Я досліджую світ 1 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022
Тварини
Жива природа
Розділ 2. Людина і природа
Мета: формувати уявлення про різноманітність тварин і способи їх пересування, середовище існування та поширення тварин; виробляти вміння спостерігати за тваринами, розпізнавати тварин найближчого оточення, порівнювати, формулювати висновки; розвивати спостережливість, бажання пізнавати навколишній світ; виховувати любов до природи, бережне ставлення до тварин.
Обладнання: підручник, робочий зошит, сигнальні картки або різнокольорові цеглинки «Лего», кольорові олівці, ілюстрації із зображенням тварин різних місць проживання.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку. Ранкова зустріч.
ІІ. Повторення вивченого матеріалу.
На попередньому уроці ви дізналися про те, як потрібно ставитися до рослин, щоб бути для них другом.
1. Фронтальна бесіда.
— Яке значення мають рослини для людини?
— Якої шкоди рослинам завдає господарська діяльність людини?
— Для чого створено Червону книгу України?
— Як потрібно поводитися в природі, щоб не завдавати шкоди рослинам?
2. Дидактична гра «Упізнай за описом».
Учень / учениця, що виходить до дошки, отримує ілюстрацію із зображенням рослини, занесеної до Червоної книги України. Не показуючи класу, що зображено на малюнку, він / вона має описати її так, щоб можна було упізнати. Коли діти впізнають рослину і назвуть її, учень / учениця демонструє ілюстрацію.
ІІІ. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми уроку.
— Що належить до природи? (Відповіді учнів.)
— Як поділяють природу?
— Що належить до неживої природи?
— Що належить до живої природи?
Ви вже знаєте, хто такі рослини, яку вони мають будову, де ростуть та в які групи їх об’єднують.
Сьогодні ви розпочинаєте вивчати тварин. На уроці ви дізнаєтеся, якими бувають тварини, де вони живуть, як пересуваються. Ви навчитеся розпізнавати тварин, які вас оточують.
Тема сьогоднішнього уроку: «Тварини».
IV. Вивчення нового матеріалу.
1. Бесіда з елементами розповіді та використанням ілюстрацій з метою формування уявлення про різноманітність тварин і способи їх пересування.
Тварини — це частина живої природи. Дятел, сова, жаба, хрущ, миша, окунь, лисиця — усе це тварини. Ми радіємо співу соловейка та милуємося яскравими метеликами. Постійно зустрічаємося із граками та горобцями. Граємося вдома зі своїми тваринами-улюбленцями.
— Назвіть відомих вам тварин. (Учитель / учителька може демонструвати ілюстрації із зображенням тварин, щоб діти їх називали.)
Розгляньте малюнок на с. 20 у підручнику та дайте відповіді на запитання.
— Чи відрізняються між собою зображені тварини?
— Чи схожі між собою зображені тварини? (Учитель / учителька вислуховує відповіді учнів і робить узагальнюючу розповідь.)
Тварин на Землі багато, і вони дуже різноманітні. Тварини відрізняються розмірами. Поряд з великими ведмедем чи слоном зовсім маленькими здаються миша та бджола.
Дуже різноманітне забарвлення тварин: жаба — зелена, грак — чорний, вовк — сірий, кит — сірий, бджола — жовта.
Тварини відрізняються також способом пересування. Одні тварини ходять, інші — плавають, стрибають, літають чи плазують.
— Хто із зображених на малюнку тварин літає? (Грак.)
— Які ще з відомих вам тварин літають? (Синиця, горобець, ластівка, дятел, оса, орел, летюча миша, муха, бджола.)
— Хто з них плаває? (Кит, жаба.)
— Які ще з відомих вам тварин плавають? (Щука, дельфін, карась, окунь.)
— Хто з них стрибає? (Жаба.)
— Які ще з відомих вам тварин стрибають? (Коник, ропуха, заєць, кенгуру.)
— Хто з них ходить і бігає? (Вовк.)
