставити цифру 1), а які призначені для загального користування (біля них потрібно поставити цифру 2)?

1. Зубна щітка, гребінець, рушник, мочалка.

2. Зубна паста, мило, шампунь, крем, ножиці, пилочка для нігтів.

3. Дидактична гра «Хто правильно вибрав одяг?».

Учитель / учителька зачитує, як одягнулися діти відповідно до різних життєвих ситуацій. Якщо одяг, у який одягнулися діти, підходить для цього випадку, учні показують зелену сигнальну картку, якщо ні — червону. (За відсутності сигнальних карток діти плескають у долоні, якщо вибір правильний.)

✵ Для прогулянки в ліс дівчинка вдягнула своє найкраще плаття і босоніжки.

✵ На святкування дня народження друга хлопчик одягнув спортивний костюм і кросівки.

✵ У школу хлопчик прийшов у шкільній формі.

✵ Для їзди на велосипеді дівчинка одягнула шорти, футболку та кросівки.

✵ Грати в футбол хлопчик вийшов у шкільній формі.

✵ У театр дівчинка прийшла в спідничці та нарядній блузці.

VI. Підсумок уроку.

— Що нового ви дізналися сьогодні на уроці? Відповідь розпочніть словами «Сьогодні на уроці я дізнався / дізналася, що...».

— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці.

Картка зеленого кольору: «Я зрозумів /зрозуміла! Можу пояснити матеріал іншим».

Картка жовтого кольору: «Мені потрібно трохи більше пояснень».

Картка червоного кольору: «Я не зрозумів / не зрозуміла матеріал!».

— Що ви навчилися робити на уроці?


3 https://www.unicef.org/ukraine/media/1951/file/Hygiene_Book.pdf