— Які ще з відомих вам тварин ходять і бігають? (Лось, їжак, лисиця, олень, собака, ведмідь.)
— Які з відомих вам тварин повзають? (Вуж, гадюка.)
Якими б різноманітними не були тварини, спільним для всіх є те, що вони народжуються, ростуть і розвиваються, живляться, дихають, розмножуються.
2. Бесіда з елементами розповіді та використанням ілюстрацій з метою формування уявлення про поширення тварин.
Розгляньте малюнок на с. 21 у підручнику. Прочитайте назви тварин і дайте відповідь на запитання.
— Де живуть ці тварини? (Учитель /учителька вислуховує відповіді учнів і робить узагальнюючу розповідь.)
Тварини живуть у воді, на земній поверхні, у ґрунті, літають у повітрі. Форма тіла тварин залежить від того, у якому середовищі вони живуть.
Тварини живуть там, де вони можуть знайти собі корм, сховатися від ворогів і збудувати житло:
✵ у лісі (ведмідь, білка, олень, дятел, їжак);
✵ на луках і берегах водойм (метелик, миша, комар, лелека, джміль, оса, кріт);
✵ в озерах і річках (сом, жаба, рак, карась);
✵ поруч з людиною (собака, корова, індик, бджола, курка, вівця, кінь).
3. Дидактична гра «Упізнай за описом» із використанням ілюстрацій з метою формування уміння описувати та розпізнавати тварин.
Учень / учениця, що виходить до дошки, отримує ілюстрацію із зображенням тварини. Не показуючи класу, що зображено на малюнку, він / вона має вказати, де живе ця тварина, як вона пересувається, і описати її так, щоб можна було упізнати. Коли діти впізнають тварину і назвуть її, учень / учениця демонструє ілюстрацію.
V. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.
1. Робота в зошиті з друкованою основою.
Виконаємо завдання в зошиті на с. 17.
— Що пропонується зробити? (Розказати й пронумерувати.) Назвіть зображених тварин і пронумеруйте, де чиє житло.
— Яка тварина зображена під цифрою 1? (Білка.)
— Де живе білка? (У дуплі на дереві.) Знайдіть відповідний малюнок і поставте у квадратику цифру 1.
— Яка тварина зображена під цифрою 2? (Щука.)
— Де живе щука? (У воді.) Знайдіть відповідний малюнок і поставте у квадратику цифру 2.
— Яка тварина зображена під цифрою 3? (Птах вивільга.)
— Де живуть птахи? (У гніздах.) Знайдіть відповідний малюнок і поставте у квадратику цифру 3.
— Яка тварина зображена під цифрою 4? (Борсук.)
— Де живе борсук? (У норі.) Знайдіть відповідний малюнок і поставте у квадратику цифру 4.
— Яка тварина зображена під цифрою 5? (Кріт.)
— Де живе кріт? (У ґрунті.) Знайдіть відповідний малюнок і поставте у квадратику цифру 5.
— Яка тварина зображена під цифрою 6? (Заєць.)
— Де живе заєць? (Під кущем.) Знайдіть відповідний малюнок і поставте у квадратику цифру 6.
2. Вправа «Доповніть речення».
— У воді живуть кит, ...
— На земній поверхні живуть козуля, .
— Повітряним простором заволоділи горобець, .
— У ґрунті живуть дощовий черв’як, .
— Поруч із людиною живуть кіт, .
VI. Підсумок уроку.
— Що нового ви дізналися сьогодні на уроці? Відповідь розпочніть словами «Сьогодні на уроці я дізнався / дізналася, що...».
— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці.
Картка зеленого кольору: «Я зрозумів /зрозуміла! Можу пояснити матеріал іншим».
Картка жовтого кольору: «Мені потрібно трохи більше пояснень».
Картка червоного кольору: «Я не зрозумів / не зрозуміла матеріал!».
— Що ви навчилися робити на уроці?